Najlepszy doradca biznesowy? Wiemy, po czym go poznać

Przez lata obecności w biznesie mieliśmy okazję być po obu stronach (nie, nie barykady, bo przecież nie o walkę tu chodzi, ale o współpracę): wśród przedstawicieli firm i w branży konsultingowej. Dzięki temu udało się nam wypracować nasz własny sposób na weryfikację ofert doradców biznesowych i typowanie najlepszych. Ta wiedza stała się podstaw działania Redegate.

Dziś chcemy uchylić Ci rąbka tajemnicy. Tego, jak wybieramy konsultantów do współpracy z Redegate, zdradzić Ci w całości nie możemy. Pokażemy Ci jednak, na co zwrócić uwagę, gdy podejmujesz decyzję o zatrudnieniu w projekcie jednego z ekspertów zaproponowanych Ci przez Redegate.

Przepis na idealnego doradcę biznesowego…

… nie istnieje! To, czy dany doradca sprawdzi się jako wsparcie dla Twojej firmy, jest w dużej mierze indywidualną kwestią. Zależy to od tego, czego na daną chwilę potrzebuje Twoja organizacja, od specyfiki projektu, ale także od nieuchwytnego „tego czegoś” – poczucia, że to ta właściwa osoba, z którą przy rozmowie o projekcie rozumiecie się w pół zdania.

Aby wybór doradcy biznesowego był satysfakcjonujący dla obu stron, warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą stwierdzić, kogo tak naprawdę potrzebujesz. Ułatwi to weryfikację już na pierwszym etapie poszukiwań.

Doraźne wsparcie czy interim manager?

Eksperci Redegate mogą świadczyć usługi doradcze dla firm na dwa sposoby. Mogą pojawić się w życiu Twojej organizacji na chwilę, rozwiązując doraźne problemy i oferując wsparcie wyłącznie w jednym obszarze. Mogą także – i jest to częściej stosowane rozwiązanie – kompleksowo wspierać zarządzanie projektami w firmie. Na korzystanie z usług interim managera warto zdecydować się, gdy wśród Twojej kadry zarządzającej brakuje osoby o unikalnych, rzadko spotykanych kompetencjach potrzebnych w danym projekcie, a nie chcesz zatrudniać kogoś na stałe. Interim manager może przejąć całość kwestii związanych z projektem: wyznaczanie i realizację celów, zarządzanie zespołem, dbanie o efektywność i terminowość.

Czy znane marki to zawsze dobry wybór?

To dylemat, który pojawia się nie tylko w kontekście usług doradczych, ale to właśnie w branży konsultingowej jest szczególnie częsty.

Wielu menedżerów (zwłaszcza tych z większych korporacji), poszukując doradcy biznesowego, kieruje się w pierwszym odruchu do dużych, rozpoznawalnych firm. Kojarzą się one z wysoką jakością usług, przewidywalnością, efektywnością. Czy duża firma doradcza to rozwiązanie dla każdego?

Z pewnością korzystając z oferty znanej firmy doradczej, można liczyć na szeroki zakres usług i dostęp do ekspertów z różnych branż. Tacy doradcy mają też określone standardy pracy i procedury, których się trzymają, możesz więc być raczej spokojny o kwestię terminowości czy skutecznej realizacji celów.

Nie zawsze jednak znane marki są tym, czego potrzebuje Twoja firma. Może się zdarzyć, że szukasz osoby o niszowych, nietypowych kompetencjach. Próby znalezienia jej wśród przedstawicieli dużych firm konsultingowych mogłoby być jak szukanie igły w stogu siana. Wówczas warto zwrócić się w stronę niezależnych konsultantów, którzy pracują przy projektach takich, jak Twój.

Zdarza się też, że korporacje sięgają po rozpoznawalne w świecie biznesu marki ze względu na kwestie wizerunkowe. Współpraca ze znanymi doradcami to kwestia prestiżu, jednak nie zawsze przekłada się to na zadowolenie z realizacji projektu. Często to właśnie od indywidualnych doradców otrzymasz więcej: indywidualne podejście, trafną diagnozę problemu i zaangażowanie w jego rozwiązanie.

Lokalnie czy globalnie?

Jednym z pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jest to o rynek, na którym działa doradca. Czy zawsze potrzebujesz kogoś, kto działa w Twoim mieście i z kim będziesz mógł się spotkać osobiście? Przy dłuższych projektach takie spotkania na pewno są wartościowe i dużo wnoszą do pracy zespołu. Bliskość geograficzna na pewno może być jednym z powodów, dla którego warto zdecydować się na współpracę z danym doradcą.

