Kto decyduje? Sprawdź, jakich członków zespołu warto zaangażować w wybór eksperta

Nawet jeśli Twoja pozycja w firmie jest wysoka, nie powinieneś być jedyną osobą, która wybiera „tego jedynego”. W projekcie doradczym też przecież nie będziesz brać udziału samodzielnie – dlaczego więc odpowiedzialność za wybór doradcy miałaby dotyczyć tylko Ciebie? Jeśli zaangażujesz w ten proces więcej osób, ograniczysz ryzyko współpracy z niewłaściwym ekspertem i zwiększysz szanse na sukces. Warto? Oczywiście, że tak! A teraz dowiedz się, jak to zrobić, by wybór doradcy był decyzją odpowiednich osób.

Samodzielnie czy w zespole? Jak wybierać doradcę dla firmy?

Z jednej strony – samemu decyduje się łatwo i wygodnie: bez kompromisów, negocjacji, konfliktów. Z drugiej – bierzesz w ten sposób na swoje barki dużą (zbyt dużą!) odpowiedzialność.

Możesz oczywiście tak zrobić, a w razie uwag ze strony niezadowolonych uczestników projektu doradczego powiedzieć: tak zdecydowałem i biorę to na siebie. Ryzyko związane z wyborem doradcy dla firmy nie polega jednak wyłącznie na krzywych spojrzeniach ze strony innych pracowników.

Niewłaściwie wybrany, niedopasowany do potrzeb firmy ekspert zewnętrzny to potencjalnie znacznie poważniejsze konsekwencje:

 • niedopasowanie celów projektu do potrzeb firmy;
 • rozdźwięk pomiędzy celami a efektami projektu doradczego;
 • opóźnienia we wdrażaniu zmian – często wiąże się to również ze stratami finansowymi czy wizerunkowymi dla firmy;
 • spadek motywacji zespołu do pracy – gdy nie widać efektów lub są one inne od oczekiwanych, trudno wykrzesać z siebie chęć do wprowadzania zmian;
 • niepotrzebne wydatki i strata czasu – w czasie, gdy Twoja firma mogłaby z powodzeniem korzystać z usługi doradztwa dla firm realizowanej przez innego eksperta, tkwi w nierokującej współpracy.

Wszystkie te „objawy” są o tyle groźne, że nie są widoczne od razu. Oznacza to, że możesz współpracować z niewłaściwie dobranym doradcą przez wiele miesięcy i nie zauważać problemów. Efekty złych decyzji są długofalowe i pojawiają się dopiero później: gdy projekt przedłuża się w nieskończoność, wyniki firmy się pogarszają, spada produktywność pracowników.

Wybór bez ryzyka – podziel się odpowiedzialnością

Na szczęście możesz tego łatwo uniknąć. Jak? Zamiast decydować samodzielnie, rozłóż odpowiedzialność za wybór doradcy dla firmy na większą liczbę osób. Dzięki temu nie musisz zgadywać, jakie są potrzeby poszczególnych członków zespołu – to oni sami poinformują Cię, czego oczekują od eksperta, z jakimi wyzwaniami się mierzą, jakiej pomocy potrzebują.

Twoi pracownicy mogą Ci powiedzieć m.in.:

 • jakie kompetencje powinien mieć doradca biznesowy, z którym podejmiecie współpracę i w czym powinien się specjalizować (np. doradztwo operacyjne, strategiczne, logistyczne itp.);
 • jaka forma współpracy będzie optymalna: full-time czy part-time, na miejscu czy zdalnie;
 • jak mogą zaangażować się w projekt – jakie zasoby może zapewnić doradcy Twoja firma.

Angażując zespół w poszukiwanie wsparcia eksperta dla firmy, zyskujesz jeszcze jedno. Współpraca z doradcą, którego zadaniem jest podważenie „status quo”, wyprowadzenie ze strefy komfortu i wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu firmy, bywa trudna dla wszystkich stron. Twój zespół może w takiej sytuacji odczuwać opór – i właśnie dzięki uwzględnieniu potrzeb, uwag i sugestii pracowników możesz go nieco przełamać. Krótko mówiąc, jest większa szansa, że uczestnicy projektu doradczego szybciej uznają eksperta za „swojego” człowieka. 

