Twój znajomy jest bardzo zadowolony z remontu, jaki wykonał u niego pewien fachowiec. Czy to oznacza, że Ty możesz zaufać mu w ciemno? To nie takie proste: bo gdy zagłębisz się w temat, okaże się, że remont u sąsiada polegał tylko na malowaniu ścian, a Ty potrzebujesz kogoś, kto położy płytki, umebluje kuchnię i wymieni instalacje. A do tego znajomy mieszka w starym bloku z wielkiej płyty, a Ty urządzasz nowe mieszkanie.
Właśnie w ten sposób warto patrzeć na rekomendacje, które przedstawiają Ci doradcy biznesowi. Owszem, są ważne i wiele mówią na temat umiejętności i warsztatu biznesowego, ale to za mało, by podjąć decyzję wyłącznie na ich podstawie. Jak traktować referencje i opinie klientów w przypadku doradztwa biznesowego?
Zastanawiasz się, czy w ogóle im ufamy? Oto dowody: zgodnie z raportem brytyjskiej platformy sprzedażowej Big Commerce 72% konsumentów uważa pozytywne opinie za powód, dla którego bardziej ufają biznesom, a 88% traktuje takie opinie tak samo, jak osobiste rekomendacje (rodziny, znajomych itp.).
Dlaczego dobre słowa innych osób na temat produktów i usług, którymi jesteśmy zainteresowani, tak skutecznie na nas działają? W czasach, gdy reklamuje się wszystko i wszędzie, jesteśmy zmęczeni jednostronną komunikacją wyłącznie z punktu widzenia firm. Już nie chcemy, by nam sprzedawano albo – nie chcemy, by robiono to tak jak dotychczas. Sam przekaz marketingowy nie wystarczy – klienci szukają jego potwierdzenia u innych klientów. Bardziej niż markom ufamy sobie nawzajem. Zakładamy, że za opiniami innych osób stoją neutralne powody i chęć pomocy innym, a nie dążenie do zysku.
Czy wiesz, że w ostatnim czasie intensywnie rozwija się cała gałąź marketingu związana z pisaniem tekstów, które mają wyglądać jak prawdziwe opinie klientów? Niektóre, aby wyglądały bardziej wiarygodnie, zawierają nawet literówki i błędy ortograficzne… Bardzo możliwe, że szukając restauracji, mechanika samochodowego czy innego specjalisty już się z takimi rekomendacjami spotkałeś, nawet o tym nie wiedząc.
To, co przysparza problemu prywatnym konsumentom, nie jest, póki co, problemem w branży konsultingowej. Żaden doradca myślący poważnie o swoim biznesie nie pokusi się o preparowanie opinii na swój temat. Prawda o stworzonych na potrzeby marketingu referencjach szybko wyszłaby na jaw. Potencjalni klienci doradców biznesowych mogą sprawdzić, czy firma, której nazwa znajduje się w opinii rzeczywiście istnieje lub skontaktować się z autorami rekomendacji, by zweryfikować ich wartość.
Rekomendacjom w świecie konsultingu możesz ufać w większym stopniu niż ocenom, z których korzystasz jako osoba prywatna – to pewne. Czy jednak możesz je traktować jako wyrocznię? Czy to, że danego doradcę biznesowego poleca wiele firm oznacza, że również Twoja będzie zadowolona z jego usług?
Rekomendacje to „aż” cenna informacja na temat rzetelności i wiarygodności doradcy i jednocześnie „tylko” potwierdzenie tego, że dana firma była zadowolona z jego usług. Możesz oczywiście sprawdzić, w jakiej branży działa klient, który korzystał ze wsparcia doradcy – im bliżej Twojego obszaru biznesowego, tym lepiej. Możesz także dowiedzieć się, czego dotyczył projekt doradczy i jak ma się to do tego, co chcesz realizować w swojej firmie.
Nadal nie będziesz wiedzieć jednak, czy potrzeby klientów wystawiających referencje pokrywają się z Twoimi. Każdy klient przychodzi do doradcy ze swoją wizją efektów, zakładanymi celami projektu i wymaganiami dotyczącymi współpracy. Każda organizacja różni się od siebie kulturą pracy, strukturą i sytuacją biznesową – to sprawia, że jest wręcz niemożliwe, by dwie firmy miały dokładnie takie same oczekiwania związane z doradztwem.
Skoro rekomendacje nie wystarczą, by znaleźć idealnego doradcę do swojego projektu, to w takim razie – jak go szukać? Starannie przeprowadzona weryfikacja jest tu kluczem. Warto oczywiście sprawdzić opinie innych z Twojej branży i przedstawione przez eksperta referencje, ale to dopiero początek. Nie bój się zapytać o szczegóły realizowanych dotychczas projektów, o metodologię pracy, o doświadczenie. Wiele wyjaśnia się nie w trakcie wymiany maili na temat projektu, ale podczas osobistych spotkań. Możesz wówczas przekonać się, jaki jest temperament i typ osobowości eksperta, jakie wartości przyświecają mu w świecie biznesu i poczuć, czy właśnie to jest osoba, z którą chcesz współpracować na dłużej.
Chcesz zrobić pierwszy krok w kierunku znalezienia wiarygodnego, wartościowego doradcy, który pomoże Twojej firmie sprostać nowym wyzwaniom biznesowym? Skorzystaj ze wsparcia Redegate – nie tylko dokładnie zweryfikujemy dla Ciebie referencje, ale także przedstawimy Ci propozycje współpracy z doradcami dopasowanymi do Twojej organizacji pod kątem doświadczenia i kompetencji.