5 błędów najczęściej popełnianych podczas wyboru konsultanta

Czy wiesz, że koszt podjęcia błędnej decyzji podczas rekrutacji pracownika może wynosić do 30% jego rocznej pensji (według obliczeń Departamentu Pracy USA)? A ile dokładnie może kosztować Twoją firmę zatrudnienie w projekcie niewłaściwego konsultanta biznesowego? Na pewno sporo nerwów, ale jeśli tylko na tym się skończy, można mówić o szczęściu. Błędy w rekrutacji doradcy dla firmy mogą mieć poważniejsze skutki: opóźnienia w realizacji projektu, niezrealizowanie ważnych celów firmowych, straty wizerunkowe.

Jesteśmy obecni w świecie konsultingu od wielu lat, wcześniej braliśmy udział w pozyskiwaniu doradców firmowych do projektów jako menedżerowie. Znamy temat od obu stron, nieobce są nam też niepowodzenia w realizacji projektów. To wszystko pozwoliło nam na wyróżnienie kilku najczęstszych błędów, jakie pojawiają się na etapie wyboru konsultanta. Przeczytaj, jeśli chcesz ich uniknąć!

Brak przygotowania do procesu wyboru kandydata

Prowadząc rekrutację na stanowisko w firmie, zbierasz informacje od współpracowników, określasz dokładnie wymagania, przygotowujesz ogłoszenie. Czy poszukując doradcy biznesowego, robisz dokładnie to samo? Wiele osób ma na tym etapie tylko ogólne pojęcie na temat tego, czym miałby się zajmować ekspert zatrudniony na potrzeby danego projektu. To duży błąd – bardzo ważne jest przemyślenie nie tyle, kogo szukamy, ale czego szukamy: jakich kompetencji, jakiego doświadczenia, do jakiego rodzaju zadań. Mając te informacje, znalezienie odpowiedniego kandydata będzie łatwiejsze – gdy tylko na horyzoncie pojawi się właściwa osoba, jej kompetencje i Twoje oczekiwania połączą się jak elementy układanki.

Zbyt wąski zakres poszukiwań

Są zawody, w których sprawdza się poszukiwanie kandydatów wyłącznie na rynku lokalnym: strażacy, policjanci, pracownicy budowlani. Konsultanci biznesowi zdecydowanie do tej grupy nie należą. Mimo to wiele firm rozpoczyna research, skupiając się na ekspertach z tego samego miasta i… na tym kończy, nie biorąc pod uwagę kandydatów z całego kraju. Często pokutuje przekonanie, że w realizacji projektów kluczowe są bezpośrednie spotkania, a te łatwiej organizować, gdy wszyscy uczestnicy są na miejscu. W czasach, gdy konsultacje projektowe w większości przeniosły się do świata online, lokalizacja nie ma już tak dużego znaczenia. To czysta statystyka – szukając szerzej, masz większe szanse na znalezienie eksperta, którego kompetencje będą idealnie wpisywały się w określone przez firmę pożądane cechy konsultanta.

Działanie pod presją czasu

Nie jest powiedziane, że szukając doradcy dla firmy „na wczoraj”, nie masz szans znaleźć kogoś, dzięki komu Twój biznes rozkwitnie. Pośpiech jest jednak złym doradcą i dążenie do jak najszybszego wyboru osoby, która wesprze projekt, często przynosi negatywne skutki. Przede wszystkim presja czasu wpływa na postrzeganie kandydatów – działając szybko, trudno jest patrzeć obiektywnie i może się zdarzyć, że do realizacji projektu zostanie wybrana osoba, która robi najlepsze wrażenie, a niekoniecznie ta, której kompetencje są najbardziej wartościowe. Pośpiech zwyczajnie się nie opłaca – najczęściej okazuje się, że pozyskany ekspert nie spełnia oczekiwań firmy i cały proces trzeba zaczynać od nowa.

Jak ma się to do naszej deklaracji, że pomagamy skrócić proces poszukiwania kandydatów do nawet 3 dni? Tu nie chodzi o presję czasu. Jest to możliwe dzięki naszemu doświadczeniu, wiedzy i narzędziom, które pozwalają nam w wymierny sposób weryfikować kompetencje ekspertów z naszej bazy. Pamiętaj też, że taką oszczędność czasu można osiągnąć tylko wtedy, gdy klient dobrze przemyślał swoje oczekiwania, potrzeby i szczegóły projektu (tu wracamy do punktu 1, czyli kwestii przygotowania).

Brak weryfikacji ofert konsultantów

Czy próbowałeś kiedykolwiek szukać na własną rękę doradcy dla swojego biznesu? Jakie były Twoje odczucia? Czy czułeś podziw dla tych ambitnych ludzi sukcesu, którzy mimo młodego wieku osiągnęli tak wiele? A może informacje o licznych znanych markach w portfolio budziły Twoją podejrzliwość? Gdy amerykański portal CareerBuilder przeprowadził ankietę wśród 2000 menedżerów z działów HR odpowiadających za rekrutację, okazało się, że 60% z nich spotkało się z sytuacją, gdy kandydat kłamał w swoim CV. W przypadku niektórych konsultantów – zwłaszcza tych początkujących, którzy nie mają się jeszcze czym pochwalić, bywa podobnie. Niestety, wielu menedżerów odpowiedzialnych za rekrutację doradców biznesowych, nie weryfikuje informacji zamieszczanych w portfolio ani referencji. Często wynika to z pośpiechu (to kolejny częsty błąd przy wyborze konsultantów) lub z braku rozeznania w branży konsultingowej.

Poleganie wyłącznie na doświadczeniu i referencjach kandydatów

Brzmi przekornie w kontekście tego, co pojawiło się w poprzednim punkcie? Twarde dane zamieszczone w ofertach i na stronach doradców to nie wszystko. Nikt, kto poszukuje kandydata na etatowe stanowisko, nie polega wyłącznie na informacjach z CV, bez przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Również w przypadku rekrutacji konsultantów błędem byłoby zatrudnianie ich wyłącznie na podstawie referencji i danych o ich doświadczeniu.

W Redegate wierzymy w moc rozmowy i potęgę relacji. Klientom, którzy decydują się na korzystanie z naszego wsparcia, przedstawiamy najczęściej kilka propozycji kandydatów na ekspertów. Zawsze zachęcamy, by porozmawiać z każdym z nich. Taka rozmowa to nie tylko moment na uspójnienie wizji i oczekiwań, doprecyzowanie szczegółów i weryfikację kwalifikacji doradcy dla biznesu. Podczas takiego spotkania możesz przede wszystkim poczuć, czy masz szansę znaleźć z daną osobą nić porozumienia.

Mamy za sobą wiele projektów, w których braliśmy udział jako menedżerowie i konsultanci. I choć stoi za nami szeroka wiedza i dostęp do technologii, które pomagają nam w weryfikacji kwalifikacji ekspertów, to wiemy, że często o wyborze decyduje coś bardzo ważnego, choć trudnego do uchwycenia – rodzaj „chemii” pomiędzy klientem a konsultantem.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670