Zajrzyj… do wewnątrz. Jak wyglądają wewnętrzne zasoby Twojej firmy?

Kto powinien decydować o wyborze doradcy biznesowego? Wszyscy? Zdecydowanie nie. Pojedyncze osoby? Tak, ale tu trzeba się zastanowić, komu dokładnie powierzyć to zadanie.

Nasze doświadczenia biznesowe i doradcze pokazują, że najlepiej ustalać to w gronie kilku osób – ale właściwie dobranych. W proces wyboru eksperta do projektu doradczego możesz zaangażować:

 • Project managera – wsparcie doradcze dla firm realizuje się właśnie jako projekty. Osoba pełniąca w firmie funkcję menedżera projektu będzie przydatna podczas wyboru eksperta przede wszystkim ze względu na swoje kompetencje związane z ustalaniem celu, rozdzielaniem zadań, tworzeniem harmonogramów, a także znajomością metodologii.
 • Sponsora projektu – kogoś, kto nie będzie bezpośrednio brał udziału w projekcie, ale jest żywo zainteresowany jego sukcesem. W przypadku takiej osoby (najczęściej menedżera lub kogoś innego z kadry kierowniczej) możesz liczyć na duże zaangażowanie w wybór doradcy. Sponsor projektu jest często także tym, kto decyduje o sprawach finansowych, dlatego warto uwzględnić go na etapie ustalania stawek za usługi doradcze.
 • Specjalistów HR. Takie osoby mają kontakt z praktycznie wszystkimi pracownikami firmy, są na bieżąco z kwestiami takimi, jak rozwój, wyzwania i potrzeby poszczególnych działów. Mogą być także pomocne, jeśli chodzi o wyznaczanie członków zespołu o kompetencjach pasujących do projektu doradczego. 
 • Wybranych członków zespołu – to właśnie oni będą bezpośrednio współpracowali z doradcą, więc warto zadbać o to, by uwzględnić ich potrzeby i opinie. Przyszli uczestnicy projektu mogą także zwrócić uwagę na miękkie kompetencje eksperta – na to, z kim najbardziej pozytywnie „iskrzy” na polu biznesowym i projektowym.

Kogo jeszcze możesz zaangażować w proces wyboru eksperta do projektu doradczego?

Jeśli do tej pory Twoja firma nie korzystała z usług doradczych, to wewnętrzne zasoby mogą nie wystarczyć, by poradzić sobie z zadaniem wyboru eksperta efektywnie i bez większego stresu. Jeśli Ty i Twoi pracownicy:

 • nie do końca wiecie, czego chcecie i potrzebujecie – macie w głowach tylko luźną wizję współpracy z doradcą;
 • macie za sobą doświadczenia nieudanej współpracy z ekspertami zewnętrznymi i za wszelką cenę chcecie tego uniknąć;
 • ustaliliście już, jak ma wyglądać usługa doradcza, ale potykacie się o szczegóły: jak często, w jakiej formie, z jaką metodyką prowadzenia projektów;

dobrym pomysłem może być sięgnięcie po dodatkowe wsparcie z zewnątrz. W Redegate działamy właśnie tak, by minimalizować u naszych klientów ryzyko wyboru niewłaściwego doradcy. Jak to robimy? Przede wszystkim przyglądamy się potrzebom firmy: w razie potrzeby drążymy i dopytujemy. Nasza baza liczy już ponad 1000 osób, dlatego ustalenie priorytetów jest kluczowe, by znaleźć właściwego doradcę.

Każdy z obecnych w bazie Redegate doradców jest przez nas dokładnie weryfikowany. Bierzemy na siebie Twoje zadania: wstępne rozmowy z kandydatami do projektu doradczego, sprawdzanie ich doświadczenia i referencji. To gwarancja tego, że do Twojej firmy trafi ekspert o idealnie dopasowanych kompetencjach. Taki, z którym zrozumiesz się w pół słowa podczas ustalania celów, który dopilnuje terminów, zaangażuje zespół i zapewni wyniki, których oczekujesz. 

To może się wydarzyć już niedługo – skontaktuj się z nami poprzez formularz, a my natychmiast uruchomimy nasze tryby i znajdziemy doradcę do Twojego projektu już w 72 godziny!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670