Doradca freelancer czy firma konsultingowa? Co daje przewagę niezależnym ekspertom?

Powody, dla których doradca biznesowy decyduje się na pracę jako freelancer, są różne. Jedni liczą na wyższe zarobki, innym zależy na niezależności, część chce mieć więcej czasu. A gdy doradca freelancer ma więcej czasu, to najlepsze, co może z nim zrobić, to poświęcić go Tobie, prawda? Przeczytaj, dlaczego usługi doradcze świadczone przez freelancerów to najlepszy wybór, gdy masz do realizacji projekt z deadlinem na dziś, jutro lub… wczoraj.

Jak pracują doradcy freelancerzy w branży konsultingowej?

Niezależny ekspert pracuje na podobnych zasadach, jak freelancerzy w innych branżach. Najczęściej prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą (może więc wystawiać Ci faktury). Swoje usługi świadczy w wybranych przez klientów dniach i godzinach – to wszystko ustalasz na początku współpracy.

Zakres usług świadczonych przez doradców biznesowych – freelancerów może być zróżnicowany: od doraźnego wsparcia w wybranym obszarze po kompleksowo prowadzone projekty. W tym drugim przypadku doradca może pełnić funkcję interim managera, czyli osoby, która na pewien czas przejmuje zarządzanie projektem w firmie.

Doradca freelancer, który zna się na wszystkim? To przypadek rzadki, a do tego niekoniecznie pożądany. Najlepsze efekty osiągniesz, korzystając z usług zewnętrznych ekspertów specjalizujących się w określonej dziedzinie. Trudno znać się jednocześnie na HR, marketingu, zarządzaniu i nowych technologiach dla biznesu, za to każdy freelancer może znaleźć dla siebie niszę w jednym z tych (i wielu innych) obszarów.

„Odezwiemy się” vs. „To kiedy zaczynamy?”

Jak sądzisz, ile czasu musi minąć od wysłania pierwszego maila z zapytaniem do podjęcia współpracy? W przypadku dużych firm konsultingowych proces ten może trwać tygodniami, mimo (a może właśnie dlatego) że w jego realizację jest zaangażowanych co najmniej kilka osób. Po otrzymaniu zapytania jest ono przekierowywane do odpowiedniego działu, tam przygotowywana jest oferta i wycena, później czekają Cię pierwsze spotkania i ustalenia, opracowywanie strategii, dobór odpowiednich osób do zespołu. I to niekoniecznie od zaraz – w przypadku największych firm (takich celebrytów branży konsultingowej) może się okazać, że na usługi najlepszych konsultantów będziesz musiał poczekać.

Jak nie utonąć w morzu procedur i dokumentów? Jeśli zależy Ci na czasie, a także na elastyczności i dostępności, rozważ skorzystanie z usług niezależnego doradcy. Po wysłaniu zapytania odpowiedź powinieneś otrzymać nie później niż w ciągu kilku dni – to świadczy o profesjonalnym podejściu. I jeśli tylko odpowiadają Ci kompetencje doradcy, a także jego oferta cenowa i możliwości czasowe, możecie od razu rozpocząć współpracę. Bez spotkań z prezentacjami PowerPoint na temat historii firmy, dokumentacji, w której kilkakrotnie wpisujesz te same dane i kilkunastu osób załączanych DW w mailach. Początek Twojego projektu doradczego może być bliżej niż myślisz!

Kiedy wolny strzelec to strzał w dziesiątkę?

To oczywiste, że nie chcesz długo czekać na rozpoczęcie projektu doradczego. Jego celem jest przecież rozwiązanie bieżących problemów firmy, pomoc w osiągnięciu ważnych celów, odkrycie możliwości rozwoju na przyszłość – to sprawy, których lepiej nie odkładać w czasie. Na pewno nie chcesz też, by oczekiwanie na rozpoczęcie usługi doradczej blokowało inne Twoje projekty.

Doradca biznesowy pracujący jako freelancer jest najczęściej gotowy zacząć pracę od zaraz (jeśli jest inaczej, na pewno Cię o tym poinformuje). Atuty takiego modelu współpracy to także możliwość szybkiego bezpośredniego kontaktu: telefonicznego, mailowego, osobistego – to także usprawnia realizację projektu.

Przewagą freelancerów nad dużymi firmami konsultingowymi jest elastyczność. Często zdarza się, że w trakcie realizacji dłuższych projektów zmienia się sytuacja biznesowa firmy, pojawiają się nowe wyzwania lub możliwości. Jeśli usługa doradcza ma być efektywna i odpowiadać aktualnym potrzebom firmy, potrzebna jest wówczas szybka reakcja ze strony doradcy i modyfikacja założeń projektu. Współpracując bezpośrednio z doradcą freelancerem możesz liczyć na to, że stanie się to szybko i bez zbędnych komplikacji.

Freelancer i duży klient: czy to może się udać?

Zastanawiasz się, czy nie jest przypadkiem tak, że niezależni eksperci biznesowi to rozwiązanie tylko dla mniejszych organizacji? Czy doradca freelancer może z powodzeniem współpracować z korporacjami?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z jednej strony – rzeczywiście, usługi freelancerów są zazwyczaj tańsze niż w przypadku dużych firm doradczych, co czyni je bardziej dostępnymi dla firm o mniejszych budżetach. Nie jest jednak powiedziane, że korporacje mogą współpracować wyłącznie z firmami z TOP5 branży konsultingowej. Często to właśnie niezależni eksperci mają przewagę w postaci specjalistycznej wiedzy z niszowych obszarów czy doświadczenia we współpracy z innymi podmiotami z tej samej branży. Mogą wykorzystać te kompetencje, by świadczyć usługi również dla dużych firm, nawet tych o zasięgu międzynarodowym. W bazie doradców Redegate również możesz znaleźć takich specjalistów – może mają oni umiejętności, których właśnie potrzebujesz?

A co w sytuacji, gdy projekt wymaga współpracy z całym zespołem doradców, którzy będą uzupełniali się wzajemnie kompetencjami z różnych obszarów? Tu rzeczywiście może sprawdzić się firma doradcza zatrudniająca osoby specjalizujące się w różnych dziedzinach biznesu. Jest też inna możliwość – korzystając ze wsparcia Redegate, możesz stworzyć taki zespół składający się ze współpracujących z nami niezależnych ekspertów. W ten sposób połączysz elastyczność i sprawność działania freelancerów z interdyscyplinarnym podejściem do realizacji projektów.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670