Jednym, ale nie jedynym. Lokalizacja nie powinna determinować Twojej decyzji o współpracy. Czasami, gdy działasz w niszowej branży lub poszukujesz kogoś o nietypowych kompetencjach, dobrze jest szukać szerzej, na terenie całego kraju. W dobie powszechnego korzystania z narzędzi do pracy zdalnej to, że konsultant biznesowy działa w innym mieście, nie musi być przeszkodą. Decydując się na rozszerzenie zakresu poszukiwań, możesz wyłącznie zyskać, uzyskując dostęp do wysokiej klasy specjalistów.

Tak rozpoznasz, czy dany doradca jest tym, którego potrzebuje Twoja firma

Gdy określisz już wstępnie, jakiego rodzaju usług szukasz, pora na kolejne kroki. W Redegate większość kwestii związanych z wyborem właściwego kandydata do zarządzania projektem powierzasz nam, warto jednak, byś wiedział, 

Kluczowe czynniki, które pomagają nam wybrać najlepszego doradcę biznesowego dla Twojej firmy:

  • Zakres usług – specjalizacja to coś, co cenimy szczególnie. Dostarczamy doradców do projektów z innowacyjnych, zaawansowanych obszarów: transformacji cyfrowej, optymalizacji produkcji, automatyzacji czy zarządzania jakością. To kategorie wymagające posiadania specjalistycznych umiejętności. Trudno sobie wyobrazić, by taki projekt realizowała firma czy osoba, która zajmuje się wyłącznie szeroko pojętym doradztwem biznesowym, bez konkretnej wiedzy w danym obszarze. 
  • Doświadczenie – choć wśród początkujących konsultantów biznesowych zdarzają się gwiazdy i odkrycia, to jednak bezpieczniej jest korzystać z usług doświadczonych ekspertów.
  • Lista klientów i referencje – aby informacje o doświadczeniu i umiejętnościach doradcy nie były tylko pustymi hasłami, warto jest poprosić go o referencje i listę klientów, z którymi współpracował. Trudno o bardziej wiarygodne źródło – takie referencje można łatwo zweryfikować, kontaktując się ze zleceniodawcami. Na listach klientów warto szukać firm o podobnym do Twojego profilu działalności – im jest ich więcej, tym większa szansa, że doradca będzie mógł podzielić się z Tobą wartościowym doświadczeniem.
  • Efektywność – można ją mierzyć na wiele sposobów: wzrostami KPI, redukcją kosztów, skróceniem czasu realizacji zadań przez pracowników. Ważne jest, by mierzyć – sam fakt zakończenia projektu realizowanego przez doradcę nie jest jeszcze sukcesem. Dobry doradca biznesowy będzie wiedział, jak pokazać efektywność projektu i sam zaproponuje Ci odpowiednie wskaźniki. Nie będzie bał się oceny i chętnie pokaże wymierne korzyści z przeprowadzonych przez siebie działań.
  • Szczerość w komunikacji – pod tym pojęciem mieści się szereg kwestii. To wiarygodność zamiast składania obietnic bez pokrycia. Otwarta, naturalna komunikacja, bez mówienia „okrągłymi” zdaniami. Mówienie prawdy podczas diagnozy problemu, nawet gdy ta prawda będzie niewygodna dla menedżerów firmy. Dobry doradca biznesowy jest zaprzeczeniem często powtarzanej opinii, że konsultant to osoba, która za Twoje pieniądze powie Ci to, co sam już wiesz.
  • Value for money – z pewnością nie warto szukać najtańszego doradcy spośród dostępnych na rynku, ale celebryta ze świata konsultingu pracujący za najwyższe niekoniecznie będzie tym najlepszym. To nie cena, ale wartość, jaką otrzymujesz, powinna być kluczowym kryterium. To, czy korzystanie z usług danego eksperta jest opłacalne, zależy między innymi od tego, jak szybko pracuje (wynika to między innymi z doświadczenia), czy sprawnie zarządza projektem i czy potrafi osiągnąć założone cele.

Wiesz już, jak zweryfikować jakość oferty firm i niezależnych doradców biznesowych? Przyznasz chyba, że o ile w teorii wszystko jest zrozumiałe, to w praktyce może nie być łatwe. Możesz odetchnąć z ulgą – wykonamy tę pracę za Ciebie, dostarczając Ci do wyboru wyłącznie zweryfikowanych ekspertów Redegate. Powiedz nam, czego potrzebujesz, a zaproponujemy Ci osoby do współpracy nawet w ciągu 72 godzin!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670