Jakość kosztuje – czym różni się konsultant od eksperta branżowego?

Doradcę można łatwo zastąpić konsultantem – przynajmniej w zdaniu. Tak twierdzi internetowy słownik synonimów. W branży konsultingowej mamy nieco inne zdanie na ten temat – usługi doradców – ekspertów branżowych oraz konsultantów mają zupełnie inny charakter. Myślisz o skorzystaniu ze wsparcia osoby z zewnątrz? Sprawdź, jak może pomóc Ci konsultant, a jak ekspert branżowy. 

Kim jest konsultant biznesowy?

Poznaj konsultanta Karola. Niedawno ukończył studia z zarządzania i zaczął pracę w firmie doradczej, jednej z największych na polskim rynku. Ma za sobą kilkanaście spotkań z menedżerami dużych korporacji, w czasie których poszukiwał rozwiązań bieżących problemów. Karol nie znalazł jeszcze branży, w której chciałby się specjalizować. Jego kompetencje są bardzo ogólne, związane z zarządzaniem organizacją, wspieraniem sprzedaży, tworzeniem procedur.

Jakie są zalety współpracy z konsultantem?

 • Szybkość działania – czasami wystarczy kilka krótkich spotkań, aby wypracować potrzebne rozwiązania. Konsultanci nie są raczej nastawieni na długofalową współpracę i to w niektórych przypadkach może być ich atut.
 • Duża decyzyjność po stronie klienta – to Ty zgłaszasz się do konsultanta ze swoimi problemami i sam decydujesz, na czym chcesz się skupić podczas spotkań. Diagnozę problemu stawia się zazwyczaj przed rozpoczęciem współpracy z firmą konsultingową. To klient decyduje również o tym, czy skorzysta z przedstawionych przez konsultanta rozwiązań.
 • Niższe koszty usługi – aby uzyskać poradę konsultanta, wystarczy niekiedy jedno spotkanie. Przeważnie odbywa się ich nie więcej niż kilka. 

A jakie są wady takiej współpracy?

 • Konsultant nie jest w stanie kompleksowo zająć się potrzebami Twojej firmy. Skupia się tylko na problemach, z którymi się do niego zgłosisz.
 • Wielu konsultantów to osoby z niewielkim doświadczeniem, które nie specjalizują się w Twojej branży. Może się okazać, że nie będą rozumiały specyfiki Twojego biznesu, co spowoduje, że ich porady nie będą trafione.
 • Konsultant przez cały czas pozostaje osobą z zewnątrz, niezaangażowaną w działania firmy. Może to stanowić swego rodzaju atut (zachowuje dzięki temu świeże, niezależne spojrzenie). Z drugiej strony, takie podejście utrudnia 

Kim jest ekspert branżowy?

Oto ekspertka Ewa. Jej doświadczenie w branży przemysłowej jest imponujące: zaczynała od szczebla kierowniczego, by z czasem zostać menedżerem odpowiedzialnym za wdrażanie innowacyjnych technologii. Od kilku lat Ewa pracuje na własny rachunek, wykorzystując zdobyte w pracy kompetencje do świadczenia usług doradczych dla firm.

Na czym polega współpraca z ekspertem branżowym? Taka osoba przejmuje na pewien czas zarządzanie jednym z obszarów działania firmy. Usługi eksperta branżowego polegają na prowadzeniu projektów, których celem jest nie tylko rozwiązanie najpilniejszych problemów, ale także zaplanowanie i realizacja zadań umożliwiających organizacji długofalowy rozwój.

Jakie są zalety współpracy z ekspertem branżowym?

