#16 Kluczowa kompetencja: radzenie sobie z różnymi typami osobowości

Kogo spotkasz na swojej drodze zawodowej? Gdy pracujesz jako niezależny doradca biznesowy, odpowiedź na to pytanie zawsze jest zagadką – i właśnie to stanowi jeden z najważniejszych atutów tego zawodu. Do prowadzenia projektów doradczych idealnie nadają się osoby gotowe na zawieranie nowych znajomości biznesowych, lubiące i rozumiejące ludzi, ale też… mające świadomość, jak bardzo różnimy się od siebie nawzajem. Jeśli podział na typy osobowości (ten klasyczny, wywodzący się ze starożytności, lub jeden ze współczesnych) jest Ci dobrze znany, to masz za sobą pierwszy krok do sukcesu. Równie ważne jest, abyś jako doradca potrafił wykorzystać tę wiedzę do zarządzania zespołem projektowym. Sprawdź, jak to zrobić!

Z jakimi typami osobowości możesz się spotkać, prowadząc projekty doradcze?

Myśląc o niektórych znajomych osobach, możesz intuicyjnie kojarzyć je z odpowiednimi kolorami: osobom radosnym i energicznym przypisujesz kolor żółty, spokojnym i zrównoważonym – zielony, neurotycznym i uczuciowym – niebieski, a dominującym i ambitnym – czerwony. Odpowiada to podziałowi na sangwiników, flegmatyków, melancholików i choleryków, który wprowadził do medycyny i psychologii Hipokrates, już w IV wieku p.n.e.

Współcześni psychologowie stosują podziały oparte na tym klasycznym, jednak z pewnymi modyfikacjami. Według jednego z nich, modelu DISC, osobowości ludzkie dzielą się na:

  • Analityczne: zorganizowane, ostrożne w działaniu, dociekliwe, dokładne, niezainteresowane kontaktami z otoczeniem;
  • Dominujące: szybko reagujące, aktywne, bezpośrednie, nastawione na rozwiązywanie problemów;
  • Stabilne: zrównoważone, cierpliwe, wspierające, umiejące słuchać, nielubiące zmian;
  • Wpływowe: działające impulsywnie, odrzucające rutynę, towarzyskie, twórcze, spontaniczne.

Warto pamiętać, że osoby z zestawem cech typowym wyłącznie dla jednego rodzaju osobowości to niezwykle rzadki przypadek. Jeśli myśleć o typach osobowości jak o kolorach, to większość z nas jest… ich malowniczą mieszanką o niespotykanych nigdzie indziej proporcjach.

Dlaczego tak ważne jest, by w Twoim zespole znajdowały się osoby o różnych typach osobowości?

Wyobrażasz sobie pracę z grupą osób, które sumiennie i cierpliwie wykonują swoje zadania, ale brakuje im zapału, kreatywności i nieszablonowego myślenia? Dotrzymywanie terminów w zespole, który ma świetne pomysły i doskonale się ze sobą dogaduje, ale nie ma w nim osób, które potrafią się skoncentrować i dążyć do osiągnięcia celu? Udaną współpracę z cholerykami, którzy wykorzystają każdą okazję do rozpoczęcia konfliktu?

Nietrudno się domyślić, że takie projekty doradcze byłyby z góry skazane na porażkę. Efektywny zespół projektowy powinien składać się z przedstawicieli różnych typów osobowości. Zwróć na to uwagę już podczas rozmów ze swoim zleceniodawcą, na etapie delegowania pracowników do projektu. 

Wykorzystaj wiedzę na temat typów osobowości i osiągaj sukcesy jako doradca

Umiejętność radzenia sobie z różnymi typami osobowości będzie Ci potrzebna na różnych etapach realizacji projektu doradczego. Wykorzystasz ją nie tylko do zarządzania zespołem, ale także w kontaktach z osobami decyzyjnymi. Kiedy szczególnie może Ci się przydać wiedza na temat typów osobowości?

  • Podczas wyznaczania zadań członkom zespołu. Z burzami mózgów i zadaniami kreatywnymi lepiej poradzą sobie sangwinicy i cholerycy (lub – według innego podziału – osoby dominujące i wpływowe), zadania wymagające kontaktów międzyludzkich lepiej powierzyć ekstrawertykom niż introwertykom, za to z prowadzeniem dokumentacji, analizami, obliczeniami najlepiej będą sobie radzili flegmatycy (czy pracownicy o osobowości stabilnej lub zrównoważonej). Odpowiednio dobierając zadania pracownikom o poszczególnych typach osobowości, zwiększysz szanse na osiągnięcie celów projektu i ukończenie go w terminie. Zadbasz także o motywację i zminimalizujesz ryzyko konfliktów.
  • Do komunikacji z uczestnikami projektu. Zadbaj o to, by styl komunikacji podczas spotkań i rozmów indywidualnych był dostosowany do typu osobowości rozmówcy. Są tacy, którzy lubią konkrety: jasne wyznaczanie celów, przekazywanie informacji, dzielenie się danymi. Na innych lepiej podziała przyjazna atmosfera, motywujące słowa, podkreślenie wspólnego zaangażowania w dążenie do celu. Dla jednych Twój entuzjazm i zapał mogą być zaraźliwe, dla innych – drażniące. Pamiętaj, by nie dominować w rozmowie, ale dostosowywać się do rozmówcy. Od tej umiejętności może zależeć także Twój sukces na rynku usług doradczych – właściwie rozpoznając temperament swoich potencjalnych klientów i dostrajając się do niego, na pewno wywołasz na nich pozytywne wrażenie.
  • Do motywowania członków zespołu. Znajomość temperamentu uczestników projektu pomoże Ci także w osiągnięciu celów biznesowych. Dzięki odpowiednio dobranym technikom motywacyjnym zadbasz o to, by zadania były realizowane zgodnie z planem i w wyznaczonych terminach. W zależności od typu osobowości, daną osobę może motywować m.in. swoboda działania, jasne wyznaczanie celów, nagrody materialne, docenienie na forum grupy, ambitne zadania. 
  • Do rozwiązywania konfliktów. Różne typy osobowości w zespole projektowym to duży potencjał, ale także źródło konfliktów. Nieporozumienia pomiędzy osobami, które zupełnie inaczej widzą świat, reagują na zmiany i wyrażają swoje emocje, są nieuniknione. Twoją rolą jako doradcy biznesowego jest tworzenie atmosfery otwartości na dyskusje i przedstawianie swoich punktów widzenia. Dzięki temu można rozwiązać konflikt na wcześniejszym etapie, zanim zacznie eskalować i zagrażać realizacji projektu.

Wykorzystaj wiedzę na temat typów osobowości w praktyce już teraz! Dołącz do bazy doradców Redegate i rozpocznij z nami swój nowy projekt!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670