Piotr Skobało nowym partnerem Redegate

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że doświadczony menedżer w obszarze Zarządzania Łańcuchem Dostaw w najprężniej rozwijających się organizacjach w Polsce i uznany Ekspert SCM Piotr Skobało dołączył do grona Partnerów Redegate! Dzięki swojemu doświadczeniu będzie wspierał rozwój oferty Redegate szczególnie w dziedzinie Zarządzania Operacyjnego z naciskiem na Supply Chain.

Skobalo redegate
Piotr Skobało, nowy Partner Redegate.com

Współzałożyciel Redegate Kacper Pupin porozmawiał z Piotrem Skobało o nawiązaniu współpracy partnerskiej:

Kacper Pupin, współzałożyciel Redegate.com: Co skłoniło Cię do nawiązania współpracy z Redegate w roli Partnera?

Piotr Skobało: Trafiłem na Redegate szukając zleceń interimowych.
W ramach rozmowy zapoznawczej i weryfikującej moje kompetencje pojawiła się chemia w tej relacji. Postanowiliśmy porozmawiać szerzej na temat mojej specjalizacji w zarządzaniu łańcuchami dostaw, logistyką oraz obsługą Klienta. W związku z tym, że sposób funkcjonowania Redegate wypełnia istotną niszę na naszym rynku zdecydowałem się na partnerstwo. Z drugiej zaś pracujemy nad tym, żeby obszar Supply Chain był solidnie reprezentowany w organizacji.

Jakie są, Twoim zdaniem, największe problemy firm w pozyskiwaniu Ekspertów / Interim Managerów do realizacji projektów w logistyce czy Supply Chain?

W Polsce rynek interim jeszcze nie jest dojrzały i na dobrych kandydatów zazwyczaj się czeka. Wynika to z faktu, że tych zleceń nie było wystarczająco dużo, aby kandydatów „utrzymać”. Myślę, że w wyniku tego pula kandydatów interim z tego obszarów była mniejsza. Co należy podkreślić obszar Supply Chain dopiero w ostatnich latach zyskuje na wartości w oczach branży rekrutacyjnej. Dodatkowo, nie należy zapomnieć, że jest to dosyć skomplikowany obszar i potrzeba kompetencji, żeby zweryfikować kandydatki i kandydatów.

Czy firmy są świadome swoich wyzwań w logistyce i SC? Jak sprawić by ta świadomość wzrosła?

Myślę, że ta świadomość rośnie. Okres ostatnich 3 lat mocno na to wpłynął. Nawet osoby niezainteresowane bezpośrednio słyszały
o zerwanych łańcuchach dostaw. Z mojej perspektywy, mając 20 lat doświadczeń w tym obszarze jest to bardziej bezpośrednia obserwacja. Ci, którzy nie traktują tego obszaru jako strategiczny zwyczajnie nie osiągną dużego sukcesu. Czasy patrzenia na logistykę jako koszt się skończyły. Albo się tym obszarem zarządza strategicznie albo się nie wykorzystuje pełnych szans z tego płynących. I o to już akcjonariusze i rady nadzorcze odpytują prezesów. Z kolei w naszych, logistyków rękach, żeby nie zmarnować „dobrego kryzysu” i pokazać rezultaty. 

Jaki jest dla Ciebie idealny profil zewnętrznego Eksperta wspierającego organizację w zarządzaniu logistyką? Jakie cechy musi posiadać taka osoba?

Ekspert Interim Management w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw powinien posiadać szeroką wiedzę specjalistyczną i doświadczenie w tej dziedzinie. Ważne są także silne umiejętności komunikacyjne i przywódcze, umożliwiające skuteczną współpracę z zespołami i interesariuszami. Zarządzanie łańcuchem dostaw wymaga interakcji praktycznie
z wszystkimi obszarami firmy. Kluczowe są umiejętności analityczne, które pozwalają na optymalizację procesów i redukcję kosztów, oraz zdolność do zarządzania ryzykiem. Zrozumienie nowoczesnych technologii i przepisów prawnych jest niezbędne do prowadzenia efektywnych działań w zakresie łańcucha dostaw. Ekspert powinien również wykazywać się zorientowaniem na wyniki i umiejętnościami rozwiązywania problemów.

Z jakich osób powinien składać się skutecznie działający zespół do reorganizacji SCM, rozwoju S&OP? Jakich kompetencji tu potrzeba?

Skuteczny zespół do reorganizacji łańcucha dostaw (SCM) i rozwoju procesu sprzedaży i planowania operacyjnego (S&OP) powinien składać się z ekspertów w zakresie łańcucha dostaw, analityków danych, specjalistów ds. zakupów, oraz ekspertów w zakresie sprzedaży
i marketingu. Ekspert w zakresie łańcucha dostaw jest odpowiedzialny za optymalizację procesów i sterowanie całym procesem. Analityk danych zajmuje się przygotowaniem wiarygodnych danych i interpretacją informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Specjaliści ds. zakupów są odpowiedzialni za zarządzanie relacjami z dostawcami, a eksperci
w dziedzinie sprzedaży i marketingu poprzez tworzenie i aktualizację planów sprzedaży przyczyniają się do prognozowania popytu. Najważniejsze, żeby te wszystkie funkcje działały przy pełnej determinacji oraz udziale Zarządów, bez tego ten proces po prostu nie zadziała…

Jakim klientom chcesz pomagać w ramach współpracy z Redegate? Bardziej startupy czy firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej?

To pytanie z kategorii czy chcesz być piękny i młody czy dojrzały i bogaty 😉 W ramach swojej pracy zawodowej miałem okazję pracować w firmach różnej wielkości. Dwa razy obchodziłem 100. urodziny organizacji,
w której aktualnie pracowałem. Prowadziłem kilkuset osobowe zespoły
i kilkuset milionowe budżety, co daje mnóstwo możliwości optymalizacji.
Z drugiej strony realizacja projektów, w których trajektoria wzrostu biznesu jest dwu lub trzycyfrowa, przysparza innych źródeł ekscytacji i daje ogromną satysfakcję z budowy czegoś nowego.

Jeden z naszych Klientów powiedział kiedyś o Redegate, że to taki „brakujący element Twojego planu” – jak Ty postrzegasz markę Redegate?

Pierwszy raz widziałem Redegate na portalu Linkedin i od razu pomyślałem, że takiego rozwiązania u nas nie było. Zapisałem się tego samego dnia, chcą sprawdzić „jak to działa”. Dzisiaj widzę, że sposób funkcjonowania jest skuteczną alternatywę dla współpracy z firmami rekrutacyjnymi. Bez względu na rozmiar organizacji, Redegate otwiera drzwi do uznanych ekspertów w danej branży. Błyskawicznie i bez zobowiązań rekomenduje czołowych konsultantów dopasowanych do wymagań klientów. Uważam, że ten model będzie się rozwijał i zajmie dwucyfrowy udział w rynku.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670