Biznes z ludzkim obliczem, czyli jak powinna wyglądać praca doradcy XXI wieku

Słowo „rede”, będące częścią nazwy naszego portalu, oznacza doradcę w języku staroangielskim. Już na tej podstawie można się domyślić, że doradztwo ma długą historię. Wsparcie, z którego korzystali dawni królowie czy przywódcy religijni, ma oczywiście niewiele wspólnego z dzisiejszymi usługami konsultingu. Co więcej – branża konsultingowa zmienia się tak dynamicznie, że praca doradcy wygląda obecnie zupełnie inaczej niż jeszcze 10-20 lat temu.

Wspominanie przeszłości ma swój urok, ale czy nie sądzisz, że wybieganie myślami w przeszłość jest bardziej ekscytujące? Spróbujmy przeanalizować aktualne trendy w konsultingu i świecie biznesu i wywnioskować na tej podstawie, jak będzie wyglądała praca doradcy w rozpoczynającej się trzeciej dekadzie XXI wieku.

Zanurzeni w nowych technologiach – jak zdobywać i utrzymywać klientów w wirtualnym świecie?

„Nie ma Cię w Google, nie ma Cię w ogóle” – to stwierdzenie jest nadal aktualne, ale większość konsultantów, którzy chcą liczyć się w branży, nie poprzestaje na stworzeniu własnej strony internetowej. Nie oszukujmy się – klienci biznesowi nie prowadzą poszukiwań ekspertów, wpisując w wyszukiwarkę hasła „Jak znaleźć doradcę…” czy „Najlepszy ekspert z dziedziny…”. Skuteczne wykorzystywanie technologii w pracy doradcy to wypadkowa kilku czynników: umiejętności budowania własnego wizerunku eksperta, wychodzenia z inicjatywą i znajdowania klienta tam, gdzie lubi on przebywać.

Jeśli uważasz, że działania w sieci są bezosobowe i nie sprzyjają budowaniu relacji, to… cóż, pewnie masz trochę racji. Tak dzieje się, gdy doradcy są nastawieni wyłącznie na promowanie swoich usług i skupiają się na przekazywaniu, co mają do powiedzenia, a nie na słuchaniu. Część nowych technologii jak najbardziej sprzyja jednak tworzeniu społeczności internetowej wokół swoich usług i tworzeniu trwałych relacji.

W jaki sposób doradca może używać technologii do zdobywania klientów i pozostawania z nimi w kontakcie? Oto kilka praktycznych porad:

  • Bądź aktywny w mediach społecznościowych: wielu ekspertów jest obecnych na LinkedIn i jest to jak najbardziej słuszny kierunek. Dzięki odpowiednio uzupełnionemu profilowi możesz łatwo dać się znaleźć osobom, które będą poszukiwały konsultanta z danego obszaru biznesowego, ale warto pójść krok dalej. Portal LinkedIn jest pełen specjalistycznych grup i forów, na których warto być obecnym i dawać wsparcie innym użytkownikom. To właśnie tam możesz znaleźć osoby, które w przyszłości będą potrzebowały Twoich usług konsultingowych.
  • Daj coś od siebie: udostępniając klientom ebooka, dzieląc się swoją wiedzą na blogu, podczas podcastu czy webinaru, nie sprzedajesz wiedzy za darmo. Inwestujesz za to w zdobywanie cennych kontaktów, budujesz zaangażowanie odbiorców i dajesz się zapamiętać jako ekspert w danej dziedzinie.
  • Znajdź źródła dochodu pasywnego. To model popularny szczególnie w kontekście sprzedaży produktów cyfrowych, gdzie raz wykonana praca (napisanie ebooka, nagranie podcastu, przygotowanie grafiki do pobrania) w późniejszym okresie przynosi dochody praktycznie bez wysiłku sprzedawcy. W jaki sposób możesz zapewnić sobie źródło takich dochodów jako niezależny ekspert? Tu nie możemy nie wspomnieć o naszej platformie, która może być dla Ciebie miejscem do pozyskiwania klientów bez dodatkowych działań sprzedażowych. Wystarczy, że zarejestrujesz się w Redegate i opiszesz nam swoje doświadczenie oraz kwalifikacje, a my wykonamy pracę związaną z dopasowywaniem klientów do profilu Twojej działalności jako eksperta.

Pokolenie Y i Z w pracy: jak dostosować usługi doradcze do ich potrzeb?

Każdy konsultant przyzna, że usługi doradcze nie są ukierunkowane wyłącznie na efektywność i osiąganie celu. Współpraca z doradcami to nie B2B – to H2H, czyli „human to human”. O tym, czy firma zdecyduje się na korzystanie ze wsparcia danego eksperta, decydują nie tylko jego umiejętności i doświadczenie, ale także bardziej subtelne, nieuchwytne kwestie. Krótko mówiąc, ważne jest to, czy między osobą odpowiedzialną za projekt a konsultantem jest pewnego rodzaju „chemia”.

Dlaczego tak dużo uwagi poświęcamy relacjom z klientami? Bo to właśnie one są szczególnie ważne dla osób z pokolenia „millenialsów” i generacji Z, czyli urodzonych w latach 1981-2000. Prawdopodobnie to z nimi będziesz pracował jako ekspert w ciągu najbliższych lat (a może sam należysz do tej grupy)? O przedstawicielach tych dwóch generacji mówi się, że nie pracują dla pieniędzy, a relacje są ich walutą.

