#2 Kluczowa umiejętność: Motywowanie

Oznaki motywacji u pracowników są łatwe do rozpoznania: to ten błysk w oku, gdy opowiadają o projekcie kolegom przy ekspresie do kawy w kuchni, to dynamiczne, pełne emocji spotkania, to wypełnione pomysłami tablice w Asanie czy Trello. Nietrudno też zauważyć przejawy demotywacji. Problem w tym, że gdy są one widoczne, przeważnie jest już za późno, by zapobiec ich skutkom. Jak odpowiednio dobrany do potrzeb biznesowych konsultant może pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji w czasie realizacji projektu?

Dlaczego motywowanie jest tak ważne dla sukcesu projektu?

Sukces danego przedsięwzięcia zależy od właściwego planowania, wyznaczania i delegowania zadań, określenia celów. Nie to jednak jest najważniejsze: projekt to praca zespołowa, a jego powodzenie opiera się na zaangażowaniu pracowników.

Kluczowe jest uświadomienie sobie, że każdy z nas jest inny i ma różne źródła motywacji. Michał Trocki w „Nowoczesnym zarządzaniu projektami” wyróżnia następujące:

  • Potrzeba bezpieczeństwa – tworzenie projektu jako zabezpieczenie swojego miejsca pracy
  • Potrzeba sukcesu – rozumianego na wiele sposobów: prestiżu, samorealizacji, kontaktów społecznych
  • Wspólne wartości – praca w atmosferze uczciwości, identyfikacja z wartościami kluczowymi dla organizacji.
  • Poczucie sensu podejmowanych działań.
  • Dociekliwość: możliwość zdobycia nowych umiejętności lub poznania nowych aspektów działalności firmy.

Uczestniczysz w projektach biznesowych jako konsultant? Sprawdź, jak wykorzystasz umiejętność motywowania zespołu

Zastanawiasz się pewnie, co motywowanie może mieć wspólnego z usługami konsultantów biznesowych. Przecież konsultant to ktoś, kto przychodzi z zewnątrz i przeważnie nie zna członków zespołu projektowego na tyle, by wiedzieć, co ich motywuje do pracy. Co więcej, to właśnie to pozostawanie „na zewnątrz” organizacji i obiektywizm są często wartością doradców biznesowych. Czy ekspert zewnętrzny powinien być na tyle blisko pracowników, by zajmować się takimi kwestiami, jak szukanie ich motywatorów i eliminowanie czynników demotywacji?

Obecnie rolę doradcy biznesowego postrzega się nieco inaczej niż jeszcze kilka – kilkanaście lat temu. Nie jest to osoba, która jedynie dzieli się swoją wiedzą z klientami i przekazuje im rady dotyczące ich biznesu, a następnie zostawia ich samych sobie. Od ekspertów oczekuje się czegoś więcej: kompleksowego wsparcia na każdym etapie projektu, sprawnego poprowadzenia organizacji przez ten proces i zadbanie o to, by został on właściwie zrealizowany. To trochę tak, jak z przyjacielem, do którego zwracamy się z problemem: liczymy wówczas na realną pomoc, a rzucone w pośpiechu „Weź się w garść” nam nie wystarcza. Czy masz kompetencje do tego, by oferować właśnie takie wsparcie swoim klientom?

Pamiętaj też, że jako doradca biznesu jesteś rozliczany przede wszystkim z efektów Twoich działań. A te będą widoczne tylko wtedy, gdy będziesz w stanie zachęcić pracowników firmy do działania. Nie ukrywamy, że to niełatwe zadanie dla osoby postrzeganej jako „obca”, „z zewnątrz”, ale jeśli zależy Ci na efektywności, warto zainwestować w rozwój kompetencji związanych z motywowaniem.

Potrzebujesz doradztwa biznesowego jako klient? Dowiedz się, dlaczego warto wybierać konsultantów z umiejętnościami motywowania pracowników

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za projekt, na pewno czujesz, że to na tobie spoczywa kwestia zadbania o motywację pracowników. I rzeczywiście tak jest, zwłaszcza jeśli jesteś ich formalnym przełożonym i masz do dyspozycji narzędzia do motywowania materialnego. Nie oznacza to jednak, że nie możesz liczyć na wsparcie w tym trudnym zadaniu. Dobry konsultant przyjrzy się członkom zespołu i zdiagnozuje ich potrzeby motywacyjne. Rozplanuje i oddeleguje zadania tak, by były dla pracowników wyzwaniem, ale jednocześnie by nie sprawiały im nadmiernej trudności. Zadba o to, by każdy z uczestników rozumiał cel projektu i widział jego sens na każdym etapie. Jednocześnie będzie obserwował zespół, sprawnie wychwytywał pierwsze oznaki demotywacji i skutecznie jej zapobiegał.

Czy taki ekspert nie stanowi dla Ciebie, jako menedżera w firmie, konkurencji? Motywowanie zespołu w oderwaniu od podległości: szef-podwładny i bez motywatorów materialnych, którymi dysponuje kierownik, to złożone zagadnienie. Działania eksperta zewnętrznego opierają się w dużej mierze na jego kompetencjach, a także cechach osobowych: charyzmie, umiejętności budowania autorytetu, empatii i innych (będziemy o nich wspominać w kolejnych artykułach). Warto spojrzeć na taką osobę z innej perspektywy: podczas gdy Ty pełnisz rolę kierownika, on jest kimś w rodzaju przywódcy. Nie musicie wchodzić sobie w drogę, ale raczej współpracować, każdy w ramach swojego obszaru.

A co, gdy zabraknie motywacji?

Znamy projekty, które miały właściwie wyznaczone cele, były świetnie rozpisane na zadania, a zespół pracowników był dobrany idealnie pod kątem ich realizacji. Czy te projekty zakończyły się sukcesem? Nie, ponieważ po drodze pojawiły się problemy związane z demotywacją pracowników. W takich projektach najczęściej brakuje otwartej komunikacji, budowania relacji w zespole, dbania o atmosferę pracy, ale może też pojawić się w nich monotonia, wdrażanie niezrozumiałych zmian czy poczucie u pracowników braku wpływu na projekt. Wiesz już, że Twoja firma potrzebuje doradcy, który nie tylko przekaże cenne wskazówki merytoryczne, ale także wzbudzi w pracownikach chęć do działania? Na potrzeby Twojego projektu dostarczymy Rede-ekspertów z wybranego obszaru biznesowego, wyposażonych w kompetencje, których szukasz!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670