Jakie są różnice między doradztwem biznesowym a mentoringiem?

Doradztwo skupia się na firmie, jej procesach i celach, a mentoring na człowieku, jego rozwoju osobistym i dążeniach zawodowych. Oba obszary oferują rozwój, ale są skierowane na inne potrzeby i cele. Warto zastanowić się, jakie są między nimi różnice.   

Definicja doradztwa biznesowego a mentoringu

Zaczynając prowadzenie firmy, wiele osób staje przed wyzwaniem, jak znaleźć wsparcie, które pomoże i wyjaśni zawiłości biznesowego świata i pomoże osiągnąć cele rynkowe. Doradca biznesowy mentor opiera się na swoim doświadczeniu i aby pomóc przedsiębiorcom w rozwiązywaniu problemów, optymalizacji działań, czy opracowaniu nowych strategii rynkowych. To specjalista z zewnątrz, który patrzy obiektywnie, diagnozuje jej problemy i proponuje konkretne rozwiązania. 

Mentoring to proces zindywidualizowany, skierowany na potrzeby jednej osoby. Celem jest rozwój osobisty osoby korzystającej z takiego wsparcia. Mentoring bazuje na tworzeniu długiej relacji, w której mentor dzieli się swoimi doświadczeniami, oferuje wskazówki i inspiracje oraz zachęca do refleksji nad karierą zawodową osoby, która jest w procesie mentoringu, aby rozwinąć umiejętności i kompetencje.     


Kluczowe różnice między doradcą a mentorem

Wsparcie biznesowe doradztwo, a mentoring różnią się przede wszystkim w podejściu, celu i sposobie działania i relacji, jaka jest budowana z osobą, czy firmą, którą wspierają. Doradca biznesowy to ekspert, który koncentruje się na analizie działania firmy, procesach czy strategii sprzedażowej, marketingowej, czy komunikacyjnej. Jego zadaniem jest diagnoza sytuacji, zidentyfikowanie problemów i przedstawienie konkretnych rozwiązań. Pracuje nad wyzwaniami, jakie stoją przed firmą i w krótkim czasie jest w stanie uzyskać mierzalne rezultaty dla biznesu. 

Mentor ma inną perspektywę i sposób pracy. Nie daje gotowych rozwiązań, dzieli się refleksjami. Pokazuje, jak szybko zyskać nowe umiejętności, a przede wszystkim inspiruje osobę do konkretnych działań. Głównym celem mentora jest rozwój osobisty oraz zawodowy, a relacja trwająca miesiące, czy lata, jest skoncentrowana na ciągłym uczeniu się i rozwoju. 

Doradztwo biznesowe vs mentoring różnią się celem, zakresem i charakterem relacji. Doradca opracowuje konkretne rozwiązania i proponuje strategie dla biznesu, a mentor wspiera rozwój osoby, pomagając jej znaleźć się na właściwej ścieżce życiowej. 


Jakie są role doradcy biznesowego i mentora w firmie?

Mentoring a konsulting różni się także zasadniczo, jeśli chodzi o pełnione funkcje. Jakie są najważniejsze role doradcy i mentora? Doradca biznesowy – analizuje procesy w firmie, ocenia obecne struktury i wyzwania firmy oraz potencjalne ryzyka. Znajduje obszary wymagające rozwiązania i proponuje konkretne rozwiązania. Wnosi wiedzę ekspercką i doświadczenie branżowe. Opracowuje i wdraża krok po kroku strategie, które mają na celu usprawnić działanie firmy. Pomaga wprowadzić nowe procesy, struktury czy modele biznesowe. Działa na podstawie precyzyjnie określonych celów, aby w krótkim czasie osiągnąć mierzalne efekty.   

Mentor – wspiera rozwój osobisty osób, bazując na długofalowej relacji. Motywuje do rozwoju, dzielenia się wiedzą i wykorzystania pełni życiowego potencjału. Pomaga analizować różne możliwości i świadomie podejmować decyzje zawodowe. Pomaga rozwijać miękkie kompetencje, rozwija umiejętności związane z przywództwem, komunikacją czy zarządzaniem zespołem. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, które mogą pomóc w rozwoju kariery osoby, która jest w procesie mentoringu. Zachęca do wyciągania samodzielnych wniosków i wyznaczania celów rozwojowych.  


Kiedy warto wybrać doradztwo biznesowe, a kiedy mentoring?

Doradztwo biznesowe vs mentoring co wybrać? Wybór zależy od tego czy wsparcia potrzebuje firma, czy osoba. Obie możliwości rozwoju opiszemy na konkretnym przykładzie. 

Anna pracuje w średniej wielkości firmie technologicznej. Firma chce wprowadzić na rynek nową aplikację, ale wciąż pojawiają się problemy związane z optymalizacją procesu produkcji i strategią wejścia na rynek. Jako manager projektu Anna zastanawia się co wybrać doradztwo, czy mentoring? W tym przypadku doradztwo biznesowe byłoby najlepszym rozwiązaniem dla firmy, ponieważ potrzebuje specjalistycznej wiedzy, aby zoptymalizować procesy produkcyjne i opracować skuteczną strategię rynkową. Doradca mógłby przeanalizować jej obecne działania, wskazać obszary wymagające poprawy oraz opracować plan wdrożenia nowych procesów. Rezultatem współpracy z doradcą będzie poprawa efektywności procesu produkcji, lepsza strategia rynkowa i mierzalne korzyści finansowe dla biznesu. Firma skorzysta z eksperckich wskazówek, które przełożą się na rozwój biznesu.

Gdy Anna chce rozwijać się jako liderka, zwiększyć swoje kompetencje zarządcze, dowiedzieć się, jak motywować swój zespół mentoring będzie lepszym rozwiązaniem. W tej sytuacji mentor mógłby pomóc spojrzeć na swoje umiejętności z innej perspektywy. Podzielić swoim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i doradzić jak krok po kroku budować własny styl przywództwa. Dzięki temu Anna mogłaby zdobyć nie tylko nowe umiejętności, rozumieć swoje mocne strony i sposoby radzenia sobie z wyzwaniami w pracy, a także rozwijać się długoterminowo. 

Firma zyska na doradztwie i usprawni wiele działań, natomiast Anna zyska mentoringu okazję do osobistego rozwoju jako liderka. Różnice między doradztwem a mentoringiem polegają przede wszystkim na tym, że doradztwo skupia się na konkretnych potrzebach firmy, podczas gdy mentoring koncentruje się na rozwoju osobistym jednostki. Udostępnij ten wpis znajomym, być może oni potrzebują takiego wsparcia!      

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670