Na co jeszcze powinni przygotować się doradcy, którzy będą świadczyć usługi dla millenialsów i generacji Z? Charakterystyczna dla młodych osób jest między innymi chęć zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym, częsty brak motywacji do awansów i zajmowania stanowisk menedżerskich. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa i możliwość indywidualnego rozwoju w ramach firmy. Pracownicy urodzeni na przełomie wieków są też doskonale obeznani z cyfrowymi nowinkami, gotowi do nauki przez całe życie, elastyczni i łatwo poddający się zmianom. Te cechy powinny mieć na uwadze nie tylko osoby świadczące usługi doradcze w obszarze HR, ale także eksperci z obszaru doradztwa strategicznego czy transformacji cyfrowej.

Wzrost znaczenia platform dla niezależnych konsultantów – zobacz, co mówią eksperci

Redegate łączy firmy z konsultantami jako pierwsza w Polsce, ale w innych krajach z powodzeniem działają już takie platformy. Dziennikarze czasopisma Forbes zapytali ich dyrektorów zarządzających o to, jak widzą perspektywy na 2021 rok. Z ich wypowiedzi wyłania się optymistyczny obraz: to będzie dobry czas dla konsultantów-freelancerów i platform, które zapewniają im dostęp do zleceń.

Artykuł w całości przeczytasz tutaj. Poniżej zamieszczamy kilka najważniejszych cytatów:

2021 będzie rokiem wzrostu platform dla niezależnych konsultantów I innych związanych z usługami dla biznesu. Ważnymi czynnikami dla ich rozwoju jest ścisła kontrola kosztów w firmach, związana z pandemią, przejście na regularną pracę zdalną oraz zwiększająca się świadomość, jeśli chodzi o usługi świadczone przez freelancerów.
James Sandoval, Measure Match, Wielka Brytania

80% z przebadanych przez nas osób z wyższej kadry menedżerskiej przewiduje, że popyt na usługi konsultantów-freelancerów będzie miał tendencję stałą lub wzrostową. (…) Jestem przekonany, że freelance consulting będzie intensywnie rozwijał się w najbliższym roku z uwagi na to, że klienci cenią elastyczność i konkurencyjność cenową niezależnych doradców.
David Küpper, Expertpowerhouse, Niemcy

Wykorzystanie kompetencji z zewnątrz organizacji będzie powodowane brakami w zasobach wewnętrznych, a także wyzwaniami związanymi z postpandemiczną sytuacją: zmianami w strukturze firm, planowaniu i organizacji pracy. (…) Elastyczność, którą zapewniają freelancerzy, daje pewność, że wymagające specjalistycznych umiejętności projekty mogą zostać zrealizowane bez ryzyka, jakie towarzyszy zatrudnianiu pracowników na stałe.
Sandeep Dillon, Talmix, Wielka Brytania

Tych ekspertów będą szukać firmy w 2021 roku

Czy w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości można pokusić się o jakiekolwiek prognozy, jeśli chodzi o obszary biznesowe, w których firmy będą potrzebowały doradztwa? Tak, o ile prognozy nie są wróżeniem z fusów, a wnioskami płynącymi z rzetelnych danych.

Na potrzeby tego artykułu sprawdziliśmy, co mówią na ten temat przedstawiciele branży konsultingowej z różnych krajów: menedżerowie międzynarodowej firmy doradczej Mannaz, ekspert z zakresu nowych technologii Thomas Euler oraz wspomniani już CEO platform dla konsultantów.

Na jakich obszarach będą się skupiały usługi doradcze w roku 2021 i w najbliższych latach? Jakie wyzwania i zmiany czekają ekspertów z branży konsultingu?

  • Transformacja cyfrowa: przywództwo w cyfrowym świecie – zarządzanie wirtualnymi zespołami, analiza i wizualizacja danych cyfrowych, bezpieczeństwo cyfrowe, systemy CRM.
  • Obszary związane z kryzysem wywołanym pandemią: zarządzanie zmianą, zarządzanie procesami redukcji zatrudnienia, redukcja kosztów, restrukturyzacja, planowanie finansowe.
  • Inwestycje w zrównoważony rozwój: tematy związane z ekologią, emisją CO2, zrównoważonymi zamówieniami publicznymi.
  • Równość płci, różnorodność i włączanie: wsparcie w zakresie zapobiegania dyskryminacji wśród pracowników oraz wypracowywania strategii sprzyjających tworzeniu różnorodnego, równościowego środowiska pracy.

Jaki powinien być konsultant przyszłości? Thomas Euler w swoim manifeście (The Consulting Manifesto for the 21th Century) mówi o konfrontacji „starego” z „nowym”. Deklaruje, że przyszłość konsultingu to ludzie, którzy obserwują zmiany w świecie i potrafią na nie odpowiadać, którzy będą umieli sobie poradzić w niepewnej przyszłości, mający świadomość, że rzeczywistość jest złożona, krytycznie myślący, umiejący rozmawiać z ludźmi na każdym poziomie w organizacji, głęboko zaangażowani w realizację projektów. Thomas Euler w The Consulting Manifesto przekonuje, że pora odejść od przekonania o nieomylności podręcznikowych teorii i skupienia wyłącznie na świadczeniu usług. Nowoczesny konsultant to osoba, która w organizacji nie jest tylko gościem, ale kimś będącym wewnątrz i biorącym odpowiedzialność za podejmowane w niej decyzje. Zmiany mają dotyczyć całej branży konsultingowej – ma się ona składać już nie z pojedynczych, starannie chroniących swoją wartość intelektualną firm, ale z „ekosystemów” opartych na współpracy i wymianie know-how.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670