Mity o cenach w doradztwie

Mity, te książkowe, są przede wszystkim źródłem ciekawych historii, których dobrze słucha się w każdym wieku. W artykułach internetowych pojawiają się jednak głównie po to, by zostały obalone. Tak będzie i w naszym przypadku. Słyszałeś co nieco na temat cen w doradztwie i wyrobiłeś sobie już o nich pewne zdanie? Przekonaj się, czy to prawda! A może dałeś się zwieść jednemu z krążących na temat cen usług doradczych mitów?

Im drożej, tym lepiej

Jeśli nie znasz dobrze branży konsultingowej, możesz łatwo wpaść w pułapkę myślenia o cenach usług doradczych – „jeśli zapłacę więcej, to jest większa szansa, że otrzymam usługę wysokiej jakości”. W przypadku doradztwa biznesowego nie jest to jednak takie jednoznaczne.

Najwyższe ceny znajdziesz u największych, choć niekoniecznie najlepszych. Usługi dużych firm doradczych, działających przede wszystkim na rzecz korporacji, nie są zazwyczaj w zasięgu małych firm. Nie oznacza to jednak, że ci mniejsi nie mogą skorzystać z dobrej jakości doradztwa. Na rynku usług doradczych można znaleźć wielu niezależnych ekspertów, którzy – dzięki temu, że działają niezależnie – mogą zaoferować niższe stawki niż najwięksi gracze.

To oczywiste, że za jakość trzeba zapłacić. Jeśli szukasz specjalisty w wąskiej dziedzinie, z dużym doświadczeniem i o wysokich kompetencjach, musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami. Nie warto jednak przepłacać. Zanim zdecydujesz się na współpracę, powinieneś sprawdzić, co stoi za ceną – zweryfikować posiadane przez doradcę referencje i inne przedstawiane przez niego informacje.

Im taniej, tym gorzej

Skoro wysokie ceny nie dają gwarancji jakości usług, to może przynajmniej możesz mieć pewność, że lepiej unikać doradców pracujących za niskie stawki? Rzeczywiście, prawdopodobieństwo, że wraz z niskimi cenami otrzymasz usługi doradcze, z których firma nie będzie zadowolona, jest dość duże. Znowu jednak – nie jest to takie oczywiste. Możesz np. trafić na doradcę, który jest ekspertem w swojej dziedzinie, ale dotychczas pracował na etacie jako specjalista i dopiero zaczyna karierę w branży konsultingowej. To naturalne, że w takiej sytuacji będzie chciał zawalczyć o klientów cenami. Niższe stawki u doradców i konsultantów mogą być podyktowane także innymi czynnikami, np. wolnymi mocami przerobowymi w pewnych okresach roku.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z usług doradczych i nie wiesz, jak zweryfikować jakość oferty, lepiej nie decyduj się od razu na współpracę za niskie stawki. Możesz za to powierzyć tę kwestię nam – wystarczy, że w formularzu dla firm zaznaczysz kwotę dzienną, jaką możesz przeznaczyć, a my przedstawimy Ci propozycje współpracy ze starannie zweryfikowanymi przez nas doradcami. Wśród nich są również tacy, którzy mogą zaoferować konkurencyjne na rynku stawki.

Doradcom trudno jest na wstępie powiedzieć, ile będzie kosztował projekt

Jeśli skontaktujesz się z doradcą biznesowym i zadasz mu ogólne pytanie o koszt usługi doradczej, to rzeczywiście udzielenie odpowiedzi może być dla niego trudne. Nie jest jednak tak, że eksperci podają stawki za swoje usługi, wróżąc z fusów. Im więcej informacji podasz na wstępie, tym bardziej precyzyjną informację na temat ceny uzyskasz.

To właśnie dlatego z doradcą czy konsultantem warto kontaktować się dopiero wtedy, gdy w Twojej firmie zapadną już pierwsze ustalenia. Ważne jest, by przemyśleć sobie dokładnie, jaki ma być cel projektu i czas trwania, ile osób ma być zaangażowanych itp. Dzięki temu ekspert będzie mógł szczegółowo zaplanować pracę i określić, ile będą kosztowały jego usługi.

Firmy doradcze bazują wyłącznie na sztywnych cennikach

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „doradztwo biznesowe – ceny”, wyświetli Ci się duża liczba stron z cennikami firm doradczych i niezależnych ekspertów. Czy to oznacza, że w tej branży bazuje się na odgórnie ustalonych cenach?

Nie daj się zwieść pozorom – gdy odwiedzisz strony z cennikami doradców, przekonasz się, że podawane tam stawki mają orientacyjny charakter. Każda z nich powinna być właściwie opatrzona gwiazdką z przypisem „to zależy”.

Cen usług doradczych nie można negocjować

Co możesz zrobić, gdy znalazłeś idealnego doradcę biznesowego, ale jego stawki nie mieszczą się w Twoim budżecie? Czy to przekreśla możliwości współpracy?

Doradcy biznesowi to też ludzie. Nie musisz bać się negocjować stawek. Jeśli obniżenie ceny nie będzie możliwe, ekspert na pewno powie Ci o tym wprost. A może będzie zależało mu na współpracy z Twoją firmą i okaże się w tej kwestii elastyczny? Dla wielu doradców liczą się nie tylko pieniądze, ale również możliwość rozwoju. Jeśli możesz zaproponować pracę przy ciekawym, ambitnym projekcie, kwestia wynagrodzenia może zejść na nieco dalszy plan.

Z doradcą najlepiej rozliczać się na podstawie stawek godzinowych

Rzeczywiście, stawka godzinowa jest bardzo często wybierana jako podstawa rozliczeń z doradcą. Na tym nie kończą się jednak możliwości. Jeśli projekt jest dłuższy i bardziej złożony, zdecydowanie lepiej będzie się rozliczać według stawek za dzień konsultingowy. Dlaczego? Doradcy trudno zazwyczaj powiedzieć, ile godzin potrwa spotkanie czy praca nad projektem. Rozliczanie się za dzień pracy jest znacznie łatwiejsze, daje też większą swobodę.

Wiele firm i niezależnych doradców ma także w swojej ofercie gotowe pakiety w określonych z góry cenach. Warto z nich skorzystać, jeśli chcesz zlecić standardową usługę, popularną w Twojej branży.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670