Gdy strategia nie przekłada się na codzienne działania, jest skuteczna tylko na papierze. I odwrotnie: gdy zarządzaniu operacyjnemu nie towarzyszy długofalowy cel, łatwo zagubić się w szczegółach i działać bez jasnej wizji. Cele strategiczne i operacyjne w przedsiębiorstwie muszą się uzupełniać. Jak realizować zarządzanie operacyjne i strategiczne, by działać spójnie i efektywnie?
Czym różni się zarządzanie operacyjne od zarządzania strategicznego? Za chwilę podamy Ci obie definicje, ale najpierw chcemy to wyjaśnić za pomocą obrazowej metafory.
Wyobraź sobie kierowcę samochodu, który wybiera się w długą trasę. Co powinien zrobić: po prostu jechać przed siebie, a może dokładnie zaplanować podróż? Bez planu może się udać, ale to ryzykowne: łatwo się zgubić, utknąć w korku i nie dojechać na czas. Zdecydowanie lepiej jest zapoznać się z mapą, wytyczyć trasę w nawigacji, wybrać odpowiednią porę, by uniknąć dużego ruchu.
Właśnie do tego etapu można porównać zarządzanie strategiczne. A operacyjne? Na ten element zarządzania składają się inne działania naszego wyobrażonego kierowcy: reagowanie na sytuację na drodze, utrzymywanie optymalnego tempa jazdy, dostosowywanie się do warunków pogodowych.
W ujęciu biznesowym można to rozumieć tak:
Pomiędzy tymi dwoma elementami często stawia się jeszcze jeden, pośredni: zarządzanie taktyczne. Na tym poziomie przekłada się strategię na działania w ramach jednego projektu czy działu. Zarządzanie taktyczne pozwala także wyznaczyć konkretne cele w ramach zarządzania operacyjnego.
Tu dowiesz się więcej na temat zarządzania operacyjnego. Sprawdzisz także, w jakich obszarach mogą Cię wspierać eksperci Redegate.
Zarządzanie taktyczne, strategiczne i operacyjne można również podzielić ze względu na:
Tworzenie strategii, ekspansja rynkowa, restrukturyzacja, wprowadzanie i rozwój produktów i marek – to tylko wybrane elementy zarządzania strategicznego, w których mogą Cię wspierać eksperci Redegate.
Poszczególne elementy zarządzania nie wykluczają się nawzajem – do efektywnego działania organizacji potrzebna jest realizacja celów strategicznych i operacyjnych. Ani jedne, ani drugie nie są priorytetowe. Cele operacyjne wynikają pośrednio z celów strategicznych – dzięki codziennym działaniom można podążać w obranym w strategii kierunku.
Spójne – właśnie takie powinny być cele strategiczne i operacyjne przedsiębiorstwa. Jakich metod użyć, by to osiągnąć?
Przykład: firma chce zwiększyć lojalność klientów. Dział marketingu realizuje to, wprowadzając program lojalnościowy. Contact center wypracowuje nowe standardy obsługi. Dział IT działa w kierunku poprawy doświadczeń użytkowników sklepu internetowego.
Przykład: Objective to poprawa doświadczeń zakupowych klientów. Key results to np. zwiększenie wskaźnika zadowolenia klientów o 20% czy skrócenie czasu oczekiwania na odpowiedź do 24 godzin.
Zarządzanie taktyczne, strategiczne i operacyjne są skupione na tym samym celu – inne są tylko drogi, którymi się do niego dochodzi. Po czym poznać, że organizacja działa w takiej harmonii? W praktyce oznacza to:
Warto zapamiętać: strategia bez zarządzania operacyjnego jest tylko teoretyczną wizją. Działania operacyjne bez zarządzania strategicznego to ryzyko chaotycznych ruchów bez wyznaczonego kierunku.