Czy wysoka cena to gwarancja jakości usług doradczych?

Wiesz, że dyskonty, w których tanio kupuje się usługi doradcze, nie istnieją. W branży konsultingowej nikt nie ogłosi Black Friday, a na Twoją skrzynkę mailową nie wpłynie kolorowa reklama z procentami zniżki. Zdajesz sobie sprawę, że w przypadku usług doradców biznesowych „tanie” bardzo rzadko idzie w parze z „naprawdę dobrym”.

Czy to automatycznie oznacza, że korzystając ze wsparcia najdroższych na rynku doradców otrzymujesz usługi najwyższej jakości? Gdyby było to takie proste, nie musiałbyś zastanawiać się nad wyborem – wystarczyłoby, że zdecydujesz się na współpracę z firmą lub ekspertem o najwyższych stawkach. Na szczęście (dla Twojego budżetu) tak jednak nie jest. Jak w takim razie rozpoznać, czy stosunek ceny do jakości usług jest odpowiedni? Sprawdź kilka zasad, którymi warto się kierować.

Jak cena wpływa na postrzeganie jakości produktu lub usługi?

Pozwól, że na początek opowiemy Ci o pewnym ciekawym zjawisku, dobrze znanym w ekonomii. Czy wiesz, że w przypadku niektórych produktów i usług cena nie jest tylko kwotą, jaką musi zapłacić klient? Gdy chodzi o trzy kategorie dóbr: luksusowe, wpływające na wizerunek oraz nowości, sprawa jest bardziej złożona. To, jaką cenę przyjmie sprzedawca, ma wpływ na to, jak dany produkt czy usługa będą postrzegane.

Sytuacja ta ma miejsce głównie wtedy, gdy nie mamy punktu odniesienia: nie możemy porównać oferty z innymi, gdy mamy niewielką wiedzę na temat produktu lub usługi, gdy są one dostępne od niedawna. Klienci mają wówczas tendencję do postrzegania droższych produktów jako bardziej wartościowe. Jest to spowodowane m.in. zjawiskiem racjonalizacji – kupując produkt lub usługę w wyższej cenie, chcesz sam dla siebie uzasadnić ten zakup i pokazać, że decyzja była słuszna.

W literaturze o tematyce ekonomicznej możesz znaleźć wiele przykładów na potwierdzenie tego zjawiska. Jednym z nich jest przeprowadzony wśród 29 studentów Uniwersytetu w Iowa eksperyment. Uczestnikom podano szczepionkę przeciwko grypie, z tym że część z nich zapłaciła za nią pełną cenę, a część – tylko połowę. Ci, którzy ponieśli większy koszt, uznali szczepionkę za skuteczniejszą.

Najlepsze czy tylko… najdroższe? Gdy nie znasz rynku, weryfikacja jakości usług może być trudna

Czy widzisz tu pewną analogię z tym, w jaki sposób postrzegasz usługi firm doradczych? Rozpoczynając samodzielny research na rynku, wypływasz na nieznane wody. Nie wiesz, kto jest najlepszy w branży, ale szybko możesz się przekonać, kto jest najdroższy. To (poza pewnymi wyjątkami) duże firmy doradcze oraz niezależni eksperci cieszący się największą popularnością. Ty mogłeś nie wiedzieć, że wysoka cena wpływa na postrzeganie jakości produktu, ale oni doskonale zdają sobie z tego sprawę. Wysokie stawki są często elementem ich polityki wizerunkowej
i zdarza się, że nie idzie za nimi wysoka jakość usług. Pamiętaj także, że ceny w przypadku dużych firm i popularnych doradców uwzględniają dodatkowe koszty ich działalności: zatrudnianie pracowników, wynajem biur, a często także intensywne działania marketingowe, dzięki którym dowiadujesz się o ich ofercie. 

Co, jeśli nie cena? Jak sprawdzić jakość, zanim skorzystasz z usług doradcy?

Czy oznacza to, że jesteś skazany na stąpanie po niepewnym gruncie
i wybór usług, których jakości nie jesteś w stanie zweryfikować? Jak sprawdzić, czy ceny usług doradczych są adekwatne do tego, co eksperci mają do zaoferowania?

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zostaw to nam. W Redegate jesteśmy otwarci na współpracę także z i doradcami biznesowymi, których stawki plasują się powyżej rynkowej średniej, ale zawsze dokładnie sprawdzamy, jaką wartość oferują w zamian. Bo, tak naprawdę, pojęcie wysokiej i niskiej ceny jest bardzo względne. Tym, czego potrzebujesz, jest cena adekwatna: taka, która odpowiada zarówno jakości usług, jak i możliwościom Twojej firmy.

Wypełniając formularz zgłoszeniowy Redegate dla firm, możesz określić orientacyjną stawkę za dzień konsultingowy. To dla nas ważna informacja, na podstawie której będziemy mogli wybrać dla Ciebie ekspertów spełniających Twoje kryteria. Ty podajesz cenę, my dbamy o jakość – prawda, że to proste? 

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670