Poszukiwanie doradcy wcale nie musi być żmudnym procesem

Początek nowego projektu już niedługo, a końca poszukiwań doradcy nie widać? Przeglądasz kolejną ofertę firmy doradczej (dziwne, wygląda bardzo podobnie do poprzednich…) i nadal nic? Spodziewałeś się, że droga do znalezienia eksperta wspierającego projekt nie będzie usłana różami, ale nie sądziłeś, że to będzie takie trudne? „A może robię coś nie tak?” – zaczynasz się zastanawiać.

W standardowych działaniach: poszukiwaniu w ramach sieci kontaktów biznesowych czy resarchu w internecie zasadniczo nie ma nic złego. Jeśli masz dużo czasu, to czemu nie? W ten sposób również możesz znaleźć eksperta – i to całkiem wartościowego. Jeśli jednak czas jest dla Ciebie priorytetem, dowiedz się, jak przyspieszyć proces wyboru doradcy i uniknąć często popełnianych błędów.

Poszukiwanie doradcy – sposób pierwszy: uruchom machinę kontaktów

Jest początek lat 90. W sklepach szaleje inflacja, w miastach rozkwita handel uliczny, na imprezach króluje disco polo. Kierownik w szerokim bordowym garniturze otwiera swój elegancki wizytownik, sięga po telefon stacjonarny i wykręca (a może już wystukuje na klawiszach?) widniejący na wizytówce numer. Stoi przed nowym wyzwaniem: po raz pierwszy będzie realizował międzynarodowy projekt. Znajomy polecił mu usługi doradcze firmy, z którą miał okazję już kiedyś współpracować. Po krótkim wstępie (dzwonię z polecenia…, znamy się z…) kierownik i konsultant ustalają szczegóły i umawiają się na dalsze działania.

Tak mogło wyglądać poszukiwanie doradcy biznesowego w przeciętnej polskiej firmie 30 lat temu. Czy w dzisiejszych czasach korzystanie z własnej bazy kontaktów nadal jest dobrym pomysłem? A może lepiej szukać szerzej, wykorzystując możliwości, jakie daje internet?

Czasy się zmieniły, a sieci kontaktów wyglądają dziś nieco inaczej. Nie oznacza to jednak, że znajomości biznesowe przestały być źródłem wartościowych poleceń. Jeśli szukasz doradcy biznesowego dla swojego projektu, możesz wykorzystać do tego społeczności, w których jesteś aktywny.

Postaw na LinkedIn: dołącz do grup tematycznych bliskich Twojemu obszarowi biznesowemu, skorzystaj z wyszukiwarki, wpisując hasła związane z doradztwem biznesowym lub po prostu szukaj aktywnie, dodając post, który dotrze do Twojej sieci kontaktów.

Innym miejscem w internecie, w którym warto szukać ekspertów z danego obszaru, są branżowe grupy na Facebooku. Miej jednak świadomość, że niektóre branże i zagadnienia są tak wąskie i specjalistyczne, że możesz mieć problem ze znalezieniem nie tylko konsultanta, ale nawet samej grupy związanej z tym tematem.

Doradca biznesowy „z polecenia” – plusy i minusy takiego rozwiązania:

  • Wybierając do projektu eksperta zewnętrznego pozyskanego w ramach sieci kontaktów, korzystasz z usług osoby zweryfikowanej przez Twoje środowisko biznesowe. To, że dany doradca jest polecany wśród Twoich znajomych, stanowi pewien rodzaj referencji i buduje Twoje poczucie bezpieczeństwa.
  • Pytanie znajomych, pisanie postów w grupach na Facebooku czy przeglądanie LinkedIn nic nie kosztuje – ten sposób pozyskiwania konsultantów nie generuje żadnych wydatków dla Twojej firmy.
  • To może potrwać – nikt nie jest w stanie Ci obiecać, że bazując na własnych kontaktach, znajdziesz eksperta od razu. Musisz uzbroić się w cierpliwość, przeprowadzić szeroko zakrojone poszukiwania i liczyć na to, że Ty – lub ktoś z Twoich znajomych – trafi na osobę o kompetencjach, których potrzebujesz.
  • Jeśli potrzebujesz eksperta o niszowych, rzadko spotykanych kompetencjach lub działasz w mało popularnej branży, nawet bogata sieć kontaktów może nie wystarczyć. To czysta statystyka – takich ekspertów jest po prostu mniej i mniej prawdopodobne jest, że ktoś taki znajdzie się wśród Twoich znajomych.

Poszukiwanie doradcy – sposób drugi: szukaj w sieci

To pierwsze lata XXI wieku. Cieszymy się otwartymi granicami, w telewizji oglądamy reality show i występy w talent show, odkrywamy możliwości, jakie daje internet. Czasy dominacji mediów społecznościowych jeszcze przed nami – Facebook dopiero raczkuje za oceanem, za to na rodzimym podwórku popularność zdobywają Nasza Klasa i biznesowy Goldenline.

