Optymalizacja produkcji? To zadanie dla Ekspertów Redegate!

Czy rosnąca popularność produktu na rynku i zwiększone zainteresowanie klientów to dobra wiadomość dla firmy? Odpowiedź na to pytanie może zależeć od tego, w jakim dziale pracujesz. Dla zarządu i przedstawicieli handlowych to zawsze powód do radości. Jeśli jednak zarządzasz w firmie obszarem produkcji, to… no właśnie, to zależy. Przede wszystkim od tego, czy Twoja firma jest przygotowana na takie zmiany pod względem technologii i zasobów. To nie dzieje się samo. Czasem, by odpowiednio przygotować firmę, trzeba sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Sprawdź, jak mogą pomóc Ci eksperci Redegate!

Kiedy Twoja firma potrzebuje pomocy w optymalizacji produkcji? Jak odpowiednio rozpoznać sygnały?

Być może Cię to zaskoczy, ale firmy, które zgłaszają się do Redegate, nie zawsze doświadczają właśnie trudnych sytuacji związanych ze spadkiem sprzedaży czy zastojem na rynku. Najczęściej jest dokładnie odwrotnie – dyrektorzy produkcji potrzebują wsparcia, ponieważ oczekiwania ze strony zarządu i innych działów są coraz większe. Sprzedaż rośnie, planowane jest wdrażanie nowych produktów, zdobywanie kolejnych rynków. Twoja firma jest właśnie na takim etapie rozwoju? To dobry moment, by wykorzystać potencjał, jaki daje nowa sytuacja.

Wsparcia w optymalizacji produkcji możesz potrzebować także, gdy:

  • Chcesz zmniejszyć liczbę personelu potrzebnego do wykonywania codziennych zadań – nie chodzi tu o redukcję zatrudnienia, tylko raczej o przekierowanie pracowników do innych, bardziej ambitnych obowiązków i o bardziej wydajne wykorzystanie zasobów ludzkich. Pomocy w tym zakresie możesz potrzebować wówczas, gdy w celu zwiększenia wydajności produkcji decydowałeś się dotychczas na tworzenie nowych stanowisk i zatrudnianie dodatkowych osób. Z czasem dział produkcji mógł się nadmiernie rozrosnąć, a efektywność pracy mogła mimo to pozostać na takim samym poziomie lub nawet się zmniejszyć. 
  • Chcesz poprawić lead time, czyli czas, jaki mija od złożenia zamówienia do dostarczenia towaru do klienta. To wskaźnik, który zależy przede wszystkim od działu produkcji, ale wpływa na funkcjonowanie obszaru sprzedaży, obsługi klienta, logistyki i dystrybucji. Jak najkrótszy lead time pozwala lepiej planować sprzedaż, ograniczyć ilość zapasów w magazynie, wpływa także na budowanie pozytywnych relacji z klientami.

Jak firmy korzystające ze wsparcia ekspertów Redegate zyskują dzięki optymalizacji produkcji?

Przy jakich wyzwaniach klienci Redegate najczęściej potrzebują wsparcia? To przede wszystkim:

  • Potrzeba szybkiego zwiększenia wydajności bez wzrostu kosztów produkcji,
  • Utrzymanie dotychczasowej efektywności przy zmniejszeniu liczby pracowników,
  • Konieczność zmniejszenia lead time.

Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl przy tego typu wyzwaniach, to dość zaawansowane i kosztowne działania – automatyzacja i robotyzacja czy zwiększenie zatrudnienia. Eksperci Redegate znają jednak sposoby, by zapewnić wydajność produkcji bez znacznych wydatków na technologie, szkolenie personelu czy pensje.

„Mierz i badaj” – to jeden z 9 sposobów na optymalizację produkcji pojawiających się w raporcie opublikowanym przez Oxford Economics i Ernst&Young. Doradcy Redegate rozpoczynają swoją pracę od dokładnego przyjrzenia się procesom produkcji w firmie. Mierzenie wskaźników efektywności uda się tylko wówczas, gdy w firmie będzie się zbierać odpowiednie dane, w odpowiedni sposób. Eksperci doradzą, które informacje są istotne i pomogą w przejściu z gromadzenia dokumentacji papierowej na korzystanie z systemu informatycznego.

Bardzo często zdarza się, że zmian potrzebuje sama linia produkcyjna. I nie chodzi tu wcale o zakup nowego, zaawansowanego sprzętu. Czasami wystarczy drobna reorganizacja – modyfikacja ustawienia maszyn, zmiana miejsca składowania materiałów itp., by procesy produkcyjne przebiegały znacznie szybciej. W ten sposób można także ograniczyć liczbę operatorów potrzebnych do obsługi maszyn. Dlaczego to zadanie dla doradcy z zewnątrz, a nie dla dyrektora produkcji? To zrozumiałe, że pracując w dziale produkcji na co dzień, można nie widzieć obszarów do zmiany. Dopiero świeże spojrzenie okiem eksperta zewnętrznego pozwala dostrzec to, czego nie zauważają menedżerowie odpowiedzialni za produkcję.

Czy wiesz, że większość firm jest w stanie podnieść efektywność produkcji o nawet 30%, skupiając się na dbaniu o stan parku maszynowego, automatyzacji produkcji i usprawnianiu procesów? Jak widzisz, większą wydajność można osiągnąć bez zwiększania liczby zatrudnionych osób. Warto natomiast zadbać o optymalne wykorzystanie czasu pracowników i o odpowiednie dopasowanie zadań. Rola eksperta Redegate polega również na tym – pomaga on wdrażać nowe standardy zarządzania (np. według metodologii Lean Management), monitorować czas pracy, opracować narzędzia do badania wyników.

A może to właśnie Twoja firma jest na tym etapie? Zamówienia spływają każdego dnia, a Ty robisz wszystko, by sprostać nowym wyzwaniom? Współpraca z ekspertami Redegate pozwoli Ci usprawnić procesy produkcyjne tak, by firma odpowiadała na potrzeby rynku. Kiedy możemy zacząć? Właściwie… od zaraz! Wypełnij formularz, a zaproponujemy Ci najlepszych doradców z obszaru zarządzania produkcją nawet w 72 godziny!  

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670