Freelance, executive search czy firma konsultingowa? Porównujemy możliwości pozyskiwania zasobów do rozwoju

Słyszałeś kiedyś o paradoksie wyboru? Jeśli zaczniesz szukać doradcy dla swojej firmy, możesz poznać to zjawisko znacznie bliżej – choć prawdopodobnie wcale nie masz na to ochoty. Która z opcji będzie najlepsza dla Twojej firmy: znalezienie doradcy za pomocą executive search, współpraca z freelancerem czy z firmą doradczą? Poznaj plusy i minusy każdego z rozwiązań!

Gdzie możesz szukać konsultantów i doradców do projektu rozwojowego?

Żyjemy w czasach, gdy to nie niedobór jest problemem, ale raczej nadmiar. Branża konsultingowa nie jest pod tym względem wyjątkiem. Nie musisz się obawiać, że na Twoją ofertę współpracy przy projekcie doradczym nie odpowie nikt – może się za to zdarzyć, że takie poszukiwania nie przyniosą Ci oczekiwanych rezultatów.

Nie będziemy ukrywać, że próg wejścia do branży konsultingowej jest dość niski. Przekwalifikowanie się na doradcę biznesowego nie wymaga dużych inwestycji czy zdobywania uprawnień. Może to zrobić każdy – i dopiero rynek (a więc również Ty jako klient) weryfikuje jakość usług doradczych.

To rodzi pewne trudności. Chcesz znaleźć doradcę dla firmy jak najszybciej, by sprawnie przeprowadzić projekt, ale na początku należałoby właściwie dobrze przygotować się do poszukiwań i podejmowania decyzji. Dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, co w opisie doświadczenia czy kompetencji doradcy powinno niepokoić, o co zapytać potencjalnego eksperta, z którym chcesz współpracować.

A przede wszystkim – trzeba wiedzieć, gdzie szukać, by nie zagubić się w gąszczu ofert. Jakie masz możliwości jako potencjalny klient? Twój ekspert, z którym będziesz realizować projekt, może:

 • Działać jako freelancer – osoba pracująca na własny rachunek, niezależna, współpracująca z klientami od projektu do projektu, najczęściej bez nawiązywania dłuższej współpracy.
 • Być pracownikiem firmy doradczej – takie firmy wyznaczają ze swoich zasobów specjalistów najlepiej pasujących do obszaru działania klienta.
 • Pochodzić z executive search – w takim przypadku szuka się osoby do zatrudnienia na etacie, najczęściej na stanowisku menedżerskim. 

Jakie są plusy i minusy każdej z opcji? Która z nich wygrywa, a z której lepiej zrezygnować? Takie decyzje nigdy nie są oczywiste i jednoznaczne. Możemy jednak pomóc Ci w ich podjęciu. Zebraliśmy dla Ciebie wady i zalety współpracy z doradcami w różnych formach i porównaliśmy je ze sobą.

Jesteś gotów na trzy rundy, w których nie bierze się jeńców? To zestawienie, dzięki któremu podejmiesz właściwe decyzje biznesowe – zanim wydasz niepotrzebne pieniądze i stracisz czas!

Runda 1: freelance czy executive search?

Tu przede wszystkim trzeba podkreślić, że w każdym z tych rozwiązań szukasz kogoś innego. W przypadku freelancera – osoby, która zwiąże się z Twoją firmą raczej luźno i tylko na czas realizacji projektu doradczego. W przypadku executive search – kogoś, kogo zatrudnisz na etacie lub z kim podejmiesz stałą współpracę w ramach kontraktu menedżerskiego.

Jakie są przewagi współpracy z doradcą – freelancerem?

 • Elastyczność – możesz umówić się na określoną liczbę dni doradczych w miesiącu i korzystać ze wsparcia tylko w takim zakresie, jakiego potrzebujesz.
 • Niższe koszty – freelancer najczęściej nie ponosi kosztów związanych z prowadzeniem biura czy zatrudnianiem pracowników, więc może zaproponować Ci atrakcyjną cenę usługi doradczej.
 • Krótki czas od decyzji do rozpoczęcia projektu – współpraca z freelancerem to zazwyczaj mniej formalności wydłużających etap przygotowań.
 • Łatwa dostępność – karierę jako niezależny doradca wybiera wielu ekspertów – zarówno takich, którzy pracowali wcześniej w firmach doradczych, jak i takich, którzy trafiają do branży z biznesu.

To najważniejsze zalety takiego rozwiązania. A jakie są wady współpracy z freelancerem? Pamiętaj, że to „wolny strzelec” – osoba, u której możesz liczyć na zaangażowanie, ale tylko w określonym zakresie i na pewien czas. Freelancer nie będzie związany z Twoją firmą, nie wejdzie głęboko w jej strukturę i nie nawiąże bliższych relacji z pracownikami.

Co zyskujesz, decydując się na poszukiwanie eksperta za pomocą narzędzi executive search?

 • Zdejmujesz z siebie odpowiedzialność za cały proces poszukiwania kandydata i przygotowania szczegółów współpracy – robi to za Ciebie zewnętrzna firma.
 • Masz możliwość korzystania z usług doradczych świadczonych przez zweryfikowanych specjalistów.
 • Oszczędzasz czas – rozpoczynasz współpracę z ekspertem dopiero wtedy, gdy wszystkie szczegóły współpracy są już ustalone, a formalności załatwione.

W przypadku, gdy zlecasz proces executive search zewnętrznej firmie, musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami – szczególnie gdy poszukujesz eksperta o niszowych, rzadko spotykanych na rynku doradczym kompetencjach. Z tego powodu na head hunting doradców biznesowych decydują się głównie firmy, które planują dłuższą współpracę, zatrudnienie menedżera na etacie lub interim managera. Wówczas koszty rozkładają się na dłuższy czas.

