#10 Kluczowa umiejętność: samoświadomość

Czy jako doradca myślisz przede wszystkim o sobie? Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć: tak! i wcale nie czyni Cię to egoistą. Dopiero dobrze znając siebie, jesteś w stanie być wsparciem dla innych. Z samoświadomością nikt się nie rodzi, a niektórzy potrafią nawet przeżyć całe życie, niewiele rozmyślając nad swoimi potrzebami, systemem wartości, obszarami do rozwoju. Można i tak – Ty jednak nie idź tą drogą. Znajomość siebie to trudny i złożony temat, ale jeśli chcesz być naprawdę dobrym doradcą biznesowym, nie możesz przejść obok niego obojętnie.

Ostatnie tematy związane z zestawem „must-have” kompetencji konsultantów były skoncentrowane na konkretnych, „technicznych” aspektach. Dziś będzie zupełnie inaczej. Samoświadomość nie jest wymierną umiejętnością, którą wpiszesz w CV lub portfolio. To zestaw cech, o których się nie mówi, ale które się po prostu ma – i to widać.

Samoświadomość – najważniejszy pierwszy krok

Poznawanie swoich mocnych i słabych stron, praca nad poczuciem wartości, szukanie motywacji wewnętrznej – to nie jest propozycja dla niecierpliwych. Budowanie świadomości wymaga czasu, ale warto to potraktować jako punkt wyjścia do tworzenia własnego warsztatu pracy jako niezależny ekspert. Czy możesz wspierać firmy w realizacji projektu bez gruntownego poznania samego siebie? Owszem, ale dopiero znając własne talenty i predyspozycje, możesz odkrywać je w innych.

O czym myślimy, mówiąc o samoświadomości?

Jeśli do tej pory miałeś poczucie, że poruszamy się wokół bardzo ogólnych zagadnień i nie do końca wiesz, jak rozumieć samoświadomość, pora na konkrety. W naszym ujęciu budowanie samoświadomości u konsultanta biznesowego polega na:

  • Budowaniu poczucia własnej wartości. To sposób, w jaki widzisz samego siebie: czy uważasz się za osobę godną szacunku, wystarczająco dobrą niezależnie od zachowania. Ważne jest, by znać zarówno swoje mocne strony, jak i deficyty. Dzięki temu wiesz, jak przekuć swoje talenty na przewagę konkurencyjną i nad czym warto popracować, by móc się lepiej rozwijać. Zbudowanie poczucia własnej wartości to podstawa, gdy chcesz, by Twoje relacje z ludźmi jako doradcy biznesowego były dojrzałe, a działania skuteczne.
  • Uświadomieniu sobie, jakie wartości i zasady są dla Ciebie ważne. Mając tę wiedzę, możesz komunikować ją innym. Dzięki temu Twoi współpracownicy będą wiedzieli, co jest dla Ciebie najważniejsze w realizacji projektów, a Ty będziesz bardziej przewidywalny w działaniu.
  • Poczuciu wpływu i odpowiedzialności. To ważna kwestia, gdy przyjmujesz rolę osoby zarządzającej projektem. Dojrzały doradca biznesowy ma odwagę w podejmowaniu decyzji, nie szuka winy w innych, ale stara się wypracować rozwiązania problemów, nie boi się konsekwencji.
  • Wiedzy na temat tego, co Cię motywuje. Praca jako niezależny konsultant to ekscytujące wyzwania, ale czasem możesz potrzebować dodatkowej motywacji, by prowadzić trudny, trwający od długiego czasu projekt. Ważne jest wówczas, byś umiał szukać energii do działania w sobie, a nie na zewnątrz.

Jakie narzędzia możesz wykorzystać jako doradca biznesowy, by lepiej poznać siebie?

Wierzysz w intuicję? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś to właśnie na niej opierał swoje życiowe decyzje. Gdy jednak chodzi o samoświadomość, lepiej opierać się na realnych przesłankach. W zdobywaniu wiedzy o sobie mogą pomóc Ci narzędzia do badania predyspozycji zawodowych oraz naturalnych talentów. Być może słyszałeś o teście talentów Gallupa – jeśli jeszcze go nie wykonałeś, zdecydowanie warto to zrobić. Jego wyniki dadzą Ci informacje na temat Twoich cech charakteru w kontekście zarządzania ludźmi i projektami. Na tej podstawie możesz wypracować swój własny styl przywództwa, komunikacji z uczestnikami projektu, organizacji pracy. Jako doradca biznesowy wcale nie musisz wygłaszać płomiennych przemów, olśniewać charyzmą ani porywać tłumów. Dobrze znając siebie i mając zbudowane poczucie własnej wartości możesz znaleźć swój sposób na bycie skutecznym, a jednocześnie autentycznym – a to na pewno docenią Twoi klienci. 

Świadomie znaczy skutecznie

„Efektywność” to słowo-klucz, które przewija się przez wszystkie etapy współpracy firmy z konsultantem biznesowym. Można zmierzyć wiele jej aspektów: ocenić, czy cele projektu zostały zrealizowane, zadania zostały wykonane w terminie, nowy produkt spełnił oczekiwania klientów. Jest jednak coś jeszcze, co wymyka się standardowym ocenom, a jednak ma ogromny wpływ na skuteczność realizacji projektów. Tak, to Ty i Twoja świadomość na temat własnych mocnych i słabych stron!

Tylko jako dojrzały, biorący odpowiedzialność za swoje działania, mający poczucie wpływu lider możesz w pełni skupić się na prowadzeniu projektów doradczych dla swoich klientów. Lepsze poznanie własnego charakteru pozwoli Ci zostawić za sobą problemy w relacjach z innymi, z samooceną, postrzeganiem rzeczywistości.

Wiedza zdobyta podczas pracy nad samoświadomością procentuje. Dzięki zdobytemu doświadczeniu możesz pomóc pozostałym uczestnikom projektu: zdiagnozować ich potencjał oraz deficyty i dostosować do tego ich role w projekcie. Chyba nie musimy Cię przekonywać, jak ważne jest to dla efektywności realizowanych projektów doradczych?

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670