Jakie stanowisko w firmie dla Interim Managera?

Czy „manager” w nazwie funkcji oznacza, że taki specjalista może pracować na każdym stanowisku związanym z zarządzaniem? Jak wysoko może zajść Interim Manager – czy może zastąpić nawet CEO? Zewnętrzny ekspert bierze na siebie bieżące zarządzanie, pomaga wdrażać zmiany i realizować cele, które służą rozwojowi. Widzisz dla niego miejsce w swojej firmie? W takim razie sprawdź, na jakich stanowiskach najlepiej sprawdzają się Interim Managerowie.

Krótkie przypomnienie: jaka jest funkcja Interim Managera w firmie?

O tym, kim jest Interim Manager, pisaliśmy już w naszych wcześniejszych wpisach blogowych. Tutaj tylko krótko wyjaśnimy, kim jest taki ekspert i czym różni się jego rola od tej, którą odgrywa doradca, konsultant czy menedżer zatrudniony na stałe.

Interim Manager to wysoko wykwalifikowany specjalista, który na określony czas przejmuje zarządzanie firmą w określonym obszarze. Może zastępować w ten sposób menedżera zatrudnionego na etacie – np. do czasu znalezienia odpowiedniej osoby na to stanowisko. Wiele firm decyduje się na współpracę z Interim Managerem także w innym celu. Taki ekspert pomaga przejść organizacji przez ważne zmiany i poradzić sobie z wyzwaniami. Jego rola polega nie tyle na zarządzaniu operacyjnym, ile na realizacji konkretnych celów.

Charakterystyczne dla funkcji Interim Managera jest to, że pełni się ją stosunkowo krótko – średnio od 3 do 12 miesięcy. Jak się zatem domyślasz, taki ekspert zewnętrzny musi więc być bardzo skuteczny. W tak krótkim okresie nie ma czasu na zbędne działania – Interim Manager musi praktycznie od zaraz przejąć kwestie związane z zarządzaniem i rozpocząć wdrażanie potrzebnych zmian.

Warto jednocześnie pamiętać, że Interim Manager nie jest:

 • konsultantem – jego wsparcie jest znacznie szersze, a związek z firmą bliższy;
 • doradcą – choć doradca oferuje szerszy zakres wsparcia niż konsultant, a współpraca z nim trwa zazwyczaj dłużej, to nadal nie jest to tym samym, co usługi Interim Managera – taki specjalista jest z firmą na co dzień i zapewnia jej także bieżącą pomoc;
 • pracownikiem firmy – mimo że Interim Manager bardzo angażuje się w zarządzanie wybranym obszarem działalności firmy i na co dzień może być trudno odróżnić go od zwykłego menedżera, to jednak trzeba pamiętać o tym, że współpracuje on z firmą tylko przez pewien czas i nadal pozostaje kimś poza formalnymi strukturami.

Jakie stanowisko możesz powierzyć Interim Managerowi w swojej firmie?

Interim Manager może brać na siebie obowiązki, które standardowo wykonują menedżerowie z literą C w nazwie stanowiska (COO, CIO i inne) – ale nie tylko. Pokażemy Ci, jakie wsparcie może zapewniać ekspert zewnętrzny w poszczególnych rolach w firmie.

Interim Manager jako CEO

Zaczniemy z wysokiego „C”. Tak, zgadza się – wysoko wykwalifikowany, specjalizujący się w zarządzaniu strategicznym Interim Manager może pełnić nawet tak bardzo odpowiedzialną funkcję jak dyrektor zarządzający (Chief Executive Officer).

Tak dzieje się najczęściej w jednym z dwóch przypadków:

 • gdy dotychczasowy CEO odchodzi ze stanowiska lub zostaje zwolniony;
 • gdy sytuacja w firmie wymaga innego niż dotychczas stylu zarządzania, wprowadzenia ważnych zmian – a CEO brakuje związanych z tym kompetencji.

Powierzenie zarządzania firmą w pierwszym przypadku pozwala uniknąć sytuacji, gdy poszukiwanie nowej osoby na stanowisko CEO trwa długo (co zdarza się często tam, gdzie potrzebne są specjalistyczne umiejętności i doświadczenie) i wiąże się to z brakiem możliwości podejmowania ważnych decyzji i rozwijania firmy.

Interim Manager jako CEO ma szeroki zakres obowiązków i decyzyjność – może decydować o zatrudnianiu lub zwalnianiu pracowników, zmianie dostawców usług czy o kwestiach finansowych. Jest samodzielny i niezależny – najczęściej podlega tylko zarządowi.

