#15 Kluczowa umiejętność: empatia

Empatia poznawcza – kluczowa umiejętność doradcy biznesowego

Psychologowie rozróżniają dwa rodzaje empatii. Pierwszy z nich: empatia emocjonalna, również przyda Ci się podczas realizacji projektów doradczych, ale uwagę powinieneś zwrócić przede wszystkim na drugi rodzaj: empatię poznawczą. To umiejętność postawienia się w sytuacji drugiej osoby i spojrzenia na daną kwestię z jej perspektywy. Ważne jest przy tym, by nie oceniać postaw i poglądów rozmówcy. Kompetencje związane z empatią poznawczą możesz wykorzystać przede wszystkim po to, by odkryć i zrozumieć potrzeby swojego klienta.

Czy empatia zawsze jest wrodzona?

Na pewno masz w swoim otoczeniu takie osoby, o których od razu myślisz, gdy mowa jest o empatii. Są zawsze gotowe do pomocy innym, bezbłędnie odczytują stany emocjonalne rozmówcy, reagują z wyczuciem i taktem. Czy z tą umiejętnością trzeba się urodzić?

Naukowcy są zdania, że są osoby o wrodzonym wysokim poziomie empatii, ale jest to cecha, którą można w sobie stopniowo kształtować. Efekt dojrzałości empatycznej możesz osiągnąć, łącząc różne techniki: treningi uważności, rozwijanie w sobie refleksyjności, ćwiczenie umiejętności związanych z komunikacją. Pamiętaj o tym, planując swój rozwój jako doradcy zawodowego.

Empatia w doradztwie biznesowym: to się opłaca!

Być może spotkałeś się z opinią, że empatyczne podejście w biznesie to tylko chwilowa moda i fanaberia, a tym, co liczy się naprawdę, jest skuteczność i dążenie do celu za wszelką cenę. Uważność na potrzeby innych nie musi stać w opozycji do osiągania celów biznesowych. Wręcz przeciwnie – może przynieść wymierne korzyści podczas realizacji projektu doradczego. Krótko mówiąc, empatia się opłaca!

Dzięki empatycznemu podejściu możesz zbudować swoją przewagę konkurencyjną na rynku usług doradczych. Klienci potrzebują przede wszystkim takich doradców, którzy stworzą dla nich projekty szyte na miarę, a nie takich, którzy świadczą standardowe usługi. Empatia ułatwi Ci zaproponowanie firmom rozwiązań, które idealnie wpisują się w ich potrzeby biznesowe.

Empatia w prosty sposób przekłada się też na skuteczność realizacji projektu doradczego. Podejmując dłuższą współpracę z firmą, zazwyczaj nie działasz w pojedynkę, ale stajesz się częścią większego zespołu projektowego. To dość trudna sytuacja: dołączając do firmy jako ekspert zewnętrzny, nie znasz pracowników, nie wiesz, co ich motywuje, a co sprawia im trudność. Dzięki kompetencjom związanym z empatią poznawczą szybko nadrobisz te zaległości i będziesz umiał poprowadzić zespół tak, by realizować założone cele.

Empatyczne podejście na różnych etapach realizacji projektu doradczego

Uważne słuchanie i zrozumienie dla potrzeb i emocji Twoich rozmówców powinno być dla Ciebie standardem. To właśnie tego oczekują od doradców biznesowych klienci, nawet jeśli nie zawsze to sobie uświadamiają. Zobacz, jak empatyczne podejście przyda Ci się w różnych sytuacjach biznesowych:

  • Wstępne rozmowy z klientem. Pierwsze spotkania to czas, w którym prezentujesz klientowi swoje doświadczenie i umiejętności, a on opowiada Ci o swoich potrzebach. To także okazja do nawiązania relacji i wyczucia, czy współpraca ma szansę się udać. Wykorzystując swoje kompetencje związane z empatią poznawczą i umiejętnością aktywnego spotkania zadbasz o to, by w Waszych kontaktach pojawiło się coś nieuchwytnego – rodzaj chemii, która zdecyduje o tym, że klient skorzysta z Twoich usług doradczych.
  • Diagnoza potrzeb firmy. Na początku współpracy klient będzie opowiadał Ci o sytuacji firmy, o wyzwaniach, z którymi się mierzy, o swoich oczekiwaniach dotyczących projektu doradczego. Nie licz jednak na to, że wszystko powie wprost. Są takie potrzeby, których osoby decyzyjne w firmach nie są nawet świadome. Uważnie słuchając tego, co mówi Twój rozmówca i potrafiąc postawić się w jego sytuacji, wychwycisz drobiazgi, które mogą mieć duży wpływ na to, w jaki sposób będzie przebiegał Twój projekt.
  • Realizacja projektu doradczego. Empatycznego podejścia potrzebujesz nie tylko podczas rozmów z osobami decyzyjnymi, ale także podczas realizacji projektu doradczego z udziałem zespołu pracowników. Empatia pozwoli Ci odkryć, kim są Twoi współpracownicy: z jakimi problemami się spotykają, co motywuje ich do pracy, jakiego podejścia potrzebują. To cenna wiedza, która przyda Ci się na różnych etapach realizacji projektu: w chwilach, gdy wszystko sprawnie idzie do przodu i w takich, w których pojawiają się trudności. Empatyczne podejście będzie miało wpływ na relacje w zespole: pomoże w stworzeniu trwałych więzi, przekazywaniu informacji zwrotnych i utrzymaniu zaangażowania pracowników.

Wiesz już, jak rozwijać w sobie umiejętność empatii i wykorzystywać ją w kontaktach biznesowych? Wypróbuj tę wiedzę w praktyce! Dołącz do ekspertów Redegate i pokaż klientom, że wiesz, czego potrzebują, aby rozwijać swój biznes!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670