#4 Kluczowa umiejętność: Zarządzanie grupą

Czy wiesz, że w kolektywnej kulturze meksykańskiej zwrócenie uwagi jednemu członkowi zespołu sprawia, że pozostali również biorą to do siebie? Z kolei w krajach azjatyckich honor jest tak ważną kwestią, że udzielenie w niedelikatny sposób negatywnego feedbacku menedżerowi może położyć na szali całą jego dotychczasową karierę?

Gdy pomyślimy o labiryncie komunikacji międzykulturowej, zarządzanie grupą wyłącznie w polskim wydaniu wydaje się jak spacer po równej alejce parkowej. Dynamika grupy sprawia jednak, że ta droga również bywa kręta i pełna niespodzianek. Jak prowadzić zespół projektowy, uwzględniając mechanizmy rządzące procesem grupowym? 

Jeśli czytałeś nasze wcześniejsze teksty z tej serii, na pewno wiesz już, że rola doradcy biznesowego nie ogranicza się tylko do zaplanowania, wyznaczenia i realizacji zadań w ramach projektu. Jest on osobą, która wkracza do zespołu i, przynajmniej na pewien czas, staje się jego częścią. Jednym z zadań eksperta zewnętrznego podchodzącego holistycznie do swojej pracy będzie zrozumienie reguł dynamiki procesów grupowych i wypracowanie takich sposobów zarządzania zespołem, które ostatecznie przełożą się na efektywną realizację projektu i osiągnięcie założonych celów. 

Na czym polega dynamika procesów grupowych?

Gdy spotykają się dwie osoby, zawsze tworzy się pomiędzy nimi coś nowego: komunikacja, relacja, czasem konflikty i napięcia. Gdy uczestników spotkania jest troje, liczba możliwych kombinacji, jeśli chodzi o sytuacje komunikacyjne, jest nieporównywalnie większa. Znasz to z własnego życia: relacji rodzinnych, przyjacielskich, zawodowych?

A teraz pomyśl o zespołach projektowych: liczba ich członków rzadko zamyka się w trzech osobach. W projekcie może brać udział nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Wyobraź sobie, jak wiele interakcji zachodzi pomiędzy nimi i jak bardzo wpływa to na efektywność ich pracy.

Dynamika grupy to pojęcie, w którym mieści się kilka zagadnień:

  • To, w jaki sposób zachowania członków grupy i przyjmowane przez nich role wpływają na pozostałych i na grupę jako całość
  • To, w jaki sposób powstają się grupy, jaką przyjmują strukturę i jakie procesy funkcjonują w ich ramach
  • To, jak zmieniają się grupy od momentu ich powstania do formalnego rozwiązania.

Dynamika procesów grupowych dotyczy zarówno grup formalnych (działy firmy, zespoły projektowe), jak i nieformalnych (rodzina, grupy koleżeńskie, uczestnicy warsztatów).

Dlaczego wysokiej klasy eksperci powinni mieć kompetencje do zarządzania grupą?

Poznanie reguł rządzących procesem grupowych powinno być pierwszym zadaniem, jakie bierze na siebie ekspert po nawiązaniu współpracy z firmą. Od tego, jakie będą relacje pomiędzy członkami zespołu oraz ich nastawienie do pracy, zależy to, czy projekt zostanie zrealizowany zgodnie z założeniami. Z kolei problemy wynikające z niewłaściwego zrozumienia lub zbagatelizowania kwestii relacji międzyludzkich często bywają źródłem niepowodzeń.

Wiedza na temat zachowań członków zespołu i przyjmowanych przez nich ról zespołowych (lidera, organizatora, specjalisty i innych) pomaga w ustaleniu sposobu komunikacji, rozdzieleniu zadań pomiędzy poszczególne osoby oraz motywowaniu do działania.

Jeśli zajmujesz się doradztwem biznesowym, zdobywanie wiedzy na temat zarządzania grupą powinna być Twoim chlebem powszednim. Gdy trafiasz do zespołu jako ekspert z zewnątrz, stoi przed Tobą wyzwanie: musisz szybko zorientować się w tym, kto jest naturalnym liderem (nie zawsze będzie to ten formalny), na jakim etapie rozwoju znajduje się grupa, jakie są przyjęte przez nią normy.

Czy możesz to zrobić bez znajomości zasad dynamiki procesu grupowego? Prawdopodobnie tak, jeśli masz wysokie zdolności interpersonalne i doświadczenie w pracy z ludźmi. Będzie Ci jednak znacznie łatwiej, gdy obserwacje zachowań członków grupy będziesz mógł przełożyć na wiedzę z zakresu zarządzania grupą.

Jak ekspert zewnętrzny może pomóc Tobie – menedżerowi zespołu – w zarządzaniu procesem grupowym?

Jako formalny lider grupy masz z jednej strony ułatwione zadanie – znasz członków zespołu, wiesz, w jakich rolach czują się najlepiej. Z drugiej strony – Twoja pozycja lidera może utrudniać Ci udział w projekcie. Bywa, że doświadczenie w zarządzaniu grupą przesłania pewne kwestie, które łatwo rozpozna osoba z zewnątrz.

Pomoc doradcy biznesowego w zarządzaniu procesem grupowym może Ci się przydać także wówczas, gdy formalnie jesteś menedżerem, ale w zespole projektowym lepiej czujesz się w roli organizatora, siewcy idei czy perfekcjonisty. Wówczas możesz powierzyć kwestię zarządzania grupą wspierającemu projekt ekspertowi.

Zaproszenie eksperta zewnętrznego do współpracy to otwarcie się na „nowe”. Tym „nowym” może być inne niż Twoje spojrzenie na relacje pomiędzy członkami zespołu i odmienne metody radzenia sobie z wyzwaniami. Zdajemy sobie sprawę, że dla zarządzającego na co dzień pracownikami menedżera może być to trudne i kojarzyć się z oddaniem komuś części władzy. Zachęcamy Cię jednak, by skorzystać z takiej możliwości i poszukać wśród ekspertów Redegate osoby, która rozumie zawiłości procesów grupowych i będzie dla Ciebie wsparciem (a nie konkurencją) w tym zakresie.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670