Kogo potrzebuje Twoja firma: konsultanta czy interim managera?

Czego potrzebuje Twoja firma? To już wiesz – doradztwa. A kogo potrzebuje? Konsultanta, który po kilku spotkaniach wprowadzi Wasze działania na właściwe tory? Doradcy, który będzie dla Was jak drogowskaz na długiej drodze do rozwoju? A może czasami warto pójść o krok dalej i pozwolić przejąć firmowe stery komuś z zewnątrz? Jeśli nie słyszałeś do tej pory o interim managerach i tym, jaką rolę pełnią w nowoczesnych organizacjach, pora poznać ich bliżej!

Konsultant, doradca, interim manager – czym różnią się od siebie?

Pod pojęciem „usługi doradcze dla firm” mieści się znacznie więcej niż myślisz. Choć wielu specjalistów jest jednocześnie i konsultantami, i doradcami biznesowymi, oba rodzaje usług znacząco się od siebie różnią.

Konsultant biznesowy to osoba, która podejmuje współpracę z firmą, aby pomóc jej w bieżących sprawach. Projekty konsultingowe nie są złożone, a na rozwiązanie problemu wystarczy najczęściej kilka spotkań. Co ważne, to konsultant proponuje gotowe rozwiązania przedstawicielom firmy, a ich zadaniem jest ich wdrożenie zgodnie z planem.

Doradztwo to znacznie szerszy zakres współpracy: zarówno czasowy, jak i tematyczny. Usługi doradztwa często świadczy nie jedna osoba, ale cały zespół. Zadaniem doradców biznesowych jest aktywne poszukiwanie rozwiązań wspólnie z klientem. Nie przynoszą gotowych do wdrożenia pomysłów, ale w ramach projektów doradczych uczą swoich klientów nowego podejścia do obecnych w firmie wyzwań.

Jak ma się do tego wszystkiego działalność interim managerów w firmie? W takich przypadkach współpraca odbywa się na jeszcze głębszym poziomie. Interim manager prowadzi projekty doradcze, ale nie jako osoba z zewnątrz, tylko taka, która na pewien czas dołącza do firmy. Dzięki temu może dobrze poznać jej specyfikę, wyzwania, potencjał pracujących w niej osób. W anglojęzycznych źródłach można spotkać się z określeniem „temporary CEO”. Choć interim manager nie zawsze musi przejmować obowiązki właśnie dyrektora zarządzającego, to to pojęcie dobrze oddaje charakter współpracy – jest to osoba, która staje się managerem tymczasowo zarządzającym danym obszarem. Nie powinno się go jednak mylić z pracownikiem zatrudnianym na kontrakt krótkoterminowy. Rola interim managera jest zupełnie inna – to nie wykonywanie bieżących obowiązków, ale wprowadzanie w firmie kluczowych zmian.

Rola interim managera najprościej jak się da – w pytaniach i odpowiedziach

Nie spotkałeś się dotychczas w swojej karierze z interim managerem? Chcesz dowiedzieć się, jaka taka osoba może pomóc Twojej firmie? Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na często zadawane pytania na temat tego rodzaju doradztwa biznesowego!

Czym zajmuje się interim manager w firmie?

To, jakie zadania otrzyma interim manager, zależy od potrzeb i sytuacji firmy. Współpracujący z Redegate interim managerowie podejmują ze swoimi klientami współpracę w zakresie doradztwa finansowego, strategicznego czy operacyjnego, wspierają także zmiany technologiczne w firmach. Zakres współpracy może być różny, we wszystkich przypadkach pojawiają się jednak pewne charakterystyczne elementy:

  • celem współpracy z interim managerami jest wprowadzenie kluczowych zmian w firmie;
  • interim managerowie są zatrudniani w rolach, które wymagają szczególnie wysokich kompetencji – często wyższych niż te posiadane przez zwykłych managerów;
  • zadaniem interim managera jest przystąpić do pracy jak najszybciej – jest to konieczne, ponieważ często zdarza się, że jest zatrudniany przez firmę w krytycznych, bardzo trudnych momentach.

Czy interim manager zastępuje innego managera na jego stanowisku?

