Jakie są pożądane cechy doradców i Interim Managerów?

Pamiętacie jeszcze cykl naszych wpisów na temat kompetencji ważnych w zawodzie doradcy (kto nie pamięta, znajdzie te teksty na blogu – warto!)? Skupialiśmy się w nim na konkretnych umiejętnościach związanych z prowadzeniem projektów, zarządzaniem zespołem czy korzystaniem z technik i narzędzi. Wielokrotnie zahaczaliśmy jednak o trochę inne obszary, dotyczące cech osobowości doradców i Interim Managerów. Dziś przyjrzymy się temu tematowi bliżej. Myślisz o pracy w doradztwie biznesowym? Przeczytaj koniecznie i sprawdź, czy Twoje cechy temperamentu pasują do tego, o czym piszemy poniżej.

Czy można jednoznacznie określić zespół cech przydatnych w zawodzie doradcy lub Interim Managera?

Zła wiadomość jest taka, że nie ma kompletnej listy cech pożądanych u doradców i Interim Managerów. Nikt nie jest w stanie przygotować testu, na podstawie którego mógłbyś ocenić, czy nadajesz się do pracy w doradztwie. Obszarów, którymi zajmują się eksperci zewnętrzni i rodzajów wsparcia, jakie oferują, jest tak wiele, że nawet my (osoby z dużym doświadczeniem po obu stronach procesu) nie pokusilibyśmy się o stworzenie jednej, ostatecznej listy. Można wyróżnić pewne cechy wspólne, ale nie jest to zamknięty zbiór. Kompetencje, które niekoniecznie sprawdzą się w danym obszarze, mogą być niezastąpione w innym.

Dobra wiadomość jest taka, że… nie ma kompletnej listy cech pożądanych u doradców i Interim Managerów. Zaraz, zaraz, czy nie miało być odwrotnie? To, że doradcy mogą mieć różne typy osobowości i zestawy kompetencji, jest jednocześnie zaletą. 

Kim powinien być doradca biznesowy: ekstrawertykiem czy introwertykiem?

Doradztwo biznesowe niejedno ma imię. Możesz prowadzić specjalistyczne rozmowy z kilkoma menedżerami wysokiego szczebla albo przemawiać przed całym zespołem. Możesz siedzieć nad raportami i analizować wyniki w tabelkach albo organizować burze mózgów i wcielać w życie odważne, kreatywne pomysły. Możesz szybko przełączać się pomiędzy różnymi tematami albo skupiać się na dłużej na jednej kwestii.

Widzisz już, do czego tu zmierzamy? Że nie musisz poświęcać kwestii „introwertyk czy ekstrawertyk” większej uwagi niż jest to konieczne. Choć doradztwo biznesowe to zdecydowanie praca z ludźmi, co stawiałoby doradcę na czele listy „zawodów nie dla introwertyka”, to ta praca może odbywać się na różne sposoby.

Jakie cechy osobowości pomogą Ci stać się dobrym doradcą lub Interim Managerem?

Wybraliśmy dla Ciebie kilka cech, które szczególnie liczą się w doradztwie biznesowym. To właśnie one pozwolą Ci lepiej wykonywać swoją pracę i pozyskiwać zaufanie klientów. Przede wszystkim jednak – ich posiadanie jest niezbędne do tego, byś lubił ten zawód i czuł satysfakcję z jego wykonywania. Bo wiedzę i umiejętności potrzebne w doradztwie można zdobyć, a później skutecznie je wykorzystywać, ale jeśli nie przepadasz za kontaktami z ludźmi, brakuje Ci odpowiedniego podejścia do rozwiązywania problemów i osiągania celów, nie lubisz się uczyć, trudno będzie Ci osiągnąć prawdziwy sukces.

Oto cechy, które – naszym zdaniem – są u doradców i Interim Managerów najważniejsze.

Umiejętności interpersonalne

W pracy z klientami będziesz wykorzystywać szereg kompetencji związanych z komunikacją międzyludzką. Może Ci to przychodzić naturalnie lub być efektem długotrwałej pracy nad sobą – to, jak dojdziesz do celu, nie ma tu znaczenia. Ważne jest, by Twoje umiejętności interpersonalne pomagały Ci w diagnozowaniu problemów, osiąganiu zakładanego efektu, prowadzeniu projektów, a nie były przeszkodą w tych procesach.

Kluczowe zdolności interpersonalne w doradztwie to:

 • nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu;
 • rozpoznawanie i nazywanie emocji;
 • empatia;
 • wyrażanie własnych uczuć;
 • asertywność;
 • rozwiązywanie konfliktów;
 • budowanie relacji;
 • wywieranie wpływu;
 • dostosowanie komunikacji do typów osobowości;
 • motywowanie;
 • budowanie zespołu.

Pewność siebie

Chodzi tu o coś, co jest do pewnego stopnia nieuchwytne – o charyzmę, o to „coś”, co sprawia, że inni wierzą Ci i Cię słuchają. Pewność siebie nie musi być wrodzona. Możesz budować ją na wiele sposobów. Jednym doradcom będzie łatwiej osiągnąć ten stan dzięki zdobywaniu eksperckiej wiedzy i doświadczenia, innym – poprzez przepracowanie dotychczasowych przekonań i zmianę nawyków.

