Jak nie przepłacić za usługi doradcze?

Zakres i charakter usług doradczych jest tak różny, że porównywanie ich cen jest bardzo trudne. To trochę tak, jakby porównywać burgera z ulicznego food trucka z wykwintnym tortem – i jedno, i drugie jest dobre, ale oba dania różnią się ceną i sprawdzą się tylko w określonej sytuacji. Przeważnie jednak możesz łatwo stwierdzić, że za posiłek czy deser zapłaciłeś za dużo w stosunku do ich jakości. A jak to wygląda w przypadku usług doradczych? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, by nie przepłacać!

Powiedz: sprawdzam! Przyjrzyj się swoim oczekiwaniom, zweryfikuj jakość usług doradczych

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje sposób na to, by uniknąć przepłacania za usługi doradcze. A jeszcze lepsza – że takie sposoby są aż dwa! Pierwszy to dokładne przemyślenie, czego właściwie oczekujesz od doradcy. Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Jaki ma być charakter współpracy: czy szukasz jednorazowej pomocy w postaci usługi konsultingowej, długofalowego wsparcia doradczego, a może myślisz o zatrudnieniu interim managera?
  • Jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz: w rozwiązaniu bieżących problemów, wytyczeniu kierunków rozwoju na przyszłość, wdrożeniu nowych produktów, usług czy technologii, a może jeszcze innej?
  • Jakich kompetencji szukasz u doradcy biznesowego, w jakim obszarze ma się on specjalizować?
  • Co pozwoli Ci stwierdzić, że cel projektu doradczego został osiągnięty, jakie będą wyznaczniki sukcesu?
  • Jaki budżet Twoja firma może przeznaczyć na doradztwo? Od tego należy uzależnić wysokość stawek, jakie jesteś w stanie zaakceptować.

Drugim sposobem na otrzymanie usługi w jakości adekwatnej do ceny, jest dokładna weryfikacja oferty doradcy biznesowego. Nie ma nic złego w korzystaniu z usług ekspertów pracujących za wysokie stawki. Ważne jest jednak, by takim cenom towarzyszyła najwyższa jakość. Jest kilka elementów, które dają Ci podstawę do tego, by sądzić, że tak właśnie będzie. To między innymi:

  • Doświadczenie doradcy biznesowego – ale nie przypadkowe i zdobyte gdziekolwiek, tylko powiązane z Twoją branżą lub obszarem, w którym firma chce się rozwijać.
  • Referencje i rekomendacje od innych klientów – tu podobnie, warto zwrócić uwagę na to, czy doradca jest polecany przez takie firmy, które mają z Twoją coś wspólnego.
  • Ciągły rozwój doradcy biznesowego – jeśli widzisz, że dąży on do stania się ekspertem w wybranej dziedzinie, uczestnicząc w szkoleniach, kursach, studiach podyplomowych, to możesz liczyć na to, że podzieli się z Tobą bogatą i aktualną wiedzą.
  • Jasne warunki współpracy – nie przepłacisz, jeśli będziesz wiedzieć, za co płacisz. Dobry doradca biznesowy nie lawiruje i nie unika odpowiedzi, gdy pytasz go o to, co wchodzi w zakres usługi. Chętnie udzieli Ci informacji na temat swoich metod pracy, sposobów na uzyskiwanie zamierzonych efektów i motywowanie zespołu do działania. Zgodzi się również na określenie zasad współpracy w formie celów do osiągnięcia i harmonogramu czasowego.

Co jest większym zagrożeniem: wysokie ceny czy niska jakość?

Jeśli nie chcesz przepłacać za usługi doradcze (kto by chciał!), powinieneś unikać zarówno jednego, jak i drugiego. W przypadku konsultantów z wysokimi stawkami za usługi doradcze sprawa jest dość prosta. Jeśli widzisz, że ceny usług przewyższają średnią rynkową, w głowie powinna Ci się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Możliwe, że za wysokimi stawkami idzie najwyższa jakość doradztwa, ważne jest jednak, by szczególnie starannie sprawdzić to przed podjęciem współpracy.

Czy korzystanie z usług doradców biznesowych pracujących za niskie stawki to dobry pomysł, jeśli nie chcesz przepłacać? Taka sytuacja może być jeszcze bardziej niekorzystna. Można powiedzieć, że takie doradztwo to trochę „wilk w owczej skórze”. Gdy płacisz mniej, wydaje Ci się, że oszczędzasz i że wszystko jest w porządku. Trudno może być wówczas zauważysz, że usługi doradcze są dla Twojej firmy nieopłacalne. Doradztwo niskiej jakości to strata czasu – bo w ciągu kilku tygodni i miesięcy, podczas których współpracujesz z danym doradcą, Twoja organizacja mogłaby rozwijać się znacznie bardziej intensywnie. To także większe ryzyko popełnienia poważnych błędów, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym. A wiesz na pewno, że takie błędy potrafią słono kosztować.

Chcesz mieć pewność, że nie przepłacisz za usługi doradcze, a wsparcie eksperta będzie dokładnie tym, czego oczekujesz? Możemy Ci w tym pomóc! Jak to działa? Ty określasz swoje wymagania, w tym maksymalną wysokość stawki, a my dobieramy dla Ciebie zweryfikowanych ekspertów do projektu doradczego. Jeśli chcesz zacząć działać jak najszybciej, wypełnij formularz na naszej stronie, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670