Nawet gdy jesteś już doświadczonym menedżerem, każdy nowy projekt z pewnością budzi u Ciebie wiele emocji – tych pozytywnych. Dziś będzie jednak o mniej przyjemnej stronie zarządzania projektami biznesowymi, czyli o błędach, jakie mogą się pojawić na różnych etapach jego realizacji. Prawdopodobnie nie unikniesz ich całkowicie – są one na stałe wpisane w ryzyko biznesowe, ale możesz je ograniczyć dzięki dobremu przygotowaniu przed startem projektu i gruntownemu przemyśleniu ważnych założeń.
Znasz powiedzenie „Better done than perfect”? Jest w nim sporo prawdy w odniesieniu do zarządzania projektami – długotrwałe planowanie i dopracowanie wszystkich szczegółów może sprawić, że rozpoczęcie działań będzie się przeciągać w nieskończoność. Z drugiej strony dużym błędem jest start bez przygotowania i weryfikacja założeń dopiero w trakcie trwania prac.
Jakie błędy mogą pojawić się na etapie przygotowania projektu biznesowego?
Osoby zarządzające projektami często wpadają w swego rodzaju pułapkę – sztywno trzymają się pierwotnych założeń, nie mając na uwadze zmian, jakie pojawiły się w trakcie trwania projektu. Z drugiej strony nadmierna modyfikacja zakresu i sposobów działania może sprawić, że cele projektu „rozmyją się”, a czas pracy niebezpiecznie się wydłuży. Jak znaleźć w tym wszystkim złoty środek? Kluczowe będzie umiejętne zarządzanie zmianą. Warto uwzględniać zmiany, które pojawiły się na rynku lub w otaczającej nas rzeczywistości (ubiegły rok 2020 pokazał nam, co to może oznaczać) i aktualizować takie aspekty, jak budżet projektu czy terminy realizacji. To, co powinno jednak pozostać niezmienne, to cele oraz zakres.
Jednym z typowych błędów menedżerskich przy zarządzaniu projektami jest wykorzystywanie wyłącznie kompetencji osób, które znajdują się na stałe w zespole. Może to być podyktowane dążeniem do oszczędności, czasem brakiem wiedzy, skąd czerpać inne zasoby.
Jakie zagrożenia dla projektu biznesowego mogą pojawić się w sytuacji, gdy korzystasz wyłącznie z wewnętrznych zasobów firmy?
Przed rozpoczęciem projektu warto ustalić sobie listę potrzebnych umiejętności i ocenić, po jakie wsparcie z zewnątrz należy sięgnąć. Pamiętaj, że korzystanie z pomocy ekspertów zewnętrznych nie świadczy o niekompetencji Twojego zespołu. Takie osoby mogą wnieść – poza twardą wiedzą – świeże spojrzenie i nową perspektywę.