Umiejętność słuchania

Dobry doradca nie przychodzi do klienta z gotowymi rozwiązaniami – nawet wówczas, gdy spotkał się już z podobnym problemem i jest gotów podzielić się swoim doświadczeniem. Działa na bazie tego, co usłyszy. Wymaga to umiejętności aktywnego słuchania, parafrazowania, dopytywania, ale czegoś jeszcze. Doradcę (lub Interim Managera) powinna charakteryzować swego rodzaju skromność i pokora. Jego poziom wiedzy i doświadczenia jest znacznie wyższy od poziomu klientów, ale na etapie diagnozowania problemu ma to mniejsze znaczenie. Liczy się przede wszystkim to, co ma do powiedzenia druga strona – im mniej wywyższania się i narzucania rozwiązań przez doradcę, tym skuteczniejszy będzie ten proces.

Gotowość do ciągłego zdobywania wiedzy

Gdy masz już pewne doświadczenie w doradztwie, proponowanie tych samych rozwiązań w podobnych przypadkach może być kuszącą perspektywą – bo przecież oszczędza to czas, a skoro sprawdziło się wcześniej, to dlaczego nie miałoby udać się ponownie.

Dobry, godny zaufania doradca lub Interim Manager nie spoczywa jednak na laurach. Jeśli chcesz oferować wysokiej jakości usługi doradcze, to nie masz wyboru – czekają Cię lata nauki. Nie chodzi tu nawet o zdobywanie wiedzy na początku, bo próg wejścia do zawodu jest stosunkowo niski, ale o uzupełnianie jej na bieżąco.

Gdy spojrzysz na kategorie usług doradczych w Redegate, na pewno zauważysz co najmniej kilkanaście związanych z nowymi technologiami. Często te powiązania wydają się nieoczywiste – AI, automatyka czy wirtualna rzeczywistość coraz szerzej dotykają obszarów takich jak sprzedaż, marketing czy finanse.

Kreatywność i myślenie „outside the box”

Masz już wiedzę? Oprócz tego potrzebujesz cech, które pomogą Ci ją efektywnie wykorzystać. Doradca powinien mieć świadomość, że przypadek każdego klienta jest inny. Na działanie firmy ma wpływ wiele zmiennych – sytuacja rynkowa, konkurencja, rodzaj produktów lub usług, budżet. To sprawia, że w doradztwie nie ma szablonowych rozwiązań. I przede wszystkim – nie takich rozwiązań oczekują od Ciebie klienci. Standardowe propozycje dla biznesu znajdą za darmo w internecie. Ty, jako doradca, powinieneś zaproponować im ściśle dopasowane do konkretnych warunków rozwiązania. Twoją wartością jest odkrywanie tego, czego klient nie może odkryć samodzielnie – a to osiągniesz właśnie dzięki własnej kreatywności i myśleniu „outside the box”

Zdolności analityczne

Praca w doradztwie wymaga zarówno szerokiego spojrzenia i łączenia ze sobą pozornie niezwiązanych elementów układanki, jak i skupienia na szczegółach. Na początku współpracy doradca lub Interim Manager otrzymuje najczęściej ogólny obraz problemu, a potem zagłębia się coraz bardziej w kolejne obszary działania firmy. W takiej pracy zetkniesz się prawdopodobnie z dużą ilością danych (często nieprzetworzonych), ze sprawami przedstawianymi z różnych punktów widzenia, z trudnymi do zauważenia niuansami. Gdy chcesz oferować firmom realne wsparcie doradcze, Twój umysł musi działać w obie strony – przechodzić od ogółu do szczegółu, skupiając się na coraz mniejszych elementach problemu, a potem od szczegółu do ogółu, łącząc ze sobą fakty i zauważając logiczne powiązania.

Dzięki zdolnościom analitycznym Twoje usługi doradcze będą mogły całościowo wpłynąć na sytuację firmy. Nie będziesz rozwiązywać problemów w wąskim, ograniczonym zakresie, ale w powiązaniu z innymi obszarami.

Umiejętność dzielenia się wiedzą

Tu mamy na myśli przede wszystkim zdolność do jasnego przekazywania informacji. Ważne jest, byś jako doradca nie przemawiał z perspektywy „z góry”, ale był zawsze blisko klienta, tłumacząc mu zawiłe kwestie i przekładając je na jego sytuację biznesową. Osoby współpracujące z doradcami doceniają, gdy oszczędza się ich czas. Dzięki Tobie nie będą musieli zagłębiać się w raporty i analizy, czytać kolejnych książek biznesowych i śledzić trendów. Ty zrobisz to za nich, prezentując potrzebną w biznesie wiedzę w skondensowanej formie i wykorzystując ją do poprawy sytuacji firmy.

Skąd wiemy, że to takie ważne?

Powyższa lista nie wzięła się z niczego. To wynik naszych obserwacji, zarówno z punktu widzenia klientów firm doradczych, jak i wykonawców takich usług. Słuchamy także osób, które korzystają ze wsparcia Redegate i wiemy, jakie cechy szczególnie cenią u doradców. Możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że taki zestaw cech, w połączeniu z potrzebnymi w danym przypadku umiejętnościami i wiedzą, to niemal gotowy przepis na sukces usługi doradczej.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670