Interim Manager jako CIO/IT Manager

Gdy Interim Manager bierze na siebie obowiązki CIO (Chief Information Officer) lub IT Managera, jego rola bywa różna w zależności od specyfiki działania firmy. Może odpowiadać za bieżące funkcjonowanie infrastruktury IT, zapewnienie jej sprawnego działania i szybkie rozwiązywanie problemów. Coraz więcej firm decyduje się jednak na zatrudnienie Interim CIO przede wszystkim po to, by wprowadzić zmiany związane z digitalizacją firmy.

Interim Manager to doświadczony ekspert, który może wnieść do organizacji cenne doświadczenie i znajomość technologii. Dzięki temu pomoże planować rozwój w obszarze IT i przygotować firmę do wejścia na wyższy poziom technologiczny.

Interim Manager jako CFO/Kontroler finansowy

Zewnętrzny dyrektor finansowy to dość popularne rozwiązanie – wielu Interim Managerów (również tych współpracujących z Redegate) pełni właśnie taką funkcję. Może się to wydawać zaskakujące, bo praca jako CFO (Chief Financial Officer) wiąże się z dostępem do poufnych danych i podejmowaniem brzemiennych w skutki decyzji. Dobry Interim Manager poradzi sobie jednak i z jednym, i z drugim wyzwaniem – wykorzysta do tego swoje doświadczenie, uważność i dyskrecję.

Interim CFO może pomóc firmie w:

 • tworzeniu krótko- i długoterminowych planów finansowych;
 • przygotowywaniu budżetów i kontrolowaniu ich realizacji;
 • przeprowadzaniu analiz kosztów i przychodów firmy;
 • korzystaniu z narzędzi zarządzania ryzykiem finansowym;
 • przeprowadzeniu optymalizacji w obszarze kosztów czy podatków.

Interim Manager jako Quality Manager

Można powiedzieć, że Interim Manager współpracujący z firmą jako Quality Manager to esencja tego zawodu! Zewnętrznych specjalistów zatrudnia się przede wszystkim po to, by wdrożyć kluczowe zmiany i pomóc w rozwoju – i właśnie to robi Interim Quality Manager. Przygląda się procesom w firmie (produkcyjnym, sprzedażowym, dystrybucyjnym i innym), pomaga w wypracowaniu standardów i kontroluje ich przestrzeganie. Ważne jest to, że takie wsparcie niekoniecznie będzie potrzebne przez cały czas – często wystarczy tylko uporządkować procesy, by wszystko zaczęło działać sprawnie. I właśnie tu doskonale sprawdzi się Interim Quality Manager, oferujący tymczasowe wsparcie.

Interim Manager jako CMO

Z usług Interim CMO korzystają firmy, które:

 • mają wakat na to stanowisko i nie chcą tracić czasu, zanim znajdą odpowiedniego specjalistę do zatrudnienia na stałe;
 • chcą wdrożyć kluczowe zmiany w strategii marketingowej – np. wykorzystywać nowe kanały;
 • mają zbyt mały budżet, by zatrudniać CMO na etacie;
 • kierują się zasadą „try it before you buy it” – chcą sprawdzić, czy potrzebują takiego specjalisty, nie ponosząc jednocześnie dużych kosztów.

Interim Manager jako CMO może zarządzać zespołem marketingowym lub koordynować pracę zewnętrznych firm zajmujących się reklamą czy PR. Można powiedzieć, że „spina” całość działań, analizuje ich skuteczność, tworzy strategię i kontroluje realizację celów. Twój Interim Marketing Manager na pewno wykorzysta do tego specjalistyczne narzędzia analityczne, nowe technologie i metody zarządzania – być może również takie, których do tej pory nie znaliście w Waszej firmie?

Interim Manager jako Logistics Manager/Supply Chain Manager

Luki w zarządzaniu łańcuchem dostaw widać od razu – to właśnie dlatego nie można pozwalać sobie na sytuację, gdy brakuje kompetentnej osoby do koordynowania spraw logistycznych. Interim Logistics Manager pozwoli Twojej firmie się przed tym uchronić. Zapewni ciągłość łańcucha dostaw w sytuacji, gdy dotychczasowy menedżer ds. logistyki odchodzi z firmy lub zostaje zwolniony. Pomoc Interim Managera przyda się także po to, by wykorzystać możliwości technologiczne w obszarze logistyki – np. gdy chcesz wdrożyć narzędzia cyfrowe czy zautomatyzować procesy. Pracownicy firmy nie muszą wówczas poświęcać czasu na samodzielne zdobywanie wiedzy w tych obszarach – to Interim Logistics Manager wniesie do organizacji swoją wiedzę i wykorzysta ją do wdrożenia zmian.

