Ceny mediów rosną. Jak uchronić się przed wzrostem kosztów energii w firmie?

W temacie cen prądu pojawia się ostatnio dużo niepewności, ale jedno można powiedzieć z całym przekonaniem – że tanio już było. Co możesz zrobić z tą wiedzą jako właściciel firmy lub osoba odpowiedzialna za wydatki firmowe? Przede wszystkim nie traktuj kosztów energii jako obszaru, który pozostaje poza Twoją kontrolą. Racjonalne oszczędzanie jest możliwe, choć wymaga czasu, wiedzy, a często również pewnych inwestycji (tak, czasem trzeba wydać pieniądze, by ostatecznie je zaoszczędzić). Dowiedz się, jakie skuteczne działania możesz podjąć, by rosnące koszty nie wpłynęły negatywnie na Twój biznes.

Kogo najbardziej dotyka wzrost kosztów zużycia mediów?

Być może w Twojej okolicy zamknęła się niedawno miła kawiarenka, której „gwoździem do trumny” były rosnące rachunki.Albo znasz niewielki sklep, który walczy o przetrwanie, bo koszty zużycia prądu niemal przewyższają już przychody.

W rzeczywistości to jednak nie małe biznesy są najbardziej narażone na negatywne skutki wzrostu cen mediów. Z takim problemem borykają się przede wszystkim duże firmy. W przypadku energochłonnych branż można jeszcze liczyć na zamrożenie cen, ale większe przedsiębiorstwa, które nie zostaną uznane za tzw. wrażliwe, nie skorzystają z tej ulgi.

A wzrost cen to już nie drobna korekta. Kilka czynników (wzrost opłaty mocowej, opłaty za emisję CO2 i inne) spowodowały, że przedsiębiorcy podpisujący nowe umowy z zakładami energetycznymi będą płacić już nie 250, ale 600 zł za MWh. To wzrost o kilkaset procent, który nie może pozostać bez wpływu na koszty produkcji. I na ceny produktów – nie wiadomo jednak, jak na podwyżki mogliby zareagować klienci.

Co robić, gdy wypróbowałeś już proste sposoby na zmniejszenie kosztów energii?

Małe kroki przyczyniające się do obniżenia kosztów zużycia energii mają znaczenie. Nie ma się jednak co łudzić – to na dłuższą metę nie uratuje Twojej firmy. Tu potrzebne są poważniejsze środki. I, trzeba powiedzieć to sobie jasno, konieczne będą pewne inwestycje. Bez nich oszczędzanie, zwłaszcza w firmach produkcyjnych zużywających duże ilości energii, nie ma szans na powodzenie. Od czego warto zacząć drogę do oszczędzania?

Audyt energetyczny

Jak wygląda zarządzanie energią w Twojej firmie? I czy w ogóle poświęcacie tej kwestii więcej uwagi, czy zarządzanie w tym obszarze polega tylko na bieżących działaniach? Jeśli kwestia zużycia mediów była do tej pory traktowana nieco „po macoszemu”, warto przyjrzeć się jej trochę bliżej. Jak to zrobić?

Przede wszystkim potrzebujesz wiedzy na temat aktualnego zużycia energii. Zdobędziesz ją dzięki audytowi energetycznemu (możesz go zlecić wyspecjalizowanemu w tym temacie doradcy biznesowemu lub firmie). Co wchodzi w skład takiego audytu? Analizę możesz przeprowadzić:

 • sprawdzając faktury za prąd z ostatnich kilku miesięcy;
 • obliczając zużycie energii przez poszczególne maszyny/w poszczególnych procesach operacyjnych;
 • inwestując w profesjonalne narzędzia do monitorowania zużycia prądu.

Na tym etapie konieczna będzie współpraca specjalistów z kilku obszarów: kadry zarządzającej, osób odpowiedzialnych za produkcję i utrzymanie ruchu.

Renegocjacja umowy na dostarczanie prądu

Po co te obliczenia, skoro i bez nich wiesz, że na energię wydajesz za dużo? Pierwszy krok da Ci podstawę do wykonania kolejnych. Cięcie kosztów w obszarze mediów nie powinno się odbywać spontanicznie i bez przygotowania. Gdy wiesz już, co pochłania najwięcej energii, możesz podjąć działania, które pozwolą wygenerować oszczędności, a jednocześnie nie odbiją się negatywnie na procesach produkcyjnych.

Jednym z takich działań może być zmiana taryfy prądowej lub renegocjacja warunków umowy z zakładem energetycznym. Tak, to możliwe! Zgodnie z przepisami prawo do negocjowania z dostawcami mają firmy, które spełniają określone warunki, m.in. mają umowy zawarte po 30 czerwca 2018 roku. Warto wiedzieć, że opłaty za prąd składają się z kilku elementów – takich, które są poza Twoją kontrolą, jak np. podatki, i takich, które można zmieniać – np. opłaty handlowe.

