To, że dopasowujemy doradców biznesowych do wyzwań organizacji nawet w 72 godziny, nie jest pustą obietnicą – tak rzeczywiście dzieje się w wielu przypadkach. Jeśli jednak chcesz po 3 dniach zapytać swojego doradcę „to co, zaczynamy?“, zachęcamy, by nieco się z tym wstrzymać. Na działania przyjdzie czas. Na pierwszym etapie współpracy znacznie ważniejsze jest coś innego: precyzyjne ustalenie warunków współpracy, a przede wszystkim – celu. Inaczej usługa doradcza jest czymś, co przypomina błądzenie w górach bez mapy. Takie chaotyczne działania nigdy nie kończą się dobrze. Tak jednak nie musi być – dziś podpowiadamy, od czego zacząć, by rezultat projektu dokładnie odpowiadał przyjętym na początku celom.
To właściwie dobra wiadomość. Gdy zaczynasz współpracować z doradcą biznesowym lub firmą doradczą, wcale nie musisz mieć planu opracowanego w najmniejszych szczegółach.
Potrzebujesz za to czegoś innego – klarownej wizji tego, co chcesz uzyskać na koniec. Tak, efekt końcowy to doskonały punkt wyjścia i takie podejście nie ma nic wspólnego z „odwracaniem kota ogonem”.
Przyjmijmy, że zamierzasz korzystać z doradztwa operacyjnego, a wyzwaniem w Twojej firmie są duże straty w procesie produkcyjnym. Czy wiesz, co właściwie powinno się zmienić? Jak powinien wyglądać proces produkcji, by firma odczuła zauważalną różnicę?
Gdy odpowiesz sobie na te pytania i będziesz mieć w głowie ogólną wizję, porozmawiaj ze swoim doradcą biznesowym, jak przekuć to w konkretny cel. Czy pamiętasz, jakie powinny być cele? Przy ich określaniu możecie, wspólnie z ekspertem, użyć popularnej metody SMART lub skorzystać z innego sposobu ustalania celów, np. OKR. Niezależnie od tego, co wybierzecie, cel powinien być precyzyjnie określony, możliwy do zmierzenia i realny.
Na tym etapie współpracy z ekspertem świadczącym usługi doradztwa biznesowego szczególnie ważne jest upewnienie się, że dobrze się rozumiecie i że – mówiąc potocznie – nadajecie na tych samych falach. Na ustalanie celów warto poświęcić nawet kilka dłuższych spotkań z doradcą. To się opłaca – wspólnie ustalony, zrozumiały dla obu stron cel będzie solidną podstawą dla Waszych kolejnych działań.
Jasno określony cel – mamy to! Co dalej? Teraz, wspólnie z doradcą biznesowym, możecie zastanowić się, na jakich odcinkach projektu będziesz potrzebować zewnętrznego wsparcia.
Pamiętaj, że doradztwo dla firm nie oznacza, że ktoś przychodzi do organizacji z zewnątrz i przeprowadza pracowników przez projekt za rękę. Projekty doradcze to nic innego, jak współpraca – wymagająca zaangażowania obu stron. To się opłaca – jeśli pracownicy będą czuli, że to „ich” sprawa, a nie założenia narzucone z zewnątrz, będą brali udział z większą motywacją i skutecznością.
O czym warto porozmawiać z doradcą biznesowym na tym etapie współpracy?
Wydaje Ci się, że jest tego bardzo dużo, a przecież rozpoczęcie projektu doradczego miało być „na wczoraj”? Będziemy Cię przekonywać (i myślimy, że każdy doradca Redegate zrobi to samo), by nie pomijać żadnego z tych kroków. Dokładne ustalenie zakresu i warunków współpracy w ramach doradztwa dla firm to coś niezwykle cennego. Dzięki temu możesz uniknąć zamieszania, niedopowiedzeń, konfliktów i – ostatecznie – rozczarowania rezultatem.
W ustalaniu zakresu i szczegółów współpracy w ramach doradztwa biznesowego dla firmy schodzimy o kolejny krok niżej. Masz już cel, wiesz, czego oczekujesz od doradcy – pora na konkrety!
W ich ustaleniu pomoże Ci metoda 5W+H. Pod tym akronimem kryją się angielskie zaimki pytające: who, what, when, where, why, how (kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego i jak). I właśnie tych pytań możecie, wspólnie z ekspertem zewnętrznym, użyć na etapie przydzielania zadań i określania zakresów odpowiedzialności w zespole:
Przygotowania do współpracy z doradcą wymagają poświęcenia nieco czasu na początek. Twój projekt doradczy nie rozpocznie się od razu – możemy jednak, jako Redegate, znacznie skrócić czas oczekiwania. Zajmiemy się dopasowaniem idealnie przygotowanego eksperta do Twoich potrzeb projektowych, a Ty nie będziesz tracić czasu i zasobów na poszukiwania. Jedyne, co Ci pozostanie, to ustalić warunki i cele współpracy z doradcą. Po takich przygotowaniach na pewno będziecie gotowi do działania!