#18 Kluczowa kompetencja: radzenie sobie w sytuacjach trudnych

Jeśli przyjrzysz się opublikowanej przez Business Insider liście najbardziej stresujących zawodów (dostępnej tutaj), na pewno nie zdziwi Cię fakt, że znajdują się na niej policjanci, lekarze, strażacy czy psychoterapeuci. Zaskoczenie może budzić natomiast obecność sędziów sportowych i tancerzy. Czy masz czasami wrażenie, że konsultant/doradca biznesowy również powinien znaleźć się na tej liście? Nie da się ukryć – trudne sytuacje w Twoim zawodzie to codzienność. Dobry doradca ma jednak pewien atut, który daje mu przewagę nad innymi: samoświadomość, umiejętność rozpoznawania stresu u siebie i innych oraz skutecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dowiedz się, jak wykorzystać tę jedną z kluczowych kompetencji doradcy!

Na jakie trudne sytuacje w pracy doradcy biznesowego możesz być narażony?

Duża dynamika, liczne wyzwania i ambitne projekty sprawiają, że praca w doradztwie biznesowym przynosi wiele satysfakcji, ale wiąże się także z wieloma trudnymi sytuacjami. Oto takie, z którymi możesz się spotkać najczęściej:

  • Nawiązywanie współpracy z nowymi osobami. Wielu doradców ceni sobie możliwość poznawania nowych osób i nawiązywania z nimi współpracy. Jest to jednak do pewnego stopnia stresujące: oznacza, że musisz znać sposób pracy, motywacje, charakter każdego członka zespołu projektowego i dopasować do tych danych rodzaj przydzielanych mu zadań. Praca w zmiennym, dynamicznym środowisku nie zawsze sprzyja doradcom – w niektórych przypadkach może wiązać się ze stresem.
  • Sytuacje konfliktowe. Różnice zdań pojawiają się na wszystkich etapach prowadzenia projektu doradczego. Zarówno w dużych zespołach, jak i małych nie da się ich uniknąć i można nauczyć się sobie z nimi radzić. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja, gdy członkowie zespołu projektowego się ze sobą nie zgadzają, a na spotkaniu robi się „gorąco”, nie sprzyja zachowaniu spokoju.
  • Zmiany w trakcie trwania projektu doradczego. Realizacja usług doradczych nie zawsze przebiega w sposób, w jaki sobie zaplanujesz. Może się zdarzyć, że będziesz współpracował z osobami decyzyjnymi, u których często zmieniają się priorytetu i wizje rozwoju biznesu. Zmiany mogą być też spowodowane czynnikami obiektywnymi, np. sytuacją na rynku. Jeśli należysz do osób, które wolą stabilizację od dynamicznych zmian, może to być dla Ciebie źródłem stresu.
  • Presja czasu i wyników. Jako doradca biznesowy jesteś rozliczany z realizacji celów. Ważne jest też, by projekt został zakończony w wyznaczonym czasie. Jeśli zbliża się określony w umowie termin, a Ty i Twój zespół jesteście jeszcze daleko od ukończenia prac, może to powodować u Ciebie duży stres.

Jaki jest Twój sposób na radzenie sobie w trudnych sytuacjach?

Lubisz swoją strefę komfortu? Jest tam przyjemnie i bezstresowo, ale jeśli chcesz brać udział w ambitnych projektach doradczych, musisz od czasu do czasu opuścić to miłe miejsce. Co czeka Cię na zewnątrz? Rozwój, dużo satysfakcji z pracy, ale – nie da się ukryć – także nowe, często trudne sytuacje. Nie powinieneś ich unikać. Są one wpisane w specyfikę pracy w branży doradztwa biznesowego. Jako dobry doradca możesz natomiast nauczyć się sobie z nimi radzić.

Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest umiejętność rozpoznawania sytuacji stresowych. Możesz w tym celu przyjrzeć się sobie: jak reagujesz, gdy robi się trudno? Czy odczuwasz jakieś szczególne symptomy i sygnały wysyłane przez ciało? Po czym poznajesz, że jesteś w stresującej sytuacji?

Gdy będziesz już wiedział, co w pracy doradcy wywołuje u Ciebie stres, będziesz mógł nauczyć się odpowiedniego reagowania. Co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Możesz to sprawdzać metodą prób i błędów. Zacznij od podstaw: dbania o dobry sen, prawidłową dietę, aktywność fizyczną. Gdy będziesz wypoczęty i wyspany, będzie Ci łatwiej radzić sobie z wyzwaniami pracy doradcy. Pomogą Ci także umiejętności osobiste: otwarta, szczera komunikacja z uczestnikami projektu doradczego, właściwa organizacja pracy, szeroka analiza problemów i umiejętność spojrzenia na nie z innej perspektywy. Wiele trudnych sytuacji wynika z czynników takich jak: nadmierne obciążenie pracą, zbliżające się deadline’y, niewłaściwe rozplanowanie zadań. Jeśli borykasz się ze stresem w pracy doradcy, warto zatrzymać się i przyjrzeć się projektowi także pod tym kątem. Dzięki temu będziesz mógł rozwiązać problemy na wczesnych etapach i ograniczyć ich wpływ na powodzenie projektu.

Naucz się radzić sobie ze stresem i wspieraj w tym innych

Zdarzają się Tobie sytuacje, gdy sama obecność niektórych osób działa na Ciebie kojąco i powoduje zredukowanie stresu? Pamiętaj, że działa to także w drugą stronę – jeśli będziesz zestresowany, wpłyniesz na poziom stresu w swoim zespole. Choćby z tego powodu warto nauczyć się pracować ze swoim stresem i nauczyć się sobie z nim radzić.

Emocji w projekcie doradczym nie brakuje: są to zarówno te, które motywują do działania, jak i te trudne: konflikty, zniechęcenie, stres wywołany presją czasu czy nieprecyzyjną komunikacją. A trudne emocje, tak jak wszystkie inne, są zaraźliwe. Możesz poczuć, jaka odpowiedzialność wiąże się z Twoją pracą: zachowując spokój i rozwijając swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem, możesz pomóc także innym uczestnikom projektu doradczego. Dzięki swoim kompetencjom trafnie rozpoznasz także objawy stresu u innych i pomożesz im sobie z nimi poradzić.

Trudne sytuacje? Przekuj je w korzyści!

Dobry doradca biznesowy wie, jak sprawić, by trudne sytuacje nie zahamowały postępów w projekcie. Nie obiecuj swojemu klientowi, że będzie wyłącznie łatwo i przyjemnie. Pokaż mu, że nawet w trudnych sytuacjach będziesz w stanie opanować stres, pomóc uczestnikom projektu, zadbać o odpowiednią atmosferę i organizację pracy. Umiejętność radzenia sobie ze stresem może być Twoim ważnym atutem, gdy chcesz nawiązać współpracę ze swoim klientem – koniecznie opowiedz mu o tym podczas pierwszego spotkania!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670