Do takich negocjacji warto dobrze się przygotować. Jeśli Twoja firma jest dużym graczem na rynku i płaci zakładowi energetycznemu dziesiątki tysięcy złotych, jej pozycja negocjacyjna będzie dość wysoka. Zmiana warunków na bardziej atrakcyjne jest jednak możliwa również w przypadku mniejszych przedsiębiorstw – warto jednak przygotować sobie kilka dobrych argumentów. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, może Ci w tym pomóc zewnętrzny ekspert – taka osoba przyjrzy się warunkom umowy i przygotuje Cię do rozmów z dostawcą. A jeśli negocjacje nie zakończą się sukcesem, do dyspozycji masz jeszcze jedno rozwiązanie. Warto przyjrzeć się wówczas ofertom innych dostawców i dokładnie je przeanalizować. Możliwe, że znajdzie się wśród nich taka, która będzie lepiej odpowiadać na zapotrzebowanie Twojej firmy.

Zarządzanie energią według normy ISO 50001

A może przy okazji cięcia kosztów warto zadbać o wdrożenie w firmie zarządzania energią z prawdziwego zdarzenia? Pomoże Ci w tym norma ISO 50001. Jest ona póki co dość słabo rozpowszechniona w Polsce, ale w Redegate na pewno znajdziemy dla Ciebie doradcę, który pomoże Ci we wdrożeniu jej założeń. Dzięki normie ISO 50001 możesz:

 • zidentyfikować możliwości poprawy w obszarze efektywności energetycznej;
 • zadbać o racjonalne zużywanie prądu na wszystkich szczeblach organizacji;
 • poprawić kontrolę nad procesami w firmie;
 • monitorować zmiany, aby sprawdzić, czy rzeczywiście pozwalają zredukować zużycie energii.

Przygotuj się na niepewną przyszłość – zaplanuj budżet na energię

Niepewna sytuacja na rynku energetycznym nie powinna być wymówką. Brak precyzyjnego wyliczenia w budżecie kosztów energii może przynieść Twojej firmie więcej szkód niż nawet najbardziej zaskakujące zmiany na rachunkach za prąd.

Jak przygotować budżet na energię, by możliwie jak najprecyzyjniej uwzględniał możliwe podwyżki? Przede wszystkim pamiętaj o:

 • dokładnym obliczeniu zużycia mediów – aktualnym i przyszłym, z uwzględnieniem inwestycji zaplanowanych na najbliższy rok (np. w nowe, energochłonne maszyny produkcyjne);
 • przeanalizowaniu części składowych faktur za prąd i uwzględnieniu możliwych renegocjacji umów;
 • wzięciu pod uwagę formy zakupu energii – czy masz zakontraktowaną stałą cenę na cały przyszły rok, czy firma kupuje prąd na rynku spotowym;
 • zabezpieczeniu w formie marginesu – nie znajdziesz tu odpowiedzi, jak duży powinien on być, zależy to od sposobu funkcjonowania i firmy, zdecydowanie lepsza jest jednak sytuacja, gdy koszty okażą się niższe niż zakładany margines niż odwrotnie;
 • kontrolowaniu i monitorowaniu budżetu – tak aby wprowadzać w nim korekty i szukać usprawnień w miarę zmian cen energii w ciągu roku.

Jak widzisz, kwestii oszczędzania energii w firmie nie da się zamknąć w prostych radach typu „zmień żarówki na energooszczędne” czy „wyłączaj komputer po zakończeniu pracy”. Zarządzanie energią to złożony temat, ale warto podjąć wyzwanie – nie tylko ze względu na oszczędności czy uniknięcie negatywnych skutków podwyżek. Racjonalne wykorzystywanie zasobów to także sposób na większą efektywność i zmniejszenie niekorzystnego wpływu Twojej działalności na środowisko.

Kwestii zarządzania energią i polityki oszczędzania zasobów na pewno nie da się streścić w jednym artykule. Potraktuj te informacje nie jako gotowe do wdrożenia instrukcje, ale raczej jako wskazanie kierunku, w którym warto działać. Resztę pozostaw ekspertom – w ograniczeniu kosztów energii pomogą Ci doradcy wyposażeni w zestaw kompetencji z dziedziny finansów, zarządzania operacyjnego i strategicznego. To niecodzienne połączenie? Nie dla nas! Wykorzystując nasze doświadczenie i zaawansowane technologie dobierzemy takiego eksperta dla Ciebie nawet w 72 godziny. Dzięki temu Twoje oszczędzanie zacznie się szybciej niż myślisz!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670