Po czym poznać dobrego Interim Managera?

Czy nie masz wrażenia, że świat HR stał się w ostatnich latach nieco bardziej skomplikowany? Nawet jeśli śledzisz trendy na bieżąco, jesteś ciągle zaskakiwany nowymi nazwami stanowisk czy form współpracy. Tak może być również w przypadku Interim Managera. To funkcja, która pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. Taki ekspert nie jest ani konsultantem, ani menedżerem zatrudnionym na stałe, choć ma z nimi pewne cechy wspólne. To dla Ciebie skomplikowane? W takim razie koniecznie dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by rozpoznać dobrego Interim Managera!

Czy dobrego Interim Managera możesz rozpoznać od razu?

Na pierwszy rzut oka Interim Manager nie będzie różnił się od innych osób ze świata biznesu – prawdopodobnie będzie schludnie ubraną osobą o wysokiej kulturze osobistej. Na drugi rzut oka również może być trudno rozpoznać dobrego specjalistę. Jak w takim razie ocenić podczas pierwszych spotkań, czy warto podejmować współpracę z danym Interim Managerem?

W pierwszej kolejności możesz oprzeć się na twardych danych. Sprawdź doświadczenie i referencje eksperta, aby dowiedzieć się, czy działał do tej pory w bliskich Twojej firmie obszarach. Jeśli masz doświadczenie w rekrutacji, na pewno wiesz jednak, że to nie wystarczy. Aby współpraca była efektywna, Interim Manager powinien pasować do swojej funkcji przede wszystkim pod względem osobowościowym. Aby znaleźć idealną osobę do swojej firmy, podczas pierwszych rozmów i ustaleń szukaj kilku cech, które są gwarancją skutecznego działania i udanej komunikacji. Jakie to cechy? Listę z opisami znajdziesz poniżej!

Zorientowanie na cel

Niezależnie od tego, na jaki model wynagrodzenia umówisz się z Interim Managerem – stałą wypłatę czy premie za osiągnięty cel, jego praca powinna być zorientowana na efekty. Dobry Interim Manager potrafi, po rozmowach z klientem, sam wyznaczać wymierne i przejrzyste cele dla firmy, a później pilnować ich realizacji. Co więcej, wysokiej klasy specjalista będzie umiał zarazić swoim podejściem innych pracowników. W takich warunkach osiągnięcie długofalowego sukcesu jest tylko kwestią czasu!

Elastyczność

Praca w ciągle zmieniających się okolicznościach, ciągłe uczenie się, poznawanie nowych organizacji od środka i budowanie relacji z kolejnymi klientami – to wszystko brzmi dla Ciebie jak zadanie ponad Twoje siły. Interim Managerowie czują się w takich warunkach jak ryby w wodzie. A może raczej jak… kameleony, bo umiejętność szybkiego dostosowywania się do nowych sytuacji to podstawa sukcesu w tym zawodzie. Dobry Interim Manager nie będzie tracić czasu na długie wdrażanie się w realia Twojej firmy. Dzięki swojemu doświadczeniu we współpracy z różnymi klientami i elastycznemu podejściu zrobi to szybko i będzie mógł niemal natychmiast rozpocząć efektywne działania prowadzące do pozytywnych zmian w działaniu organizacji. 

Umiejętność zarządzania zmianą

Niezależnie od branży i charakteru działalności firmy Interim Managera zatrudnia się w jednym celu: aby wprowadzić ważne zmiany. Jego obecności w firmie powinno przez cały czas towarzyszyć jedno pytanie: „Co można zrobić, by było lepiej?”. Idealnie jest, gdy otwartość na zmiany, kreatywne podejście i zdolność do „szukania dziury w całym” łączy się z praktycznymi umiejętnościami zarządzania zmianą.

Myślenie strategiczne

Tam, gdzie inni widzą tylko drobne wycinki rzeczywistości, Interim Manager powinien widzieć całość. Tylko dzięki jasno określonej wizji może zmieniać firmę i przewidywać długofalowe efekty tych zmian. Myślenie strategiczne powinno towarzyszyć Interim Managerowi we wszystkich działaniach, niezależnie od tego, czy zatrudniasz go w celu wdrożenia usprawnień w obszarze finansów, komunikacji między pracownikami czy organizacji pracy. Wysokiej klasy ekspert tworzy wizję tak silną, że jest w stanie przetrwać nawet wówczas, gdy jego współpraca z firmą już się zakończy.

Doskonałe zdolności komunikacyjne

Interim Manager może być doskonałym specjalistą, ale jeśli nie będzie umiał przedstawić swojej wizji zarządowi ani otwarcie rozmawiać z pracownikami, jego praca nie będzie miała szans być doceniona. Zdolności komunikacyjne na tym stanowisku przydają się na każdym kroku. Interim Manager nie działa samodzielnie, ale tworzy zespoły projektowe, koordynuje ich pracę, a z drugiej strony – ściśle współpracuje z osobami na najwyższych stanowiskach. 

Motywacja i entuzjazm

Nie da się ukryć, że wdrażanie zmian w organizacji przez osobę z zewnątrz bywa trudne. Wielu pracowników boi się utraty tego, co znane, ma także opory przed zastosowaniem się do propozycji osoby, którą poznali zaledwie kilka tygodni temu. Jaki sposób mają na to najlepsi Interim Managerowie? To entuzjazm, z jakim wykonują swoją pracę i dzielą się tym z innymi! Umiejętność zarażania pracowników pozytywną energią i motywowania ich do pracy przydaje się każdemu Interim Managerowi pracującemu w zespole. Dzięki tym umiejętnościom mogą w przekonujący sposób prezentować swoją wizję i przekuwać ją na konkretne pomysły. Dobry Interim Manager wie, jak zbudować wokół siebie zespół i poprowadzić go w stronę potrzebnych w firmie zmian!

Pamiętaj, że powyższe cechy nie powinny występować w oderwaniu od siebie. Umiejętność strategicznego myślenia nie przyda się na nich, jeśli Interim Manager nie będzie umiał skutecznie wdrożyć zmian. A bez umiejętności motywowania pracowników realizacja celów nawet u najbardziej efektywnego eksperta może być bardzo trudna. Chcesz mieć pewność, że zatrudniany przez Twoją firmę Interim Manager posiada pełen zespół potrzebnych cech? Skontaktuj się z nami, a dostarczymy do Twojego projektu starannie zweryfikowanych przez nas ekspertów!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670