Czy tylko najbogatszych stać na doradztwo?

Czytasz o czterocyfrowych stawkach za pracę konsultantów z czołowych firm, o projektach wartych miliony, porównujesz to z budżetem swojej firmy i… już wiesz, że na skorzystanie z doradztwa będziesz mógł sobie pozwolić za jakieś kilkanaście lat (i to przy mocnym zaciskaniu pasa?). Tak wcale nie musi być! Poznaj sposoby, które pozwolą Ci znaleźć wykonawców usług doradczych w cenach, na jakie Cię stać.

Doradztwo – elitarne usługi dla najbogatszych?

Słysząc „doradztwo”, myślisz od razu o największych międzynarodowych firmach działających na naszym rynku? Tych, które współpracują z czołowymi bankami, korporacjami, spółkami państwowymi? Masz trochę racji, ale musisz także wiedzieć, że tak wygląda tylko niewielki fragment rynku doradczego w Polsce. Czy jest na nim miejsce także dla takich klientów jak Twoja firma, która dopiero rozwija swoje skrzydła, ma ambicje, ale jednocześnie nie stać jej na to, by wydawać miliony na doradztwo? Oczywiście, że tak! Rynek usług doradczych jest dość pojemny. Oprócz dużych firm oferujących usługi tym, których na to stać, znajdziesz tam także mniejsze firmy doradcze, pracujące za bardziej przystępne stawki, a także wielu doradców freelancerów, działających na własny rachunek i oferujących specjalistyczne usługi.

Teraz widzisz już, że doradztwo biznesowe nie jest zarezerwowane wyłącznie dla podmiotów o największych budżetach. I bardzo dobrze! Bo to właśnie mniejsze firmy, szukające swojej ścieżki rozwoju i próbujące odnaleźć się na trudnym rynku, często najbardziej potrzebują wsparcia ekspertów z zewnątrz.

Skoro już wiesz, że także Twoja firma może skorzystać z doradztwa biznesowego, sprawdź, w jaki sposób szukać wykonawców takich usług: co uwzględnić i jak się do tego przygotować.

Znajdź usługi w cenach dostosowanych do Twojego budżetu

Cenniki usług pojawiają się na stronach firm i niezależnych doradców stosunkowo rzadko. A jeśli już, są to raczej widełki cenowe niż konkretne stawki. Oznacza to, że poszukiwania na własną rękę będą się najczęściej wiązały z koniecznością bezpośredniego kontaktu z doradcami w celu uzyskania oferty.

Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, szukając usług doradczych dla swojej firmy. Doradcy najczęściej rozliczają się w oparciu o stawki za dzień lub godzinę pracy. Warto mieć to na uwadze, planując dłuższą współpracę. Postaraj się policzyć, ile może potrwać projekt doradczy, a da Ci to pewien obraz szacunkowych kosztów.

Firma doradcza czy freelancer?

Jeśli jesteś właścicielem małej lub średniej firmy, możesz rozważyć skorzystanie z usług niezależnego doradcy biznesowego. Freelancerzy, dzięki niższym kosztom działalności w porównaniu z firmami doradczymi, mogą zaoferować swoim klientom konkurencyjne stawki – może właśnie takie, które będą odpowiadały Twoim możliwościom finansowym? Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://redegate.com/doradca-freelancer-czy-firma-konsultingowa-co-daje-przewage-niezaleznym-ekspertom/

Nisza ma swoją cenę

To, ile będzie kosztował projekt doradczy, zależy również od branży, w której działasz oraz od dziedziny, w której potrzebujesz wsparcia. Na rynku doradczym działa stosunkowo dużo ekspertów z obszaru marketingu, zarządzania strategicznego, HR czy sprzedaży. Niczego im nie ujmując (są to często wysokiej klasy specjaliści, którzy potrafią realnie pomóc firmie w rozwoju), ich specjalizacja nie wymaga wieloletniego zdobywania wykształcenia na zagranicznych uczelniach, udziału w drogich szkoleniach czy uzyskiwania certyfikatów. Inaczej jest w przypadku niektórych niszowych dziedzin doradztwa biznesowego. Jeśli działasz w obszarze produkcji przemysłowej, nowych technologii, możesz potrzebować wsparcia ekspertów zewnętrznych z zakresu automatyzacji i robotyzacji, transformacji cyfrowej czy rozwoju sztucznej inteligencji. Pamiętaj, że stawki u doradców specjalizujących się w niszowych dziedzinach biznesu są przeważnie wyższe.

Jakiego rodzaju doradztwa potrzebujesz?

Cena projektu doradczego dla Twojej firmy będzie zależała również od tego, jakiego rodzaju wsparcia oczekujesz. Czy ma to być krótkofalowa współpraca, która pozwoli rozwiązać najpilniejsze problemy i skierować firmę na właściwe tory? Czy dłuższy projekt, związany z opracowaniem nowej strategii rozwoju czy wdrożeniem nowej technologii? W pierwszym przypadku możesz liczyć na ofertę, która nie będzie stanowiła znaczącej pozycji w rocznym budżecie Twojej firmy. Jeśli jednak doradca biznesowy ma kompleksowo zająć się prowadzeniem projektu, musisz liczyć się z odpowiednio wyższą ceną.

Zastanawiasz się, gdzie szukać doradców biznesowych, którzy oferują wysokiej jakości usługi w atrakcyjnych cenach? Jesteś we właściwym miejscu! W Redegate współpracujemy ze zweryfikowanymi wykonawcami usług doradczych. Większość z nich to freelancerzy, którzy prowadzą projekty również dla firm takich jak Twoja. Znajdź u nas najlepszego partnera do współpracy!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670