Relokacja? Zapewnij ciągłość działania swojej firmy dzięki wsparciu Eksperta

W Twojej firmie mówi się o przeniesieniu linii przemysłowej w nowe miejsce lub przejęciu produktów czy procesów jak o szansie, a Ty widzisz w tym tylko zagrożenia? Gdy nie masz doświadczenia w relokacji, to zrozumiałe – taki proces wymaga wiedzy, długich przygotowań i zaangażowania osób o różnych kompetencjach. Dowiedz się, jak możesz pomóc sobie i firmie na każdym z etapów!

Czego może dotyczyć relokacja?

Relokacja w najprostszym ujęciu to nic innego jak przeniesienie maszyn lub linii produkcyjnej do nowej lokalizacji. Tak dzieje się w przypadku, gdy zakład przemysłowy rozwija się i potrzebuje nowej przestrzeni, gdy wchodzą w życie nowe przepisy i zwiększają się wymogi bezpieczeństwa, gdy zmienia się sytuacja gospodarcza (np. relokację można przeprowadzić, by korzystać z preferencyjnych warunków w specjalnej strefie ekonomicznej).

A gdy spojrzeć na to pojęcie szerzej? Relokacja może wiązać się także z ważnymi wydarzeniami w życiu organizacji – fuzją z innym przedsiębiorstwem, przejęciem firmy, połączeniem oddziałów itp. Wówczas za tym procesem idzie nie tylko transport linii produkcyjnych i uruchomienie ich w nowym miejscu. Taka relokacja może dotyczyć również przejęcia nowych produktów i włączenia ich do swojego portfolio czy przejęcia procesów logistycznych.

Co jest szczególnie trudne w takiej relokacji? Przede wszystkim zachowanie spójności. Gdy trzeba połączyć ze sobą dwa systemy, które dotychczas funkcjonowały sprawnie, ale w zupełnie różny sposób, pojawia się prawdziwe wyzwanie. Możesz szukać wówczas odpowiedzi na pytania:

 • Które elementy zostawić bez zmian, a które zastąpić nowymi?
 • Jak wykorzystać relokację, by usprawnić zachodzące w firmie procesy?
 • I przede wszystkim: jak zachować ciągłość procesów produkcyjnych i logistycznych, aby Twoi klienci nie odczuli negatywnych konsekwencji zmian?

Dzień, tydzień, miesiąc? Ile może trwać relokacja i od czego to zależy?

Działania typowo operacyjne, czyli to, co w relokacji jest najbardziej widoczne, to właściwie już tylko „wisienka na torcie” całego procesu. Przenoszenie linii produkcyjnych czy przejmowanie produktów lub procesów logistycznych samo w sobie nie musi trwać długo. Kluczem do sukcesu jest sprawna organizacja pracy, a przede wszystkim… to, co dzieje się przed relokacją, czyli przygotowanie.

W przypadku dużych firm i rozbudowanych, powiązanych ze sobą procesów, takie przygotowania rozpoczyna się już wiele miesięcy wcześniej. Długie planowanie nie jest gwarancją sukcesu. Za to skuteczne – jak najbardziej. I aby takie było, powinno się w nim uwzględnić wszystkie ważne aspekty relokacji. Pomocne będzie zaangażowanie w proces przygotowań specjalistów z różnych dziedzin. Część z nich znajdziesz na pewno w poszczególnych działach swojej firmy. Innych, być może, będzie trzeba poszukać na zewnątrz.

W proces relokacji warto zaangażować osoby, które:

 • potrafią efektywnie zarządzać projektem – określać cele, wyznaczać i egzekwować zadania, motywować członków zespołu projektowego;
 • znają się na kwestiach prawnych, np. związanych z przejmowaniem produkcji od innej firmy;
 • orientują się w sprawach związanych z transportem – podczas relokacji linii produkcyjnej często wykorzystuje się np. transport ponadgabarytowy, a w takim przypadku obowiązują osobne przepisy i wymagania;
 • będą pomocne podczas relokacji pracowników lub rekrutacji nowych członków zespołu – zmiana miejsca lub sposobu produkcji wiąże się często z koniecznością znalezienia nowych zasobów kadrowych;
 • zapewnią bezpieczeństwo całego procesu – przygotują pod kątem technicznym miejsce docelowe, zadbają o to, by sprawnie przeprowadzić demontaż i montaż maszyn produkcyjnych.

Dobra relokacja zawsze jest procesem

W przypadku relokacji „dobra” nie musi oznaczać „szybka”. Wszelkie działania podejmowane ad hoc, bez przemyślenia i przygotowania, mogą temu procesowi tylko zaszkodzić. I przede wszystkim – to właśnie jako proces, a nie jako jednorazowe działanie, powinno się postrzegać relokację. Warto przy tym pamiętać, że jest to proces złożony. Nawet w najbardziej klasycznej wersji, obejmującej tylko przeniesienie maszyn lub linii produkcyjnej do nowej lokalizacji, taka relokacja to:

 • demontaż maszyn w dotychczasowym miejscu;
 • oznaczanie, podpisywanie, porządkowanie poszczególnych części i ich pakowanie;
 • transport odpowiednimi środkami;
 • rozpakowanie w miejscu docelowym – uprzednio odpowiednio przygotowanym;
 • ponowny montaż linii produkcyjnej i podłączenie jej do mediów;
 • próbne uruchomienie.

A jeśli w grę wchodzą dodatkowo kwestie związane z przejmowaniem produkcji czy procesów logistycznych, zmiany są jeszcze poważniejsze i dotykają znacznie większej liczby obszarów w przedsiębiorstwie.

Operacja „Relokacja” – zadanie dla eksperta

Czy wiesz, na czym najbardziej zależy firmom przeprowadzającym relokację? Kluczowe jest dla nich to, by cały proces został przeprowadzony na tyle sprawnie, że nie ucierpi na tym produkcja (a co za tym idzie, klienci). Czy to możliwe?

Tak, jeśli nie będziesz polegać tylko na własnych zasobach. Gdy decydujesz się na oddelegowanie do przygotowań i działań operacyjnych własnych pracowników, nie mogą oni wykonywać swoich codziennych zadań. Taka decyzja wiąże się również z ryzykiem – jeśli Twoi pracownicy nie specjalizują się w procesach relokacyjnych, mogą popełnić błędy, które będą skutkowały wydłużeniem czasu trwania całej operacji.

Relokację można przygotowywać miesiącami – ale po to, by same działania potrwały nie dłużej niż kilka–kilkanaście dni. To możliwe! Warunkiem jest jednak wykorzystanie doświadczenia. Tylko skąd je wziąć, skoro relokacje w większości firm przeprowadza się niezwykle rzadko (lub w ogóle)? Warto poszukać na zewnątrz i skorzystać ze wsparcia doradcy operacyjnego specjalizującego się w planowaniu i przeprowadzaniu procesów relokacyjnych. Taki ekspert poprowadzi dla Ciebie zespół projektowy, zaplanuje cele i wszystkie etapy, a na koniec przeprowadzi działania tak, by zmieścić się w terminie.

Relokacja niemal zawsze wiąże się z nowymi szansami dla firmy. Wykorzystaj je jak najlepiej i przeprowadź zmiany bez stresu! Wypełnij formularz na naszej stronie, a my dopasujemy dla Ciebie eksperta Redegate, który specjalizuje się w pomaganiu firmom takim jak Twoja!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670