Co składa się na cenę projektu doradczego?

Dlaczego stawki doradców biznesowych różnią się nawet o kilkaset złotych za godzinę pracy? Czy musisz zwracać doradcy za benzynę, pisaki do flipchartów i kawę? Za co tak naprawdę płacisz, korzystając z usług doradczych? Rozkładamy dla Ciebie ceny na czynniki pierwsze i pokazujemy, co otrzymujesz w ramach usługi. Po lekturze naszego artykułu już nigdy nie będziesz musiał pytać: „Ile to kosztuje i dlaczego tak dużo?”!

„To zależy”, ale od czego? Jakie czynniki mają wpływ na cenę usług doradczych?

Eksperci zewnętrzni współpracujący z firmami nie wymyślają swoich stawek na poczekaniu. Ceny usług doradców są zazwyczaj dokładnie przemyślane i uwzględniają koszty ich działalności, wydatki ponoszone na kształcenie i rozwój i inne.

Jakie są najważniejsze czynniki, które decydują o cenie projektu doradczego?

  • Zakres usług: ekspert zewnętrzny może pomóc firmie w rozwoju, w ciągu kilku spotkań nakierowując ją na właściwe tory, lub wspierać ją kompleksowo, prowadząc dłuższy projekt. Usługi doradcze mogą obejmować także zarządzanie zespołem projektowym, przygotowanie raportu czy pomoc w opracowaniu strategii. To wszystko zostanie uwzględnione w cenie usługi.
  • Specjalizacja konsultanta: cena może być wyższa, jeśli do realizacji projektu są potrzebne niszowe kompetencje: znajomość specjalistycznego oprogramowania, innowacyjnych technologii, przepisów prawnych.
  • Doświadczenie: za wsparcie doradców, którzy działają na rynku od wielu lat, zapłacisz więcej. Wynika to nie tylko z ich prestiżu i popularności (gdyby tak było, nie warto za to przepłacać), ale z wartości ich pracy. Dzięki doświadczeniu zdobytym podczas współpracy z firmami z Twojej branży, są w stanie skutecznie pomóc Ci w rozwiązaniu problemu i wypracowaniu rozwiązań. Wykształcenie: studia MBA czy szkolenia także kosztują – doradcy pracowali na swoją markę latami i uwzględniają to w cenach swoich usług.
  • Charakter działalności. Na rynku usług konsultingowych możesz skorzystać ze wsparcia niezależnych ekspertów lub firm zatrudniających doradców z różnych obszarów. Przeważnie to doradcy freelancerzy mogą zaoferować bardziej atrakcyjne stawki. Firmy konsultingowe mają wiele dodatkowych kosztów związanych ze swoją działalnością (np. wynajem biura, działania marketingowe, zatrudnianie pracowników na etacie) i ma to odzwierciedlenie w cenach ich usług doradczych.

Stawka za godzinę pracy to tylko jedna z form rozliczania projektów. Jakie są inne możliwości?

Konsultanci zajmujący się doradztwem dla firm najczęściej proponują rozliczenie w oparciu o stawkę za dzień pracy lub (to rzadszy przypadek) za godzinę. Jakie są standardowe ceny na polskim rynku? Zaczynają godzinowe się już od około 150 złotych, a kończą… cóż, sky is the limit. Można jednak przyjąć, że za godzinę pracy doradcy biznesowego płaci się od około 200 do 350 złotych. Stawki dzienne wypadają nieco bardziej atrakcyjnie w przeliczeniu na godzinę pracy. Często w ustalanej przez doradców kwocie mieszczą się już koszty ich działalności. Nie musisz więc dodatkowo płacić za dojazdy, noclegi czy materiały (możesz za to poczęstować doradcę kawą z firmowego ekspresu – to zawsze jest mile widziane ☺). Niejednokrotnie zdarza się też, że koszty dodatkowe doliczane są do budżetu projektu, jako stała wartość procentowa w skali całego przedsięwzięcia albo rozliczane za okazaniem rachunków. 

W Redegate możesz określić, jaki budżet chcesz przeznaczyć na projekt i wyznaczyć widełki cenowe dla stawek dziennych. Na pewno będzie Ci łatwiej to zrobić teraz, gdy wiesz już, co składa się na cenę projektu doradczego.

Jeśli planujesz dłuższą współpracę i chcesz, by ekspert zewnętrzny kompleksowo zajął się prowadzeniem projektu w Twojej organizacji, prawdopodobnie zaczynasz teraz gorączkowo mnożyć stawki przez liczbę godzin i przerażają Cię astronomiczne kwoty. Na szczęście koszty prowadzenia projektu można ustalać także w inny sposób. Jeśli współpraca ma być dłuższa i obejmować więcej niż kilka spotkań, możecie umówić się z konsultantem na rozliczenie za całość prac. Stwórzcie wówczas na początku szczegółowy plan, w którym znajdzie się harmonogram działania oraz zakres usług.

Czy doradcy biznesowi rozliczają się ze swoimi klientami na zasadzie „success fee”, pobierając opłaty wyłącznie w przypadku zakończenia projektu powodzeniem? Jest to rzadko spotykane, ale możliwe. Wówczas konieczne jest ustalenie na wstępie czynników sukcesu: wzrostu KPI, ograniczenia kosztów o określony %, wdrożenia nowego produktu.

Czy usługi doradcze mogą kosztować… za mało?

Gdy cena usług doradczych wydaje Ci się podejrzanie niska w porównaniu z ofertami konkurencji, przyczyny mogą być dwie. Możliwe, że konsultant dopiero zaczyna swoją karierę w branży i chce za pomocą niskich stawek zdobyć pierwszych klientów. W drugim przypadku niższe niż standardowe ceny mogą oznaczać, że konsultant ma problemy ze zdobyciem zleceń i próbuje desperacko obniżać stawki.

I jedna, i druga sytuacja, nie są korzystne z punktu widzenia klienta. Możesz oczywiście trafić na „nieoszlifowany diament” – osobę, która dopiero startuje w branży, ale ma doświadczenie z innych obszarów biznesowych i naturalny talent do wspierania firm w ich rozwoju. Znacznie częściej jednak okazuje się, że za niskimi cenami stoi niska jakość usług. 

Zastanawiasz się, czy to Ci się opłaca?

Tak naprawdę nie ma zbyt tanich usług doradczych, podobnie jak nie istnieją zbyt drogie. To wyłącznie od klienta zależy, ile jest w stanie wydać na doradztwo. Widzisz w swojej wyobraźni wykres popytu i podaży z miejscem, w którym przecinają się dwie linie? Właśnie tam znajduje się idealna cena za doradztwo biznesowe – atrakcyjna z punktu widzenia zarówno doradcy, jak i klienta.

Różnice w cenach u poszczególnych doradców biznesowych to szansa dla mniejszych podmiotów. Rynek konsultingowy jest pojemny i znajdą na nim propozycje dla siebie zarówno ci, którzy oglądają dokładnie każdą wydawaną złotówkę, jak i duże korporacje, które bez mrugnięcia okiem wykładają miliony na realizację projektów.

Na pewno zauważysz to, korzystając ze wsparcia Redegate. Współpracujemy z dziesiątkami ekspertów z różnych branż. Znajdziesz wśród nich również takich, których stawki idealnie wpisują się w możliwości biznesowe Twojej firmy.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670