Jak skutecznie wdrożyć doradcę biznesowego do zespołu?

Integracja Doradcy z zespołem jest niezwykle ważnym etapem poprawy efektywności jego działań. Wdrożenie go w obowiązki, jak również zapoznanie z pracownikami pozwala zwiększyć szansę na pozytywne efekty. Sprawdź, jak przeprowadzić integrację Eksperta zewnętrznego i dlaczego jest ona tak istotna.

Jakie są pierwsze kroki w procesie wdrażania doradcy?

Wdrażanie Doradcy biznesowego to bardzo ważny proces, który ma niezwykle istotny wpływ na powodzenie realizacji założonych celów, które firma ma osiągnąć z pomocą zewnętrznego Eksperta.

Pierwszym ważnym krokiem jest wprowadzenie w to, czym zajmuje się firma, jak również szczegółowe omówienie każdego działu wraz z wyjaśnieniem zadań, za które odpowiedzialni są ich pracownicy. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia przedstawienia mu aktualnych wyzwań, jakie przed nimi stoją.  


Bardzo istotne jest to, aby dokładnie zakomunikować Ekspertowi to, czego się od niego oczekuje. Jaki ma być wynik procesu doradczego.Na których obszarach ma się skupić.

Niesamowicie ważnym krokiem na drodze do wdrożenia Eksperta w strukturę organizacyjną, jest jasne określenie zakresu jego odpowiedzialności. Za które z zadań będzie bezpośrednio odpowiadał, a które leżą po stronie pracowników firmy. Nie bez znaczenia będzie również to, aby Doradca wiedział, do kogo ma raportować postępy swoich prac.

Nie zapominaj o tym, że rozmowa z Ekspertem musi być prowadzona w formie dialogu. Powinna być w niej przestrzeń na zadawanie pytań, bądź też dzielenie się spostrzeżeniami. Dotyczy to obu stron. 

Pierwsze kroki we wdrażaniu Doradcy mamy już omówione. Czas przejść do tego, jaki powinien być ten, któremu warto zaufać. 

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać doradca biznesowy?

Umiejętności Doradcy biznesowego w dużej mierze warunkują jego predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Jednymi z najważniejszych są zdolności do analitycznego myślenia. W praktyce oznacza to, że należy patrzeć na problem szeroko, jak również zagłębiać się w jego szczegóły. Często zdarza się, że o kryzysie w firmie decydują czynniki, które na pierwszy rzut oka nie są ze sobą niezwiązane. Ponadto Doradca biznesowy powinien umieć radzić sobie z przetwarzaniem dużej ilości danych w krótkim czasie, jak również zauważać między nimi korelacje. Od ogółu do szczegółu – to maksyma każdego Eksperta.

W pracy Doradcy biznesowego bardzo istotna jest również umiejętność przekazywania wiedzy i prowadzenie jasnej komunikacji. Kluczem do sukcesu jest równe traktowanie, cierpliwość i zdolność do tłumaczenia nawet najbardziej zawiłych zagadnień. Członkowie zespołu współpracujący na co dzień z Ekspertem często cenią sobie przedstawianie przez niego zawartości raportów czy wiedzy naukowej w przystępnej formie, co przekłada się na dużą oszczędność czasu.

Dobry Doradca biznesowy to taki, który wykazuje się nienagannymi umiejętnościami interpersonalnymi. Praca z klientem wymaga łatwości w nawiązywaniu kontaktów, jak również utrzymywania długotrwałych relacji. Atmosfera w zespole to bardzo ważny czynnik, który może zaważyć na efektywności pracy zewnętrznego Eksperta – zwłaszcza gdy kieruje teamem. Na plus są także m.in. asertywność, empatia, motywowanie, zdolności przywódcze czy umiejętność rozwiązywania konfliktów. Nie bez znaczenia pozostaje także zdolność do dostosowywania sposobu komunikacji do danego typu osobowości.

Liczą się nie tylko charyzma i perswazja – nie mniej ważna jest umiejętność słuchania. Podstawą współpracy na linii: zespół firmy – Specjalista, jest dialog. W pierwszej kolejności należy wysłuchać drugiej strony i dotrzeć do sedna problemu. Nie warto jednak stawiać siebie w roli niepodważalnego autorytetu – skromność i brak narzucania z góry gotowych rozwiązań zaprocentują w przyszłości.

Zdolność kreatywnego myślenia to kolejna cecha, którą powinien wyróżniać się dobry Doradca biznesowy. Nieszablonowe podejście to podstawa indywidualnego podejścia do klienta. Każdy jest inny i wymaga opracowania autorskiej strategii. Niesie to ze sobą szereg korzyści, w tym m.in. wyjście poza schematy i wyróżnienie się na tle konkurencji.

Jakie są najlepsze praktyki integracji doradcy z zespołem?

Na początku warto, abyś przedstawił Eksperta zespołowi. Omów dokładnie, jakie ma doświadczenie, jak również w jakiej branży się specjalizuje. Twój zespół powinien mieć pewność, że do struktury dołącza osoba, której można zaufać. Specjalista ma jawić się jako pracownik o dużym doświadczeniu, kompetentny.

Bardzo ważne jest także to, aby zapewnić wsparcie samemu Ekspertowi. Poinformuj go, na jakie może liczyć po stronie zespołu. W razie konieczności, sam mu je zapewnij. Pamiętaj, budowanie poczucia bezpieczeństwa powinno być rozłożone równomiernie – zarówno na Twoich pracowników, jak i Doradcy, który właśnie do Was dołączył.

Istotne jest również to, aby ustalić formę komunikacji. Wszystko będzie omawiane bezpośrednio w siedzibie firmy, czy może w grę wchodzą wideospotkania? A może zdecydowanie lepszym wyborem będzie postawienie na pojawianie się w biurze hybrydowo? 

Jakie narzędzia i sprzęt mogą ułatwić wdrożenie doradcy biznesowego?

Narzędzia do wdrażania Doradców, to kolejny ważny krok, który ma istotny wpływ na jakość wykonywanych przez niego zadań. Aby współpraca przebiegała bez zakłóceń istotne jest to,  aby zapewnić mu sprzęt niezbędny do pracy. Nie bez znaczenia pozostaje także to, aby Ekspert miał dostęp do firmowych plików (w tym np. raportów, strategii, danych finansowych etc.) i narzędzi, z których korzysta zespół. Zapewnij także firmową skrzynkę. 

Jak monitorować efektywność doradcy biznesowego w zespole?

Monitorowanie efektywności doradcy pozwala określić, czy skorzystanie z jego usług przynosi oczekiwane rezultaty. W tym celu można skorzystać narzędzi zaprojektowanych z myślą o kontroli postępów poszczególnych etapów realizacji projektu konsultingowego. Warto także czuwać nad czasem pracy Doradcy i jak długo przebywa wśród członków Twojego zespołu.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670