Czy sukces projektu zależy od ceny?

„Płacę dużo, więc wymagam”? A co, gdy za usługę doradczą zapłacisz niewiele? Czy wówczas nie masz prawa oczekiwać wysokiej jakości? Sukces projektu nie wynika jednoznacznie z jego wysokiej ceny – gdyby było to tak proste, wystarczyłoby zapłacić maksymalną stawkę za usługi doradcze i nie przejmować się resztą. Jak ceny usług doradczych przekładają się na ich jakość i jakie są inne czynniki sukcesu projektu doradczego?

Czy zależy? To zależy!

Co właściwie oznacza, że projekt doradczy zakończył się sukcesem? Czy chodzi tu tylko o Twoje subiektywne odczucia? Satysfakcja klienta i pozostałych interesariuszy jest jednym z elementów, które są niezbędne do tego, by można było uznać projekt za udany. Kluczowe jest jednak przede wszystkim to, czy zostały zrealizowane cele projektu: zarówno te krótkoterminowe (związane z poprawą bieżącego działania firmy), jak i długoterminowe (umożliwiające rozwój w dłuższej perspektywie)

Zdarza się, że niektóre firmy decydują się na skorzystanie z usług doradczych nie po to, by poradzić sobie z wyzwaniami, ale by podnieść swój prestiż. Współpraca ze znanymi markami z branży konsultingowej to okazja, by pochwalić się projektem na stronie, Facebooku i LinkedIn, podnieść swoje notowania na giełdzie i pozycję na rynku. Jeśli głównym celem projektu mają być korzyści wizerunkowe, to rzeczywiście – sukces projektu może zależeć od ceny. Współpraca z czołowymi firmami lub niezależnymi doradcami pracującymi za wysokie stawki przyczyni się do osiągnięcia tego celu.

Większość klientów firm doradczych decyduje się jednak na współpracę z innych powodów: szukają sposobów na rozwiązanie bieżących problemów i pomysłów na dalszy rozwój. Wówczas cena będzie tylko jednym z czynników, które będą decydowały o sukcesie. Jakie są pozostałe?

Podstawowe czynniki sukcesu każdego projektu: czas, budżet, jakość

Tematyka sukcesu projektu i wpływających na niego czynników ma swoją silną pozycję w literaturze fachowej. Zestawień kryteriów sukcesu znajdziesz wiele – na potrzeby oceny projektów doradczych możesz zastosować np. takie, opracowane przez J. R. Turnera:

  • Realizacja projektu zgodnie z harmonogramem, budżetem i w określonej jakości;
  • Spełnienie wymagań przyjętych przez zleceniodawcę;
  • Spełnienie założonych celów;
  • Satysfakcja klienta z realizacji projektu;
  • Satysfakcja dostawcy i innych interesariuszy;
  • Ewentualnie: inne przyjęte przez firmę kryteria.

Czy cena projektu ma zatem wpływ na jego sukces? Tak, ale tylko w znaczeniu mieszczenia się projektu w założeniach budżetowych. Najlepsze projekty doradcze to wcale nie te najdroższe. To takie, które mieszczą się w budżecie Twojej organizacji.

Wysokie wymagania: tylko przy wysokich cenach?

Jeśli podejmiesz współpracę z doradcą biznesowym pracującym za wysokie stawki, prawdopodobnie będziesz patrzył na jego działania bardziej krytycznie. Wszelkim jego potknięciom i błędom będą towarzyszyły Twoje myśli: „jak to możliwe, przecież płacę tak dużo”. I odwrotnie: jeśli zdecydujesz się na współpracę z niedoświadczonym doradcą biznesowym, któremu za usługi doradcze zapłacisz mniej, możesz mieć tendencję do wybaczania mu niektórych błędów.

Czy takie podejście jest słuszne? Pamiętaj, że wysokiej jakości usług masz prawo oczekiwać niezależnie od ceny usług doradczych. Nie musisz godzić się na opóźnienia czy odstępstwa od umowy nawet wówczas, gdy za usługę zapłacisz mniej niż wynosi średnia rynkowa. Warto też pamiętać o tym, by mieć realne oczekiwania w przypadku, gdy korzystasz z usług najdroższych firm doradczych. Aby uniknąć ewentualnych niedomówień i konfliktów, najlepiej szczegółowo rozpisać cele projektu i precyzyjnie określić terminy realizacji poszczególnych etapów.

Wysoka cena nie gwarantuje jakości usług. Jakie są inne sposoby na zapewnienie sukcesu projektu?

Pieniądze szczęścia nie dają i nie są gwarancją sukcesu projektu doradczego. Nie oznacza to jednak, że musisz zdać się na działanie ślepego losu i liczyć na to, że współpraca z doradcą po prostu się uda. Sukces projektu zależy również od… Ciebie i od tego, w jaki sposób przygotujesz się do realizacji usług doradczych w Twojej firmie.

Zadbaj przede wszystkim o jasne warunki współpracy z doradcą biznesowym. Bezpośrednie spotkanie w celu omówienia szczegółów to ważny etap, ale nie ograniczaj się do ustnych ustaleń – przygotuj umowę, w której będą określone terminy, ceny i inne warunki. Precyzyjne określenie celów usługi doradczej przyniesie korzyści zarówno Twojej firmie, jak i doradcy: pozwoli uniknąć niedomówień i sprawi, że projekt będzie dobrze przemyślany pod każdym kątem.

Szanse na powodzenie projektu zwiększają także: staranny research rynku usług doradczych i wybór specjalistów z doświadczeniem w interesującej Cię dziedzinie i referencjami od firm z Twojej branży. Sukcesy nie biorą się znikąd – są wynikiem ciężkiej pracy doradców, którzy działają w wybranym obszarze biznesowym od wielu lat i cały czas rozwijają swoją wiedzę i umiejętności. Ich stawki za prowadzenie projektów doradczych to tylko jedna z kwestii, które warto brać pod uwagę. Równie ważne są: doświadczenie, specjalizacja i rekomendacje innych klientów.

Jeśli obawiasz się, że może być Ci trudno samodzielnie zweryfikować umiejętności doradcy biznesowego albo nie wiesz, jak przygotować się do współpracy, chętnie Ci pomożemy! Właśnie w tym celu powstał portal Redegate: aby dostarczać firmom takim jak Twoja wyłącznie sprawdzonych doradców, którzy zapewnią sukces Twojemu projektowi! Jeśli masz już pomysł na współpracę, wypełnij nasz formularz, aby uzyskać więcej szczegółów. 

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670