 • Nie musisz samodzielnie diagnozować problemów i wyzwań w firmie – zajmie się tym Twój doradca biznesowy. To on przyjrzy się dokładnie działaniu poszczególnych obszarów i oceni, gdzie potrzebne jest wsparcie.
 • Ekspert branżowy ma doświadczenie we współpracy z firmami podobnymi do Twojej, często także zagranicznymi. Dzięki temu może zaproponować Ci rozwiązania, które sprawdziły się u innych.
 • Doradca staje się częścią Twojego zespołu. Możesz liczyć na jego pełne zaangażowanie w rozwiązywanie problemów i wypracowywanie rozwiązań. Poprowadzi pracowników przez kolejne etapy realizacji projektu, odpowiednio ich zmotywuje, zadba o wykonanie zadań w terminie i zgodność efektów z celami. Ekspertowi branżowemu możesz bez obaw powierzyć nawet ambitne, rozbudowane projekty.
 • Korzystanie z usług doradczych to długofalowa inwestycja w rozwój firmy. Ekspert branżowy nie skupia się na tym, co teraz. Nie patrzy też wstecz. Pomaga firmom znaleźć najlepszą drogę do rozwoju w przyszłości. Nawet jeśli efektów współpracy z doradcą nie zobaczysz od razu, możesz liczyć na to, że w dłuższej perspektywie przełożą się na większą efektywność w Twojej organizacji.

Czy korzystanie z usług ekspertów branżowych ma jakieś wady? Jest kilka kwestii, które warto mieć na uwadze:

 • Wyższe koszty – doradcy biznesowi wspierają firmy kompleksowo. Nie da się tego zrobić podczas kilku spotkań. Współpraca trwa najczęściej przez co najmniej kilka miesięcy, a to oznacza, że za usługi doradcze zapłacisz więcej niż w przypadku współpracy z konsultantem.
 • Aby doradztwo biznesowe przyniosło oczekiwane efekty, ekspert nie może działać w pojedynkę. Konieczne będzie zaangażowanie przynajmniej części Twojego zespołu. Projekt doradczy w firmie oznacza liczne spotkania, czasami także konieczność oddelegowania niektórych pracowników do innych zadań. To z pewnością się opłaca, zastanów się jednak, czy aktualnie masz na to odpowiednie zasoby.
 • Jeśli działasz w mało popularnej branży lub potrzebujesz wysokospecjalistycznych usług, możesz mieć trudności w znalezieniu odpowiedniego eksperta. Pamiętaj jednak, że czas potrzebny na poszukiwania możesz znacznie skrócić, korzystając z usług Redegate. W naszej bazie znajdują się już setki ekspertów z różnych branż – na pewno wybierzesz spośród nich kogoś, kto zaoferuje Ci potrzebne wsparcie.

Czy konsultant może stać się ekspertem branżowym?

Większość osób, które zaczynają jako konsultanci, z czasem zauważa potrzebę wyspecjalizowania się w określonym obszarze biznesowym. Nie tylko dlatego, że specjaliści pracują za wyższe stawki. Przede wszystkim właśnie takich wyspecjalizowanych usług potrzebują klienci. Znalezienie dla siebie niszy na rynku to także mniejsza konkurencja. Konsultantów świadczących usługi doradcze na poziomie ogólnym jest wielu. Znalezienie doradcy, który świetnie zna się na specjalistycznym oprogramowaniu, zarządzaniu ryzykiem w specyficznych warunkach lub na zaawansowanych finansach korporacyjnych może być trudniejsze. Gdy jednak trafisz na takiego eksperta, masz pewność, że jego usługi są warte swojej ceny – w ramach doradztwa nie uzyskasz jedynie ogólnych wskazówek, ale wsparcie dopasowane do potrzeb Twojej organizacji.

Czy wiesz już, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz?

W Redegate stawiamy na doradców biznesowych, którzy mają do zaoferowania swoim klientom jakąś wartość dodaną. Oczekujemy, że będą najlepsi w swojej dziedzinie i mamy swoje sposoby, by to zweryfikować. Unikalne kompetencje, umiejętność diagnozowania problemów i proponowania innowacyjnych rozwiązań to coś, czego szukasz u doradcy? To wszystko znajdziesz w Redegate! Wypełnij formularz na naszej stronie i zacznij z nami udany projekt!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670