Co motywuje doradcę biznesowego do pracy?

Czy pracując jako niezależny doradca biznesowy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę motywuje Cię do pracy? Powoduje, że w poniedziałek wstajesz z entuzjazmem o 7 rano (no dobrze, może o 7:30…), nie odliczasz minut do kolejnej przerwy na kawę, a na imprezach jesteś tym, który z pasją opowiada o kolejnym ciekawym projekcie? Bez odpowiedniego zmotywowania siebie nie jesteś w stanie motywować innych. Co możesz zrobić, by zawsze znajdować w sobie pozytywną energię do działania, którą zarazisz współpracowników?

Dlaczego motywacja w zawodzie konsultanta biznesowego jest tak ważna?

Praca na etacie nie jest dla każdego – to już chyba wiesz, skoro zdecydowałeś się działać na własną rękę. Zyskując niezależność i większą wolność w decydowaniu o swoim życiu zawodowym, utraciłeś jednak dostęp do wielu narzędzi motywacyjnych, z których korzystają etatowi pracownicy. Systemy kafeteryjne z kartami sportowymi, zniżkami do restauracji i biletami do kina, premie za udany rok, a nawet „owocowe środy” – to wszystko już nie dla Ciebie.

To, że porzuciłeś nielubiane stanowisko i wybrałeś rodzaj pracy, który odpowiada Ci najbardziej, nie oznacza jednak, że nie musisz już dbać o motywację. Większa niezależność to także większa odpowiedzialność w tej kwestii. Nikt nie wykona tej pracy za Ciebie – to Ty musisz znaleźć sposoby na to, by praca zawsze dawała Ci satysfakcję: zarówno wtedy, gdy osiągasz sukcesy, jak i wtedy, gdy mierzysz się z trudnościami.

5 momentów w życiu konsultanta biznesowego, za które możesz pokochać tę pracę

Start nowego projektu

Większość doradców biznesowych wybiera tę drogę rozwoju zawodowego przede wszystkim ze względu na różnorodność i możliwość udziału w wielu interesujących projektach. To właśnie moment rozpoczęcia współpracy z nowym klientem jest dla wielu szczególnie emocjonujący. Start nowego projektu doradczego jest okazją do zdobywania wiedzy o firmie, poznawania jej procesów, odkrywania wykorzystywanych w niej technologii. To także czas, gdy poznajesz nowych ludzi i wiele się od nich uczysz. Gdy zaczynasz nowy projekt w firmie, nie ma czasu na nudę! Spotkania, intensywna wymiana maili, przygotowywanie materiałów, zapoznawanie się z informacjami od klienta – na tym etapie na pewno nie potrzebujesz dodatkowej motywacji do pracy.

Zakończenie projektu

Skuteczność w doprowadzaniu projektów do udanego końca to sposób na zmotywowanie nie tylko pracowników firmy, ale również Ciebie jako eksperta. Jeśli coś może równać się z emocjami towarzyszącymi startowi projektu, to są to tylko emocje towarzyszące jego zakończeniu. Przekazanie klientowi wyników prac, stworzenie nowego produktu czy wypracowanie sposobu, który realnie usprawni działanie firmy to ten moment, który większość konsultantów biznesowych ceni sobie szczególnie. Warto zadbać o to, by Twój zleceniodawca również rozumiał, dlaczego widzisz to jako okazję do świętowania. Pomoże w Tym dokładne ustalenie celów już na początku, rozpisanie harmonogramu i egzekwowanie jego ustaleń, określenie wymiernych czynników pokazujących sukces projektu i przedstawienie ich w formie raportu osobom decyzyjnym.

Kontakt z ludźmi

„Rede” będące częścią nazwy naszej platformy, pochodzi z języka staroangielskiego i oznacza doradcę. To pokazuje, że zawód ten miał się doskonale już wówczas, gdy o nowoczesnych technologiach i narzędziach biznesowych nikt jeszcze nie słyszał. Doradztwo w swojej pierwotnej, ale i dzisiejszej wersji, to przede wszystkim relacje z ludźmi: słuchanie, odkrywanie ich potrzeb, wspólne wypracowywanie skutecznych rozwiązań. Działając jako niezależny ekspert, poznajesz osoby z różnych środowisk, pracujące na różnych stanowiskach i wnoszące w Twoją pracę wiele nowego.

Trudno wyobrazić sobie osobę prowadzącą projekty doradcze, która nie lubi komunikować się z ludźmi, a kontakty z nimi ogranicza do wymiany maili. Gdy jesteś otwarty na nowe znajomości, udział w spotkaniach i burzach mózgów, lubisz nie tylko mówić, ale i słuchać, to z każdego projektu możesz wynieść dla siebie cenną wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim motywację do dalszego działania.

Kontakt z nowymi technologiami

Na świecie przetwarza się setki gigabajtów danych dziennie, jesteśmy w trakcie czwartej – cyfrowej rewolucji przemysłowej, nowoczesne roboty już dziś ułatwiają nam pracę. Ty, pracując jako doradca biznesowy, masz szansę być tego częścią! Doradzając organizacjom w zakresie transformacji cyfrowej, optymalizacji procesów czy ekspansji, sam również się uczysz: masz dostęp do zaawansowanego oprogramowania, widzisz, jak zachodzą procesy automatyzacji, jak wykorzystuje się sztuczną inteligencję czy modele digital twins. A to wszystko w różnych branżach i w natężeniu, jakiego nie miałbyś szans uzyskać, działając w ramach tylko jednej firmy.

Rekomendacje i opinie klientów

Czy może być coś przyjemniejszego niż rozmowa z osobą, która mówi Ci, że przychodzi do Ciebie z polecenia innego klienta? Zbieranie referencji i opinii po zakończonych projektach doradczych to coś, co warto robić nie tylko dlatego, by uzupełnić odpowiednią zakładkę na swojej stronie internetowej. Nie chodzi tu też o dopieszczanie swojego ego. 

Informacja zwrotna od klientów na temat Twojej pracy jest bardzo ważna dla Twojej motywacji. Gdy jest w pełni pozytywna, zyskujesz pewność, że jesteś naprawdę dobry w tym, co robisz i nie jest to wyłącznie Twoje subiektywne przekonanie. Gdy pojawiają się w niej elementy niezadowolenia, nie przejmuj się! To wyłącznie wskazówka dla Ciebie na temat tego, co możesz poprawić, by w przyszłości satysfakcja ze współpracy z Tobą była większa.

Czy na Twojej liście TOP5 motywatorów znajdują się wymienione powyżej elementy? A może jest coś jeszcze, o czym nie wspomnieliśmy? Jesteśmy bardzo ciekawi Twojej perspektywy!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670