Nawet jeśli Twoja pozycja w firmie jest wysoka, nie powinieneś być jedyną osobą, która wybiera „tego jedynego”. W projekcie doradczym też przecież nie będziesz brać udziału samodzielnie – dlaczego więc odpowiedzialność za wybór doradcy miałaby dotyczyć tylko Ciebie? Jeśli zaangażujesz w ten proces więcej osób, ograniczysz ryzyko współpracy z niewłaściwym ekspertem i zwiększysz szanse na sukces. Warto? Oczywiście, że tak! A teraz dowiedz się, jak to zrobić, by wybór doradcy był decyzją odpowiednich osób.
Z jednej strony – samemu decyduje się łatwo i wygodnie: bez kompromisów, negocjacji, konfliktów. Z drugiej – bierzesz w ten sposób na swoje barki dużą (zbyt dużą!) odpowiedzialność.
Możesz oczywiście tak zrobić, a w razie uwag ze strony niezadowolonych uczestników projektu doradczego powiedzieć: tak zdecydowałem i biorę to na siebie. Ryzyko związane z wyborem doradcy dla firmy nie polega jednak wyłącznie na krzywych spojrzeniach ze strony innych pracowników.
Niewłaściwie wybrany, niedopasowany do potrzeb firmy ekspert zewnętrzny to potencjalnie znacznie poważniejsze konsekwencje:
Wszystkie te „objawy” są o tyle groźne, że nie są widoczne od razu. Oznacza to, że możesz współpracować z niewłaściwie dobranym doradcą przez wiele miesięcy i nie zauważać problemów. Efekty złych decyzji są długofalowe i pojawiają się dopiero później: gdy projekt przedłuża się w nieskończoność, wyniki firmy się pogarszają, spada produktywność pracowników.
Na szczęście możesz tego łatwo uniknąć. Jak? Zamiast decydować samodzielnie, rozłóż odpowiedzialność za wybór doradcy dla firmy na większą liczbę osób. Dzięki temu nie musisz zgadywać, jakie są potrzeby poszczególnych członków zespołu – to oni sami poinformują Cię, czego oczekują od eksperta, z jakimi wyzwaniami się mierzą, jakiej pomocy potrzebują.
Twoi pracownicy mogą Ci powiedzieć m.in.:
Angażując zespół w poszukiwanie wsparcia eksperta dla firmy, zyskujesz jeszcze jedno. Współpraca z doradcą, którego zadaniem jest podważenie „status quo”, wyprowadzenie ze strefy komfortu i wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu firmy, bywa trudna dla wszystkich stron. Twój zespół może w takiej sytuacji odczuwać opór – i właśnie dzięki uwzględnieniu potrzeb, uwag i sugestii pracowników możesz go nieco przełamać. Krótko mówiąc, jest większa szansa, że uczestnicy projektu doradczego szybciej uznają eksperta za „swojego” człowieka.
Kto powinien decydować o wyborze doradcy biznesowego? Wszyscy? Zdecydowanie nie. Pojedyncze osoby? Tak, ale tu trzeba się zastanowić, komu dokładnie powierzyć to zadanie.
Nasze doświadczenia biznesowe i doradcze pokazują, że najlepiej ustalać to w gronie kilku osób – ale właściwie dobranych. W proces wyboru eksperta do projektu doradczego możesz zaangażować:
Jeśli do tej pory Twoja firma nie korzystała z usług doradczych, to wewnętrzne zasoby mogą nie wystarczyć, by poradzić sobie z zadaniem wyboru eksperta efektywnie i bez większego stresu. Jeśli Ty i Twoi pracownicy:
dobrym pomysłem może być sięgnięcie po dodatkowe wsparcie z zewnątrz. W Redegate działamy właśnie tak, by minimalizować u naszych klientów ryzyko wyboru niewłaściwego doradcy. Jak to robimy? Przede wszystkim przyglądamy się potrzebom firmy: w razie potrzeby drążymy i dopytujemy. Nasza baza liczy już ponad 1000 osób, dlatego ustalenie priorytetów jest kluczowe, by znaleźć właściwego doradcę.
Każdy z obecnych w bazie Redegate doradców jest przez nas dokładnie weryfikowany. Bierzemy na siebie Twoje zadania: wstępne rozmowy z kandydatami do projektu doradczego, sprawdzanie ich doświadczenia i referencji. To gwarancja tego, że do Twojej firmy trafi ekspert o idealnie dopasowanych kompetencjach. Taki, z którym zrozumiesz się w pół słowa podczas ustalania celów, który dopilnuje terminów, zaangażuje zespół i zapewni wyniki, których oczekujesz.
To może się wydarzyć już niedługo – skontaktuj się z nami poprzez formularz, a my natychmiast uruchomimy nasze tryby i znajdziemy doradcę do Twojego projektu już w 72 godziny!