Jeśli zajmujesz stanowisko managerskie w swojej firmie, nie musisz traktować interim managera jak swojej konkurencji. Taki specjalista dołącza do firmy właśnie dlatego, że brakuje w niej osób o określonych kompetencjach. Jego rolą nie jest zastępowanie, ale uzupełnianie zasobów kadrowych. Czasem zdarza się, że interim manager przejmuje obowiązki osoby, która odeszła z firmy. Nie podejmuje wówczas współpracy na stałe, ale tylko na czas potrzebny na znalezienie nowego pracownika.

Jak wysoko w hierarchii firmowej znajduje się interim manager?

Mimo że interim manager nawiązuje bliską relację z firmą, to pozostaje od niej niezależny. Trudno określić, jak wysoko znajduje się w firmowej hierarchii. Formalnie interim manager nie staje się członkiem zarządu ani nawet jednym z wysoko postawionych pracowników. Jeśli jednak wziąć pod uwagę jego decyzyjność i wpływ na to, co dzieje się w firmie, można powiedzieć, że najbliżej mu do przedstawicieli wyższej kadry managerskiej.

Dlaczego warto zatrudnić interim managera?

Oto kilka korzyści, z jakimi wiąże się współpraca z interim managerem przy projektach doradczych:

  • Nastawienie na cel – współpraca z interim managerem jest długofalowa, ale mimo to określona pewnymi ramami czasowymi; dzięki temu ekspert może skupić się na realizacji celów, a nie tylko na wykonywaniu codziennych zadań.
  • Doświadczenie i kompetencje dostępne od zaraz – poszukiwanie wykwalifikowanego managera do pracy na etacie zawsze wymaga czasu – interim managerowie są najczęściej dostępni w ciągu maksymalnie kilku tygodni (takich ekspertów znajdziesz również w Redegate).
  • Bezstronność i łatwiejsze podejmowanie decyzji – interim manager, jako osoba z zewnątrz, nie jest obciążona tym, co utrudnia skutecznie działanie pracownikom na etacie: może podejmować obiektywne decyzje i nie boi się ogłaszać ich na forum firmy.
  • Świeże spojrzenie z zewnątrz – dobry interim manager przynosi do firmy wiele dobrego: swoje doświadczenie zdobyte podczas współpracy z innymi firmami z Twojej branży. Mimo że nawiązuje bliską relację z Twoją firmą, to nadal patrzy na jej sytuację i problemy z nowej, odmiennej perspektywy. Dzięki temu może zauważyć to, co na co dzień umyka managerom pracującym na etacie.

A teraz… pytanie do Ciebie: czy jesteś gotowy na oddanie wybranych obszarów zarządzania interim managerowi?

Na korzystanie z usług interim managerów najczęściej decydują się organizacje, które znajdują się w specyficznej sytuacji: mierzą się z poważnymi wyzwaniami biznesowymi, a jednocześnie brakuje im zasobów, by sobie z nimi poradzić. Współpraca z interim managerem pozwala szybko zacząć rozwiązywanie problemów, a doświadczenie takiego specjalisty zwiększa szanse na osiągnięcie założonego celu.

Zatrudnienie interim managera może przynieść Twojej firmie wiele dobrego. Wymaga jednak odwagi – to już nie są niezobowiązujące konsultacje, po których pożegnacie się i już nigdy nie zobaczycie. Nawiązujesz współpracę z osobą, która stanie się na jakiś czas ważną częścią Twojej firmy i będzie miała realny wpływ na podejmowane w niej decyzje. Bardzo ważne są tu dwie kwestie. Po pierwsze: organizacja musi czuć się gotowa na to, by oddać część swojej „władzy” w nowe ręce. Nie może się to odbyć bez odpowiedniej dozy zaufania – to druga, bardzo istotna kwestia.

Wiemy, jak duże znaczenie ma wiarygodność interim managera. Dlatego starannie weryfikujemy każdego eksperta, z którym nawiązujemy współpracę. Możesz mieć pewność, że Twój interim manager z Redegate będzie osobą, która idealnie wpasuje się w wartości firmy i stanie się dla niej mocną podporą.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670