Żyjesz w świecie analogowym czy cyfrowym? A może czujesz się, jakbyś jedną nogą był tu, a drugą tam? To całkowicie zrozumiałe, bo wszyscy do pewnego stopnia tak żyjemy. Może to być widoczne również w Twojej firmie, gdzie niektóre procesy analogowe zostały już zastąpione cyfrowymi, a inne jeszcze mocno trzymają się na swoim miejscu. Czy transformacja cyfrowa to scenariusz, który czeka każdą organizację? A jeśli tak, to jak się do tego przygotować? Dzisiaj odpowiemy Ci na te pytania!
Pod pojęciem digitalizacji, zwanej inaczej transformacją cyfrową, rozumie się wszystkie strategie i procesy mające na celu wdrożenie rozwiązań cyfrowych w różnych obszarach firmy:
Digitalizacja w naturalny sposób czerpie z technologii. W zależności od branży i charakteru firmy mogą być to rozwiązania takie jak uczenie maszynowe, zaawansowana analiza danych, automatyzacja i robotyzacja, internet rzeczy.
Cyfryzacji nie wprowadza się po to, by funkcjonowała wspólnie z procesami analogowymi. Docelowo mają być one zastąpione nowymi technologiami. Przekłada się to na poważne zmiany w funkcjonowaniu firmy – i jeśli ten proces zostanie przeprowadzony według określonej wcześniej strategii, najczęściej przynosi znaczne korzyści.
Choć u podstaw określającej digitalizację definicji stoi technologia, to nie tylko o nią tu chodzi. Transformacja cyfrowa to proces, w którym łączą się:
Nie widzisz w swojej firmie zastosowania dla robotów czy zaawansowanego oprogramowania? To wcale nie oznacza, że kwestia transformacji cyfrowej Cię nie dotyczy.
Digitalizacja jest skalowalna i elastyczna – transformację cyfrową możesz wdrożyć w swojej firmie w takim stopniu i w taki sposób, w jaki potrzebujesz tego w danym momencie.
Jeśli nie czujesz się gotowy na zmiany, możesz działać metodą małych kroków. Pierwszymi etapami transformacji cyfrowej mogą być nawet drobiazgi, jak przejście na korzystanie z bankowości internetowej, składanie zamówień na materiały biurowe online, digitalizacja dokumentów archiwalnych czy wykorzystanie prostych narzędzi do analizy danych.
Procesy digitalizacji mogą się różnić także w zależności od branży, np.:
Myślisz o wejściu na ścieżkę digitalizacji, by nadążyć za zmieniającym się światem i dorównać nowoczesnym startupom? To dobra motywacja, o transformacji cyfrowej warto jednak myśleć nie jako o konieczności, ale jako o procesie, który zapewni wiele korzyści Twojej organizacji.
Dzięki umiejętnie przeprowadzonej digitalizacji możesz osiągnąć:
Najlepiej jest, gdy rozwiązania w ramach transformacji cyfrowej są wdrażane jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu firma może zadbać o spójny wizerunek, wysokiej jakości obsługę klientów i kulturę organizacyjną.
Tylko co właściwie oznacza transformacja cyfrowa wewnętrzna i zewnętrzna? Pierwszy rodzaj procesów obejmuje wszystko, co dzieje się wyłącznie w strukturach firmy i dotyczy jej pracowników, metod produkcji, zarządzania itp. To oczywiście wpływa na zewnętrzny wizerunek, ale bezpośrednio nie dotyczy rynku.
Taki proces może obejmować np. digitalizację dokumentów, wykorzystywanie Big Data w celach analitycznych, nowe metody komunikacji czy automatyzację produkcji.
Digitalizacja zewnętrzna to działania skierowane w kierunku klientów, kontrahentów, odbiorców treści. Taki proces może polegać na wdrożeniu nowych sposobów komunikacji, narzędzi obsługi klienta, umożliwieniu zakupów przez platformy handlowe czy sklep internetowy, działaniach marketingowych.
Transformacja cyfrowa to zmiana, która wymaga dobrze przygotowanej strategii. Co powinien zawierać taki plan? Postępuj według następujących kroków.
Digitalizowanie wszystkiego jest… po prostu nieracjonalne. Nie musisz rzucać się na głęboką wodę. To zbyt kosztowne, a przeważnie również nieefektywne. Przyjrzyj się poszczególnym obszarom działalności firmy, procesom i zdecyduj, jakich kluczowych zmian potrzebują. A dopiero potem dostosuj do tego odpowiednie narzędzia cyfrowe.
W cyfrowym świecie wiele narzędzi jest skalowalnych. To dobra wiadomość – nie musisz inwestować w dedykowane oprogramowanie, gdy dla Twojej firmy wystarczający będzie gotowy, tańszy produkt. Zwróć także uwagę, które z wybranych przez Ciebie rozwiązań opłaca się w modelu subskrypcyjnym – wówczas trzeba przygotować się na cykliczne opłaty i uwzględnić je w budżecie.
Transformacja cyfrowa uda się tylko wtedy, gdy odpowiednio wykorzystasz talenty w swojej firmie. Warto przydzielić pracownikom konkretne zadania nawet wówczas, gdy w procesie digitalizacji wspiera Cię ekspert zewnętrzny lub firma. Dzięki temu zwiększysz ich zaangażowanie i motywację.
Transformacja cyfrowa wiąże się często również ze zmianą w obszarze zarządzania. Warto postawić na takie metody jak Agile, które wspierają nowoczesną, otwartą komunikację, produktywność i nastawienie na rozwiązywanie problemów.
Technologie nieustannie się zmieniają, a to oznacza, że transformacja cyfrowa nigdy nie powinna się kończyć. Obserwuj rynek i konkurencję, przyglądaj się procesom w firmie i zastanawiaj, czy są narzędzia, które mogłyby je usprawnić. Jeśli Twoja firma ma być nowoczesna, nie powinna pozostawać w tyle!
Zaszkodzić może coś innego – podejmowanie pochopnych, nieskoordynowanych ze sobą działań przez osobę, która nie jest do tego odpowiednio przygotowana. A rozwiązanie takich problemów jest znacznie bardziej skomplikowane niż zwykłe zrobienie kroku w tył w kierunku narzędzi analogowych.
Firmy, które chcą maksymalnie wykorzystać możliwości transformacji cyfrowej, najczęściej sięgają po pomoc z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne na etapie analizy potrzeb i przygotowania strategii, ale ekspert zewnętrzny może Ci pomóc także podczas wdrożenia konkretnych rozwiązań.
Kim są tacy doradcy z Redegate? To osoby, które doskonale znają się na procesach biznesowych i najnowszych technologiach, a co ważne, potrafią te obszary ze sobą połączyć. Brzmi dobrze? Jeśli planujesz wdrożenie transformacji cyfrowej, wypełnij formularz, a my rozpoczniemy poszukiwania takiego ekspeta dla Ciebie w naszej bazie!