Jak obniżyć koszty w projektach konsultingowych?

Wiesz, że usługi doradcze pomogłyby Twojej firmie, ale Twój budżet jest ściśle określony i nie możesz go przekroczyć nawet o złotówkę? Jeśli koszty są tym, co powstrzymuje Cię od skorzystania z doradztwa biznesowego, poznaj kilka prostych sposobów na ich obniżenie. W Redegate nie pozwolimy, byś przepłacał za to, czego potrzebuje Twój biznes!

Postaw na wydajność i skróć czas trwania projektu do minimum

Projekty doradcze najczęściej są rozliczane według stawek dziennych. Tu od razu nasuwa się prosty wniosek: im dłużej potrwa Twój projekt, tym więcej za niego zapłacisz. Nie oznacza to oczywiście, że masz skracać czas trwania projektu do minimum. Niezależnie od zakresu współpracy, Twój doradca będzie musiał zapoznać się z sytuacją firmy, rozeznać się w jej otoczeniu biznesowym, wysłuchać menedżerów, którzy opowiedzą mu
o swoich wyzwaniach.

Skoro dobry projekt doradczy wymaga czasu, to jakie masz możliwości manewru na tym polu? Przede wszystkim możesz zadbać o efektywność. Dobry doradca biznesowy będzie ściśle trzymał się wyznaczonych terminów, a wszelkie zmiany skonsultuje najpierw z osobami decyzyjnymi ze strony klienta. Ważne jest, by już na początku ustalić ramy czasowe trwania projektu. Zaznacz wyraźnie, że zależy Ci na czasie. Dla doświadczonego eksperta nie będzie to problemem i na pewno tak zaplanuje prace, by projekt był jednocześnie efektywny i jak najkrótszy.

Wykorzystaj zasoby, które masz już w firmie

Z usług doradczych korzysta się najczęściej wówczas, gdy zasoby firmowe są niewystarczające, tzn. gdy nie ma w niej osób, które mogłyby poprowadzić dany projekt od początku do końca. Nie oznacza to jednak, że musisz zatrudniać sztab specjalistów, którzy będą wykonywali dla Ciebie usługi doradcze. Najlepsze doradztwo to takie, w którym swoje siły łączą eksperci zewnętrzni i stali pracownicy firmy. Dzięki temu można wykorzystać w projekcie i doświadczenie, i świeże spojrzenie z zewnątrz. Takie podejście pozwoli Ci też obniżyć koszty konsultingu czy doradztwa w firmie – potrzebujesz wówczas tylko jednego doradcy do współpracy,
a nie całego zespołu.

Zastanów się, którzy z Twoich pracowników mogą być wsparciem dla doradcy. To zależy oczywiście od tematyki projektu. Jeśli ma dotyczyć rozwoju pracowników, pomocne będą osoby z działu HR. O zarządzaniu strategicznym najlepiej rozmawiać z top managementem. Transformacja cyfrowa nie uda się bez specjalistów ds. utrzymania ruchu. Jeśli chcesz zbudować zespół projektowy prowadzony przez doradcę, nie myśl tylko
o menedżerach najwyższego szczebla. Do takich projektów wiele mogą wnieść także szeregowi pracownicy.

Pomyśl o projekcie doradczym inaczej: jako o inwestycji

Korzystanie z usług doradczych zawsze będzie wiązało się z kosztami. Możesz jednak spojrzeć na tę kwestię z innej perspektywy: jakich kosztów pozwoli Ci to uniknąć w przyszłości? Nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych wydanych na współpracę z ekspertem zewnętrznym może Ci się szybko zwrócić, jeśli projekt będzie zrealizowany efektywnie.

Dzięki współpracy z doradcami biznesowymi możesz ograniczyć liczbę błędów popełnianych na etapie produkcji, znaleźć nowe sposoby na optymalizację wydatków, zadbać o lepszą organizację pracy. Koszty możesz obniżyć nie tylko doraźnie, ale także długofalowo. Pomoże Ci w tym doradztwo strategiczne, w ramach którego Twoja firma wypracuje wspólnie z doradcą zmiany w kluczowych obszarach.

Nie przepłacaj za usługi doradcze! Wybierz efektywność i skupienie na realizacji celu

Nawet jeśli za usługi doradcze przyjdzie Ci zapłacić więcej niż zakładałeś, ale ich efekt będzie zadowalający, nie będziesz mieć poczucia, że przepłaciłeś. Może być też zupełnie inaczej: wynegocjujesz atrakcyjną stawkę za doradztwo, ale jakość usług będzie znacznie niższa niż oczekiwałeś.

Jak uniknąć tej drugiej sytuacji? Trzymaj się z dala od firm i niezależnych doradców, którzy tworzą wokół siebie atrakcyjną otoczkę marketingową, ale biznesowo mają Ci nie za wiele do zaoferowania. Wiesz, jak to jest – marketing kosztuje, dlatego stawki takich ekspertów są wyższe niż u innych. Nie popadaj jednak ze skrajności w skrajność. Początkujący, nieznający Twojej branży i sytuacji biznesowej doradca będzie dla Ciebie pracował za niskie stawki, ale efektywność takich projektów może być znikoma.

Co pozwoli Ci stwierdzić, że projekt doradczy zakończy się sukcesem
i będzie wart wydanych na niego pieniędzy? To, co możesz ustalić już na wstępie, przed rozpoczęciem współpracy, to:

  • Referencje i rekomendacje przedstawione przez doradcę;
  • Doświadczenie doradcy w interesującym Cię obszarze biznesowym;
  • Metody pracy, realizacji celów, zarządzania zespołem projektowym – tego wszystkiego możesz dowiedzieć się w czasie pierwszego spotkania.

Gdzie szukać takich doradców? Właściwie to… już nie musisz szukać. Redegate to baza ekspertów o szerokim zakresie kompetencji, starannie przez nas weryfikowanych. Jeśli chcesz mieć pewność, że projekt doradczy będzie dla Ciebie zyskiem, a nie kosztem, skorzystaj z naszego wsparcia!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670