Każda firma – lub w węższym ujęciu – zespół projektowy to mikroświat, w którym odzwierciedlane są relacje i procesy typowe dla ogółu społeczeństwa. Osoby uczestniczące w projekcie to nie wysublimowana grupa, idealnie dopasowana pod kątem wieku, poglądów, charakterów. W ramach zespołów ścierają się różne systemy wartości, podejścia, przekonania wynikające z wieku. Nie trzeba od tego uciekać – zamiast traktować to jako przeszkodę w realizacji projektu, dzięki odpowiedniej komunikacji różnice można przekuć w dodatkową wartość.
Zespół projektowy to najczęściej osoby różniące się doświadczeniem, umiejętnościami, często funkcjonujące w ramach różnych działów firmy i niewspółpracujące ze sobą na co dzień. Do tego należy dodać różnice wynikające z przynależności członków zespołu do różnych pokoleń.
Eksperci dzielą pracowników obecnych na rynku pracy na kilka grup:
Zrozumienie różnic w podejściu do pracy, systemach wartości, otwartości na nowe technologie pomiędzy reprezentantami poszczególnych pokoleń może wiele ułatwić, jeśli chodzi o zarządzanie projektami i efektywne rozwiązywanie konfliktów.
Różnice międzypokoleniowe mogą uwidaczniać się w szczególności podczas realizacji projektów związanych z pewnymi obszarami biznesowymi. Osoby z pokolenia baby boomers i pokolenia X mogą mieć problem z odnalezieniem się w kwestiach związanych z transformacją cyfrową, automatyzacją i robotyzacją, wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Młodszym pracownikom, którzy lubią działać kreatywnie i nieszablonowo, może być trudno działać w wypracowanym w ramach projektów standardach zarządzania jakością, zarządzania procesami zakupowymi czy obsługą klientów.
Skoro zespół projektowy to takie społeczeństwo w pigułce, może najlepiej byłoby zostawić kwestie komunikacji same sobie i nie ingerować w ten proces? Przecież właśnie tak odbywa się to w relacjach społecznych – ludziom w różnym wieku udaje się zazwyczaj porozumiewać pomiędzy sobą i funkcjonować obok siebie bez większych konfliktów.
W sytuacji, gdy grupa ludzi skupia się wokół wspólnej sprawy, jaką jest realizacja projektu, nie wystarczy zostawić spraw własnemu biegowi. Tu właśnie zaczyna się rola doradcy biznesowego w zarządzaniu komunikacją międzypokoleniową. Jak pogodzić solidność i zadaniowe podejście pokolenia X z kreatywnością i problemami z koncentracją pokolenia Z? Jak pomóc przywiązanym do pracy jako wartości baby boomersom zrozumieć pokolenie Y, którego członkowie raczej nie będą chętni do zostawania w pracy po godzinach? Poszerzając swoją wiedzę na temat komunikacji międzypokoleniowej jako doradca biznesowy uzyskasz odpowiedzi na te i inne pytania. Będziesz mógł sprawniej realizować projekty dla współpracujących z Tobą firm i uniknąć wielu sytuacji konfliktowych, które mogłyby blokować Twój zespół.
Jeśli jako konsultant biznesowy zwracasz dużą uwagę na kwestie komunikacji w zespołach projektowych, na pewno nie musimy Cię dodatkowo przekonywać, jak ważne jest uwzględnianie kwestii różnic pokoleniowych. Czasem jednak takiej argumentacji potrzebują klienci. W rozmowach na temat szczegółów realizacji projektu warto mówić im o tym, jak umiejętności związane z komunikacją międzypokoleniową mogą przełożyć się na sprawne działanie i osiągnięcie założonych celów.
Pogodzenie różnych punktów widzenia przedstawicieli poszczególnych pokoleń bywa trudne – to fakt. Kompetentny doradca biznesowy będzie umiał jednak zmienić tę trudność w korzyść. Z relacji pomiędzy osobami w różnym wieku można wyciągnąć to, co najlepsze: doświadczenie, zaangażowanie, lojalność starszych, oraz otwartość, obycie z nowymi technologiami, myślenie „outside the box” młodszych. Jak to zrobić? Dobry konsultant wie, że kluczem do sukcesu jest postawienie na relacje: ciągła praca nad uprzedzeniami i stereotypami, odważne podejście do rozwiązywania problemów bez ich bagatelizowania, oswajanie wątpliwości.