Manager operacyjny – kim jest i jaka jest jego rola w firmie?
To on sprawia, że strategia przestaje być tylko dokumentem na papierze, a staje się narzędziem do osiągania kluczowych dla organizacji celów. Dziś przyjrzymy się pracy managera operacyjnego: kto to taki, jak wspiera inne działy, jak przyczynia się do zwiększania efektywności i rozwiązywania problemów.
Kto to jest manager operacyjny?
Kierownik operacyjny, manager operacyjny – kto to taki? W różnych organizacjach to samo stanowisko może nosić inne nazwy. W praktyce jednak oznacza to samo: zarządzanie bieżącymi procesami tak, by organizacja działała sprawnie i zgodnie z długoterminowymi celami.
Wbrew pozorom praca managera operacyjnego ma wiele wspólnego ze strategią przedsiębiorstwa. To właśnie on przekłada jej założenia na codzienne działania, dba o to, by były spójne i efektywne.
To między innymi dzięki kierownikowi czy managerowi operacyjnemu firma działa jak dobrze naoliwiona maszyna – w tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady. Na efektywność procesów mają oczywiście wpływ także członkowie zespołów czy managerowie wyższego szczebla – bo naturalnym elementem zarządzania operacyjnego jest ścisła współpraca z ludźmi.
Zakres obowiązków kierownika operacyjnego i jego kluczowe kompetencje
Typowy dla kierownika (managera) operacyjnego zakres obowiązków to:
- koordynowanie pracy zespołów operacyjnych;
- analiza danych dotyczących efektywności;
- wdrażanie rozwiązań usprawniających działanie organizacji;
- dostrzeganie i rozwiązywanie problemów wpływających na produktywność, jakość produkcji czy obsługi klienta oraz innych obszarów;
- raportowanie działań operacyjnych i ich wyników do zarządu.
Zakres obowiązków managera operacyjnego łatwiej zrozumieć, gdy przyjrzy się jego codziennym zadaniom. Przykładowy plan dnia pracy takiej osoby mógłby wyglądać tak:
- Poranna analiza i planowanie bieżących działań: sprawdzenie kluczowych wskaźników, stanu realizacji zadań, dostępności zasobów, wyników i innych informacji z poprzedniego dnia. Ustalenie obowiązków dla zespołów.
- Spotkanie – odprawa z liderami zespołów. Przekazanie zadań na bieżący dzień, zebranie informacji na temat aktualnej sytuacji i ewentualnych problemów.
- Sprawy operacyjne: rozwiązywanie najpilniejszych problemów, przekazywanie informacji, podejmowanie decyzji.
- Spotkanie z przedstawicielami innych działów. Zapoznanie się z bieżącą sytuacją, omówienie wspólnych projektów, uzgodnienie priorytetów, ustalenie planu działania.
- Praca strategiczna i optymalizacja procesów. Czas na szukanie rozwiązań, które mogą usprawnić działania operacyjne: zmniejszyć koszty, oszczędzić czas, zapewnić lepsze wykorzystanie zasobów.
Z kim współpracuje manager operacyjny w strukturze firmy?
Zarządzanie operacyjne dotyczy wszystkich działów firmy. To właśnie dlatego wśród typowych dla managera operacyjnego obowiązków znajdują się spotkania, wspólne planowanie, ustalanie działań i weryfikacja postępów. Z kim kierownik operacyjny współpracuje najbliżej i jak wygląda taka współpraca?
- Dział HR. Kierownik operacyjny korzysta z jego wsparcia przy planowaniu rekrutacji: zgłasza zapotrzebowanie na nowych pracowników, uczestniczy w procesie selekcji czy weryfikacji zadań rekrutacyjnych. Może być hiring managerem. Na co dzień współpracuje z HR przy opracowywaniu planów szkoleniowych, ocenie pracowników i planowaniu ich ścieżek rozwoju, rozwiązywaniu problemów kadrowych.
- Dział logistyki. Ta współpraca wymaga stałego, ścisłego kontaktu. Polega m.in. wspólnym planowaniu dostaw i uzgadnianiu dostępności materiałów i innych zasobów, by zapewnić ciągłość produkcji i innych procesów. Kierownik operacyjny szybko reaguje także na zakłócenia w dziale logistyki: opóźnienia dostaw, problemy z odbiorcami czy błędy w dokumentacji. Może także współpracować z działem logistyki przy optymalizacji procesów.
- Zarząd. W tym obszarze współpraca to przede wszystkim raportowanie wyników, ale również wspólne ustalenia dotyczące budżetu i potrzeb inwestycyjnych, zarządzanie ryzykiem (kierownik operacyjny przedstawia zarządowi zagrożenia i propozycje rozwiązań). Ważnym elementem jest także praca nad strategią – zarząd odpowiada za jej tworzenie, a manager – za przełożenie jej na konkretne działania.
Ile zarabia kierownik operacyjny?
To, ile zarabia kierownik operacyjny, zależy od branży, wielkości firmy oraz zakresu obowiązków. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że:
- Manager operacyjny w małej firmie zarabia ok. 8-12 tysięcy złotych brutto. Charakterystyczne dla niewielkiej organizacji jest to, że na tym stanowisku łączy się kilka ról (zarządzanie logistyką, produkcją, sprzedażą), ale skala działania jest ograniczona – z uwagi na mniejszą liczbę pracowników, klientów i procesów.
- Zarobki managera operacyjnego w firmie średniej wielkości to 12-18 tysięcy złotych brutto. Tutaj praca jest bardziej wyspecjalizowana, często ogranicza się do zarządzania kilkoma działami. Jej charakter jest jednak nieco inny: obejmuje wdrażanie procesów, nadzorowanie większych zespołów, realizację KPI.
- Manager operacyjny pracujący dla dużej organizacji może zarabiać 18-30 tysięcy złotych brutto. Taka praca wiąże się z dużym zakresem odpowiedzialności (np. zarządzanie całym regionem lub kilkoma dużymi zespołami), współpracą na poziomie międzynarodowym, raportowaniem bezpośrednio do zarządu.
Jak rozwijać kompetencje managera operacyjnego i dlaczego warto postawić na szkolenia z leadershipu?
W toku codziennych działań (których managerom operacyjnym zdecydowanie nie brakuje) łatwo zapomnieć o ważnej potrzebie: rozwoju zawodowego. Dobry kierownik operacyjny dba o to, by regularnie szkolić się z kilku obszarów. Pierwszy z nich to tzw. kompetencje miękkie: komunikacja, umiejętność zarządzania zespołem czy rozwiązywania konfliktów.
Drugi obszar dotyczy przywództwa – nie „rządzenia” czy „bycia szefem”, ale dojrzałego zarządzania przez cele, rozwijania potencjału członków zespołu, delegowania wiedzy i kompetencji. O podstawowych założeniach leadershipu przeczytasz tutaj.
Nastawiony na rozwój manager operacyjny może korzystać z ogólnodostępnych szkoleń. Często jednak potrzebuje wsparcia 1:1, dopasowanego do sytuacji rynkowej i etapu rozwoju jego organizacji. Takie wsparcie znajdzie właśnie w Redegate – otrzyma je od eksperta specjalizującego się w zarządzaniu operacyjnym. Aby zacząć, wystarczy naprawdę niewiele: jeśli jesteś kierownikiem operacyjnym i chcesz zarządzać procesami na najwyższym poziomie, wypełnij formularz na naszej stronie!