Pomoc konsultanta to dla Ciebie za mało, zatrudnianie menedżera na etacie w obecnej sytuacji się nie sprawdzi, a usługi doradcze to… też nie to, czego potrzebujesz? W takim razie bardzo możliwe, że przyda Ci się wsparcie interim managera. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm współpracujących z Redegate. Zanim do nich dołączysz – sprawdź, jak może Ci pomóc długofalowa współpraca z takim ekspertem i w jakich sytuacjach biznesowych warto po nią sięgnąć.
Interim managerów określa się czasem w języku angielskim jako „company doctors”. To sformułowanie daje dobry obraz tego, czym zajmuje się interim manager w firmie. To wysoko wykwalifikowany ekspert, który dołącza do zespołu jako osoba zarządzająca po to, by rozwiązać kluczowe problemy i wprowadzić zmiany. Robi to, przejmując zarządzanie firmą w wyznaczonym obszarze – ale nie na stałe, tylko na określony w umowie czas. Interim manager może przejąć rolę CEO, dyrektora operacyjnego, finansowego czy innego menedżera najwyższego szczebla.
Gdy zatrudniasz interim managera, możesz mu powierzyć zadania związane z:
Interim Management to rodzaj zarządzania tymczasowego, w którym doświadczony menedżer jest wynajmowany na krótki okres czasu w celu wykonania określonych zadań lub zarządzania kryzysowymi sytuacjami w firmie. Celem jest zapewnienie ciągłości biznesu i rozwiązywanie problemów, które wystąpiły w firmie, takie jak brak lidera, kryzys finansowy, zmiana strategii lub restrukturyzacja. Interim Manager może być wynajmowany na kilka tygodni lub miesięcy i jest odpowiedzialny za wprowadzenie konkretnych działań, aby uzyskać pożądane rezultaty.
Różnica pomiędzy interim managementem a consultingiem dotyczy przede wszystkim czasu i zakresu współpracy. Wróćmy do „medycznej” metafory z poprzedniego akapitu.
W takim ujęciu konsultant byłby lekarzem, który bada Cię i wystawia receptę na lek pomagający w określonym przypadku. Wizyta jest krótka, ale to nie szkodzi, bo wcale nie potrzebujesz pogłębionych badań ani kompleksowej pomocy. Idziesz do apteki, wykupujesz lekarstwo i już po kilku dniach czujesz się lepiej.
Podobnie działają konsultanci, po których wsparcie sięgają firmy. Taka pomoc przyda Ci się wówczas, gdy masz do rozwiązania konkretny, niezbyt złożony problem. Konsultant szybko zapozna się z Twoją sytuacją biznesową i przedstawi Ci propozycje, które będziesz mógł wdrożyć od zaraz.
Interim manager jako „firmowy lekarz” pracuje zupełnie inaczej. Wykonuje dogłębną analizę stanu obecnego, uwzględniając wiele czynników biznesowych – można to porównać do coraz popularniejszego w medycynie podejścia holistycznego. Na tej podstawie przygotowuje dokładny plan działania, czyli długoterminowe cele, które doprowadzą do wdrożenia trwałych zmian. I, co ważne, interim manager sam koordynuje cały proces i bierze w nim aktywny udział. Jest osobą, która zarządza projektem, dobiera pracowników do swojego zespołu, dba o dotrzymywanie założeń i terminów. W przeciwieństwie do konsultanta nie jest kimś, kto pojawia się, gdy jest potrzebny i znika, gdy wykona swoje zadanie. Na określony czas staje się integralną częścią zespołu – pod tym względem nie różni się od eksperta zatrudnionego na etacie.
Czasowe przejęcie kwestii związanych z zarządzaniem wybranymi obszarami działalności firmy to rozwiązanie, które wykorzystuje się przede wszystkim w dużych firmach z sektora prywatnego. Nie mamy danych z polskiego rynku (u nas funkcja interim managera to nadal nowość), ale badania przeprowadzone przez firmę Flexi Personnel pokazują, że w prywatnych korporacjach pracuje 65% z takich specjalistów. Z naszego doświadczenia możemy z kolei powiedzieć, że na współpracę z interim managerami z bazy Redegate decydują się najczęściej firmy z branży finansowej, produkcyjnej, budowlanej, technologicznej. Nasi klienci poszukują wsparcia osób doświadczonych w zarządzaniu projektami, doradztwie finansowym, zarządzaniu operacyjnym.
Tak naprawdę interim managera możesz potrzebować w każdej branży. Od obszaru, w jakim działasz, zdecydowanie bardziej liczy się miejsce, w jakim obecnie znajduje się Twój biznes. Interim managerowie najczęściej przejmują obowiązki związane z zarządzaniem, gdy:
Ważnych zmian nie wdraża się w ciągu kilku dni. Ani nawet tygodni. Nie powinno więc dziwić, że współpraca z interim managerem trwa najczęściej co najmniej kilka miesięcy. Jak podaje wspomniana już firma Flexi Personnel, średnio jest to od 3 do 12 miesięcy. Nie są jednak rzadkością projekty trwające dłużej, np. 1,5 roku.
To, jak długo będziesz potrzebować wsparcia, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb i możliwości interim managera. Takie kwestie ustala się najczęściej na początku, gdy znany jest już zakres projektu. W większości przypadków zewnętrzni menedżerowie są elastyczni i nic nie stoi na przeszkodzie, by wydłużyli czas współpracy z firmą.
Powierzanie zadań interim managerowi jest rodzajem outsourcingu. A ten powszechnie kojarzy się z redukcją kosztów w firmie. I rzeczywiście, korzystanie z czasowego wsparcia eksperta może być sposobem na ograniczenie wydatków, które firma byłaby zmuszona ponosić w przypadku zatrudnienia menedżera na etacie.
W usługach świadczonych przez interim managerów chodzi jednak o coś innego niż oszczędności. Korzyści, na jakie możesz liczyć, to także:
Ankieta przeprowadzona przez czołową agencję zajmującą się rekrutacją specjalistów, Robert Half Management Resources, pokazała, że aż 90% CFO i dyrektorów finansowych w Wielkiej Brytanii zamierza skorzystać z usług interim managerów.
W naszym kraju nikt takich badań jeszcze nie przeprowadzał, ale wynik na pewno byłby niższy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by Twoja firma była w awangardzie i wykorzystała możliwości, jakie daje współpraca z interim managerem.
Nie wiesz, gdzie szukać takich ekspertów? Zrobiliśmy to za Ciebie! Jeśli wypełnisz formularz na naszej stronie i dasz nam znać, że potrzebujesz interim managera specjalizującego się w wybranym obszarze, na pewno wybierzemy z naszej bazy kogoś idealnego dla Ciebie.