Podsumowanie: kiedy lepiej współpracować z doradcą biznesowym – freelancerem, a kiedy lepiej zatrudnić menedżera na etacie? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz. Jeśli Twoja firma zasadniczo sobie radzi i potrzebuje jedynie doraźnych konsultacji czy poprowadzenia projektu, freelancer będzie dobrym wyborem (pod warunkiem oczywiście, że wybierzesz dobrze!). Menedżer znaleziony za pomocą executive search to dobry pomysł, gdy poszukujesz długofalowego wsparcia.

Runda 2: freelancer czy firma konsultingowa?

Zalety współpracy z doradcą freelancerem już znasz. A jak ma się taka forma do korzystania z usług firmy konsultingowej?

Duże firmy doradcze wygrywają z freelancerami pod pewnymi względami:

 • Mają bogatsze zasoby kadrowe – mogą Ci zaoferować współpracę ze specjalistami z różnych dziedzin.
 • Wykorzystują zbiorowe doświadczenie większej liczby doradców – mogą tworzyć interdyscyplinarne zespoły składające się z kilku specjalistów.
 • Mają wypracowane standardy i procedury, związane np. z podpisywaniem umów i innymi formalnościami.
 • Są bardziej pewne, przewidywalne i transparentne – znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć informacje o obecności na rynku czy opinie klientów w przypadku korporacji niż pojedynczego freelancera.

Podsumowanie: usługi konsultingowe freelancera to, w porównaniu z firmą doradczą, rozwiązanie szybkie, łatwe i elastyczne. Przy takiej współpracy musisz jednak wiele elementów wziąć na siebie: poszukiwanie odpowiedniego specjalisty, weryfikację jego kompetencji, przygotowania pod względem formalnym.

W przypadku firmy doradczej możesz zazwyczaj liczyć na wsparcie w szerszym zakresie, np. usługi konsultingowe świadczone przez zespół ekspertów o różnych kompetencjach. Dla niektórych minusem współpracy z firmami konsultingowymi jest także mała elastyczność – długi czas reakcji, duża liczba procedur. A także – koszty. Nie ma co ukrywać: wolny strzelec, dzięki mniejszym kosztom prowadzenia własnego biznesu, może wykonać dla Ciebie usługę doradczą znacznie taniej.

Runda 3: freelancer czy współpraca z platformą Redegate?

Kto jest dla Ciebie zwycięzcą w poprzednich rundach? Skłaniasz się ku wyborowi doradcy freelancera dla swojej firmy, ale masz kilka… „ale”?

Runda 3 jest po to, by rozwiać Twoje wątpliwości. Jeśli chcesz współpracować z ekspertem jako freelancer, ale:

 • nie chcesz tracić czasu na poszukiwania, a zamiast tego jak najszybciej rozpocząć projekt doradczy;
 • nie wiesz, jak zweryfikować jakość usług doradczych;
 • masz już za sobą takie współprace i nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów (a może nawet były źródłem frustracji?);
 • działasz w niszowej branży i na rynku mało jest freelancerów, którzy pasowaliby kompetencjami do Twoich potrzeb;

wcale nie musisz rezygnować z tej formy doradztwa i wybierać firmy konsultingowej. W Redegate mamy do Twojej dyspozycji najlepszych na rynku ekspertów – weryfikujemy ich samodzielnie, bazując na naszym doświadczeniu i każdorazowo dobieramy osoby, które najlepiej sprawdzą się w danego rodzaju projekcie. Współpraca z doradcą freelancerem? Tak, ale w Redegate zrobisz to na innych zasadach: bez ryzyka i straty czasu na żmudne poszukiwania.

Korzystanie ze wsparcia Redegate ma jeszcze jedną zaletę – tu nie ogranicza Cię współpraca wyłącznie z jednym freelancerem. Możemy stworzyć dla Ciebie zespół ekspertów o różnych kompetencjach. Wówczas osiągniesz efekt, który zazwyczaj możliwy jest tylko w przypadku korzystania z usług doradczych świadczonych przez duże firmy – synergii, jaka wytwarza się dzięki połączeniu wiedzy i umiejętności specjalistów z różnych dziedzin.

Korzyści od innej strony: dlaczego freelancerom opłaca się współpracować z Redegate?

„A skąd pewność, że w Redegate znajdę eksperta, którego potrzebuję?”. Zasady działania platformy opracowaliśmy tak, by były atrakcyjne również dla doradców dla biznesu – freelancerom po prostu opłaca się tu być!

Pokażemy Ci, jak to wygląda z drugiej strony. Eksperci oferujący doradztwo dla firm chcieliby jak najwięcej czasu poświęcać na dochodowe działania – jednym słowem, wolą prowadzić projekty doradcze zamiast zajmować się pozyskiwaniem klientów. Rzeczywistość wygląda jednak często zupełnie inaczej. Aby zarobić na swoje utrzymanie, muszą dużo czasu poświęcać na kontakt z potencjalnymi zleceniodawcami, odpowiadanie na oferty, reklamowanie swoich usług w sieci czy dopracowywanie szczegółów współpracy z firmami.

Redegate zdejmuje z ekspertów większość tych obowiązków. Dostarczamy freelancerom gotowych do współpracy, odpowiednio dopasowanych klientów i bierzemy na siebie formalności związane z dopracowywaniem szczegółów.

Dzięki Redegate eksperci zewnętrzni i interim managerowie mogą dalej działać na własny rachunek i na własnych zasadach – ale bez tracenia czasu na zbędne obowiązki i bez ryzyka. Nasze podejście przynosi wymierne efekty: w naszej bazie znajduje się już ponad 1000 ekspertów i wcale nie zamierzamy na tym poprzestać!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670