Dlaczego zawód doradcy nie jest dla każdego?

Doradca, choć zajmuje się leczeniem biznesowych problemów, nie jest lekarzem i nie musi zdobywać wykształcenia kierunkowego, by pracować w zawodzie. Choć kieruje rozwój firmy na właściwe tory, nie jest też kierowcą i nie musi posiadać uprawnień zawodowych. Radzi sobie bez stacjonarnego biura, nie potrzebuje milionów na start, a swoje narzędzia pracy nosi… w głowie. Zawód idealny? Nie dla każdego!

Jest wielu, którzy chcieliby spróbować…

To jeden z tych zawodów, które aż kuszą, by spróbować w nich swoich sił. Wystarczy laptop i telefon, przekonujące treści i profesjonalne zdjęcia na stronie internetowej, konto na LinkedIn, sieć kontaktów biznesowych i… można działać! Nowe osoby do branży konsultingowej przyciąga także wizja niezależnego życia i wysokich zarobków. Jako potencjalny klient doradców biznesowych powinieneś jednak wiedzieć, że praca doradcy biznesowego nie jest dla każdego.

Jeśli Twoja firma nie korzystała dotychczas z usług doradczych, już po wstępnym researchu w internecie możesz zauważyć pewne ciekawe zjawisko. Niewiele trzeba, by się przekonać, że na rynku konsultingowym działa więcej firm i niezależnych freelancerów niż można by się spodziewać. Niewielka część z nich to gwiazdy konsultingu, współpracujące z największymi markami przy najbardziej ambitnych projektach. Większość to specjaliści w swoim fachu, którym możesz zaufać. Wśród doradców biznesowych jest też, niestety, pewna grupa osób, które nie do końca nadają się do pracy w tym zawodzie. I to właśnie ich, jako potencjalny klient, powinieneś unikać.

…ale nie każdy powinien to robić

Na naszym blogu dużo piszemy o kompetencjach, w które powinni być wyposażeni eksperci zewnętrzni prowadzący projekty dla firm. Gdy zapoznasz się z tymi artykułami, zauważysz, że idealny doradca to taki, który posiada odpowiednią wiedzę specjalistyczną, cechy charakteru i umiejętności praktyczne z zakresu zarządzania, pracy z grupą itp. To wszystko jest jak elementy jednej układanki: wiedza nie przyda się na nic, jeśli doradca nie będzie umiał się nią dzielić, z kolei braków w umiejętnościach nie da się przykryć charyzmatyczną osobowością.

Zawód doradcy biznesowego zdecydowanie nie jest dla osób, które:

  • Nie lubią się uczyć i poprzestają na wiedzy, którą zdobyły w przeszłości. Ciągły rozwój to podstawa w zawodzie doradcy. Zmienia się otoczenie biznesowe, przepisy, technologie i aby móc efektywnie wspierać swoich klientów w realizacji projektów, trzeba nadążać za tymi zmianami. Sposobem na weryfikację aktualności wiedzy konsultantów biznesowych jest sprawdzanie posiadanych przez nich certyfikatów, ukończonych szkoleń czy studiów MBA, ale na pewno ewentualne braki w kompetencjach zauważysz już podczas pierwszych spotkań.
  • Chcą od razu widzieć efekty swojej pracy. Współczesne doradztwo biznesowe nie polega na szybkim i doraźnym rozwiązywaniu najpilniejszych problemów. To proces, który – aby był skuteczny – musi trwać. Doradcy biznesowi często współpracują z firmami przez kilka miesięcy, a nawet lat. Efekty tej współpracy są widoczne, ale nie po kilku miesiącach. Krótko mówiąc, doradztwo biznesowe to nie zawód dla niecierpliwych.
  • Nie potrafią spojrzeć na sytuację szeroko i z różnych perspektyw. Umiejętność łączenia wielu elementów w jedną całość jest niezbędna w pracy doradcy biznesowego. Współpraca z klientami nie polega na rozwiązywaniu jednego, wyizolowanego wyzwania, ale na prowadzeniu projektów, które wpisują się w całą działalność firmy.  Doradca, dzięki swoim umiejętnościom, ale także dzięki spojrzeniu z zewnątrz, widzi powiązania tam, gdzie inni ich nie zauważają. To pozwala mu odkryć przed klientami nowe możliwości i zaproponować nieszablonowe rozwiązania.
  • Nie posiadają odpowiedniego zestawu kompetencji miękkich. Chodzi tu o takie umiejętności jak: aktywne słuchanie, empatia, zadawanie odpowiednich pytań, motywowanie, rozwiązywanie konfliktów. Doradca biznesowy nie jest maszyną do prowadzenia projektów. Jego praca polega przede wszystkim na kontaktach z ludźmi. Jeśli nie do końca czuje się z tym dobrze, nie będzie w stanie dobrze zdiagnozować obecnych w firmie problemów, poznać opinii wszystkich zainteresowanych, a także skutecznie poprowadzić projektu do końca.
  • Nie są gotowe do specyficznego trybu pracy. Praca doradcy biznesowego nie ma wiele wspólnego z pracą za biurkiem na etacie. Są osoby, którym taki model (częste podróże, dynamiczne zmiany, wiele okazji do poznawania nowych osób) odpowiada. Dla innych jednak może być przeszkodą nie do przejścia.

Niektórzy od razu wiedzą, że zawód doradcy biznesowego nie jest dla nich. Inni muszą najpierw sami się o tym przekonać – to, czy nadają się do tego typu pracy, weryfikuje później życie lub… sami klienci. Ty, dzięki Redegate, nie musisz tego robić. Zaproponujemy Ci współpracę z wyselekcjonowanymi specjalistami – takimi, co do których mamy pewność, że są najlepsi w swojej dziedzinie. Masz do zrealizowania nowy projekt i szukasz wsparcia? Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości, jakie daje Ci Redegate!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670