Menedżer na stanowisku o skomplikowanej, obco brzmiącej nazwie otrzymał ambitne zadanie: znalezienie firmy doradczej, która wesprze jego zespół projektowy. Otwiera laptopa i wpisuje w wyszukiwarkę hasło związane z doradztwem biznesowym dla jego branży. W wynikach pojawiają się dziesiątki stron, z których każda wygląda podobnie: ze stockowych zdjęć spoglądają uśmiechnięte postacie, a podstrony z ofertą to hymny pochwalne na cześć firm.

Przez kilkanaście ostatnich lat rzeczywistość internetowa bardzo się zmieniła, jednak nadal to właśnie od internetu rozpoczyna swoje poszukiwania większość menedżerów. Wpisywanie zapytań w okno wyszukiwarki stało się już czymś naturalnym, robimy to najczęściej odruchowo, głębiej się nad tym nie zastanawiając. Czy samodzielne przeglądanie stron internetowych z ofertami usług to dobry pomysł, gdy poszukujemy firmy doradczej?

Wybór konsultanta na podstawie samodzielnego researchu w internecie – plusy i minusy:

  • Nieograniczone możliwości – internet to demokratyczne źródło informacji. Nawet gdy prowadzisz niewielką firmę w małym mieście, możesz znaleźć topowych doradców biznesowych.
  • Większa szansa na znalezienie ekspertów z niszowych dziedzin. W czasach, gdy praktycznie każdy ma swoją stronę internetową i profil w mediach społecznościowych, wystarczy dobrze postawione pytanie w wyszukiwarce, by natychmiast uzyskać odpowiedź.
  • Strona internetowa, podobnie jak papier, przyjmie wszystko. Branża konsultingowa ma stosunkowo niski próg wejścia, a ekspertami czy doradcami nazywa siebie wiele osób, które nie mogą wykazać się doświadczeniem ani szczególnymi umiejętnościami. Opisy na ich stronach internetowych bywają zachęcające, jednak często nie mają nic wspólnego z prawdą.
  • Trudności w weryfikacji kompetencji doradców. Owszem, na ich stronach często można znaleźć referencje i opinie klientów, w praktyce jednak niemożliwe jest stwierdzenie, czy są one prawdziwe.
  • Poszukiwanie na własną rękę wymaga czasu. Zastanów się, czy wykonując swoje standardowe obowiązki, jesteś w stanie poświęcić co najmniej kilka dni na sprawdzenie ofert, kontakt z potencjalnymi wykonawcami usług doradczych, weryfikację ich umiejętności, ustalanie szczegółów.

Poszukiwanie doradcy – sposób trzeci: skróć proces wyboru do nawet 3 dni

Czy podczas lektury odniosłeś wrażenie, że oba opisane powyżej sposoby na poszukiwanie eksperta do projektu zajmują wiele czasu, a efekty poszukiwań są niepewne? Jeśli tak, to masz wiele racji.

Tworząc Redegate, również zadawaliśmy sobie pytanie, czy może być inaczej. Udało się nam stworzyć sprawnie działający system, którego podstawą jest nowoczesna technologia, połączona z naszym doświadczeniem biznesowym. Bogata baza konsultantów biznesowych i szerokie możliwości wyszukiwania to nasz przepis na szybkie działanie. Wypracowane przez nas metody weryfikacji kompetencji i doświadczenia dają pewność, że dostarczymy do Twojego projektu wyłącznie najlepszych. Dzięki temu jesteśmy w stanie skrócić proces wyboru konsultanta na potrzeby projektu nawet do 3 dni.

Jesteś gotowy, by przystąpić do projektu ze wsparciem z zewnątrz, a czekanie nie jest w Twoim stylu? Czasochłonne metody poszukiwania doradców rodem z lat 90. i początków XXI wieku potraktuj z należytym sentymentem, a samo zadanie powierz nam. Zaproponujemy Ci najlepszych ekspertów do wyboru, a Tobie pozostanie tylko ustalić szczegóły współpracy.

Czy może być jeszcze szybciej?

Wybiegnijmy myślami w przyszłość. Menedżerka projektu sięga po urządzenie, którego jeszcze nie znamy, a które zastąpi laptopa. Przekazuje głosowo wymagania, które ma spełnić zatrudniony w projekcie ekspert zewnętrzny, a system, korzystając z automatycznych algorytmów, prezentuje jej kilka gotowych propozycji. Cały proces trwa kilka sekund – zupełnie jak wyświetlenie wyników wyszukiwania w Google.

Czy znalezienie odpowiedniego konsultanta biznesowego wyłącznie na podstawie technologii będzie kiedykolwiek możliwe? Trudno to powiedzieć, uważamy jednak, że czynnik ludzki zawsze będzie miał w tej kwestii duże znaczenie. Właśnie tak działamy w Redegate: łączymy nowoczesne technologie wyszukiwania z naszym doświadczeniem w różnych dziedzinach biznesu oraz konsultingu, które pomaga nam właściwie weryfikować kompetencje współpracujących z nami doradców. Sprawdź, jak sprawnie może przebiegać proces wyboru eksperta dla Twojej firmy!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670