Czy Interim Manager sprawdzi się w każdej roli?

Powierzenie kluczowych obszarów zarządzania Interim Managerowi, który – mimo że angażuje się w swoje obowiązki i nawiązuje relację z firmą – zawsze pozostanie osobą z zewnątrz, wymaga dokładnego przemyślenia. W akapicie powyżej wymieniliśmy właściwie wszystkie stanowiska menedżerskie, jakie mogą pojawić się w strukturach firmy. Nie oznacza to jednak, że zatrudnienie Interim Managera będzie remedium na każdy możliwy problem i wyzwanie. Taka decyzja biznesowa nie zawsze przyniesie Ci korzyści, jakich oczekujesz (ich listę znajdziesz poniżej).

Nie jest jednak tak, że niektóre rodzaje stanowisk menedżerskich można jednoznacznie wykluczyć jako te nieodpowiednie dla Interim Managerów. Chodzi tu bardziej o czynniki, które sprawiają, że czasowe powierzenie obowiązków ekspertowi zewnętrznemu będzie mało efektywne lub nieopłacalne. Jakie to czynniki? Interim Manager niekoniecznie sprawdzi się tam, gdzie:

 • do skutecznego zarządzania konieczne jest zdobycie bardzo wąskiej, specjalistycznej wiedzy, związanej z wykorzystywanymi w firmie technologiami, badaniami naukowymi, wewnętrznymi procesami – może się okazać, że wdrażanie Interim Managera będzie trwało zbyt długo;
 • klient oczekuje długofalowego wsparcia w obszarze planowania i strategii – Interim Manager pomaga „wyprostować” pewne procesy, wdrożyć zmiany i nadać działaniom właściwy kierunek – w tym zakresie jest oczywiście wsparciem w zarządzaniu strategicznym, ale nie można od niego oczekiwać, że weźmie na siebie podejmowanie kluczowych decyzji dotyczących przyszłości firmy;
 • praca wymaga nawiązywania bliskich i długotrwałych relacji z klientami – Interim Manager może oczywiście pomóc w obszarze marketingu i sprzedaży, ale wizerunkowo będzie korzystniejsze, jeśli kontaktami z klientami zajmie się ktoś zatrudniony na stałe.

Różne stanowiska, te same korzyści. Co zyskasz, przekazując zarządzanie Interim Managerowi?

Do zatrudnienia Interim Managera może skłonić Cię trudna sytuacja (gdy z firmy odchodzi specjalista) lub chęć rozwoju. Niezależnie od tego, co jest powodem i tego, na jakim stanowisku będzie wykonywać obowiązki zewnętrzny ekspert, możesz liczyć na wiele korzyści wynikających z takiej decyzji. Oto kilka z nich:

 1. Szybkie efekty. Interim Manager wie, że będzie współpracować z firmą przez kilka miesięcy. Zdaje sobie sprawę, że musi skupić się przede wszystkim na osiągnięciu założonego celu. To sprawia, że działa skutecznie, nie tracąc czasu na to, co zbędne.
 2. Optymalizacja kosztów. Interim Management to rodzaj outsourcingu – zatrudniając zewnętrznego eksperta, korzystasz ze wszystkich zalet takiego rozwiązania. Płacisz tylko za usługę, nie ponosząc kosztów związanych z zatrudnianiem pracownika na etacie.
 3. Elastyczność. To, przez jaki czas będziesz współpracować z Interim Managerem i jaki będzie zakres jego obowiązków, zależy wyłącznie od Ciebie. W przypadku takiej współpracy znacznie łatwiej także zmienić wcześniejsze ustalenia i dostosować je do aktualnej sytuacji i potrzeb firmy.
 4. Mniejsze ryzyko. Interim Manager może pochwalić się doświadczeniem i specjalistycznymi umiejętnościami. Jednym słowem – wiesz, kogo zatrudniasz. Ryzykujesz mniej także dzięki formie współpracy: Interim Manager nie pracuje na etacie, nie ma długiego okresu wypowiedzenia i łatwiej zrezygnujesz z jego usług (chociaż mamy nadzieję, że dzięki właściwemu doborowi specjalisty do Twoich potrzeb nie będzie to konieczne!).
logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670