Realizacja celu projektu to nie wszystko! Najlepsi konsultanci podniosą także kompetencje zespołu

Dobry doradca biznesowy wie, jak znaleźć motywację do działania, potrafi otwarcie mówić o swoich potrzebach, ma swoje sposoby na organizację pracy, nie boi się zmian ani konfliktów. I… chętnie podzieli się tymi kompetencjami z Twoją załogą! Profesjonalnie przeprowadzony projekt doradczy to nie tylko realizacja celów, dzięki którym zmieni się Twoja firma, ale także umiejętne zarządzanie, które sprawi, że pracownicy rozwiną się we właściwym kierunku. Dowiedz się, co doradztwo biznesowe ma wspólnego z podnoszeniem kompetencji zespołu!

Jak realizuje się nowoczesne projekty doradcze? Zespołowo!

Jeśli zdarzyło Ci się współpracować jakiś czas temu z doradcami biznesowymi (choć w tym ujęciu należałoby nazwać ich raczej konsultantami), możesz mieć nieaktualny obraz tego, jak wyglądają takie usługi. Obecnie współpraca z doradcami nie kończy się zazwyczaj na kilku spotkaniach. Doradcy biznesowi nie są już osobami, które przychodzą do klienta z gotowym rozwiązaniem i prezentują je, zalecając wdrożenie określonych zmian. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej: to doradcy biorą udział w tworzeniu zmian na podstawie wypracowanej wcześniej diagnozy problemów i potrzeb organizacji.

Co ważne, nie robią tego sami. Doradca biznesowy buduje wokół siebie tymczasowy zespół osób o określonych kompetencjach i sam staje się jego częścią. A gdy zespół rozpocznie już realizację projektu to… zaczyna się dziać! Sytuacja, w której projektem zarządza nie stały przełożony, ale osoba z zewnątrz, bywa niezwykle ożywcza dla atmosfery panującej wśród pracowników. Praca w takim zespole to doskonała okazja do podnoszenia kompetencji. Czasem bywa trudno: brakuje motywacji, pojawiają się konflikty lub obawy przed zmianami, trudno jest otwarcie się komunikować. Dobry doradca biznesowy potrafi jednak przekuć te trudności w korzyść i podnieść kompetencje pracowników związane z rozwiązywaniem konfliktów, znajdowaniem w sobie motywacji do działania czy szczerą, empatyczną komunikacją. Praca w zupełnie nowych konfiguracjach, niekoniecznie odpowiadających standardowym zależnościom służbowym, pod opieką osoby z zewnątrz, która patrzy na firmę z innej perspektywy, to świetny poligon doświadczalny – w takich warunkach można skutecznie podnosić kompetencje, które do tej pory nie były wykorzystywane.

Cel: rozwój kompetencji zespołu. Jakie projekty doradcze pomogą Ci go osiągnąć?

Wiesz już, że realizacja celów projektu może iść w parze z jednoczesnym podnoszeniem kompetencji zespołu. W niektórych projektach może być jeszcze inaczej – rozwój kompetencji pracowników może być celem samym w sobie.

Kiedy możesz potrzebować doradztwa biznesowego w obszarach związanych z kompetencjami zespołu? Oto kilka przykładów takich sytuacji:

  • Gdy zauważasz, że Twoim pracownikom brakuje motywacji, a Ty szukasz skuteczniejszych sposobów niż tradycyjne motywowanie za pomocą środków finansowych;
  • Gdy chcesz, by osoby zarządzające w Twojej firmie przeszły ewolucję ze zlecających zadania kierowników w mądrze prowadzących zespół przywódców;
  • Gdy wspierasz swoich pracowników w rozwoju, ale osiągnęli oni już tak wysoki poziom, że Ty ze swoimi kompetencjami nie jesteś już w stanie im wiele zaoferować;
  • Gdy częste konflikty, nieporozumienia i problemy z jasną komunikacją utrudniają sprawną realizację projektów w firmie.

Jacy doradcy mogą Ci pomóc w podnoszeniu kompetencji zespołu?

Gdy chcesz, by realizacja projektu doradczego służyła przede wszystkim podniesieniu kompetencji pracowników, dobrą praktyką jest szukanie wykonawców wśród firm lub doradców specjalizujących się właśnie w tym obszarze. Współpraca z doradcami biznesowymi bardzo często prowadzi do rozwoju kompetencji, ale w wielu projektach dzieje się to mimochodem i wynika z samego faktu bycia członkiem profesjonalnie zorganizowanego zespołu projektowego. Jeśli zaprosisz do współpracy firmę świadczącą usługi doradcze związane z planowaniem operacyjnym lub strategicznym, wdrażaniem nowych technologii czy marketingiem, to całkiem możliwe, że Twoi pracownicy staną się bardziej zmotywowani, zaczną komunikować się bardziej efektywnie, poprawi się ich organizacja pracy. Nie zawsze jednak możesz mieć taką pewność.

Na rynku usług doradczych znajdziesz firmy i niezależnych ekspertów, którzy oferują wyłącznie usługi doradcze w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Nie brakuje ich także w Redegate – stanowią oni dość pokaźną część naszej bazy. Tacy doradcy biznesowi mogą Ci pomóc m.in. w następujących obszarach związanych z podnoszeniem kompetencji zespołu:

  • Zarządzanie zmianą,
  • Zarządzanie projektami,
  • Przywództwo,
  • Coaching i mentoring,
  • Motywowanie pracowników,
  • Komunikacja w organizacji.

Myśląc o usługach doradczych dla swojej firmy, warto mieć na uwadze nie tylko realizację jasno wytyczonych, mierzalnych celów. Kompetencje pracowników zdobyte podczas realizacji projektu doradczego zostaną w Twojej organizacji jako coś trwałego i uniwersalnego. Pomyśl o tym jako o dodatkowej korzyści, jaką możesz osiągnąć dzięki skorzystaniu z usług doradców biznesowych!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670