Teoria a praktyka – jak Eksperci Redegate rozwiązują problemy Klientów?

„Teoria teorią, a życie sobie…”, „Studia nie przygotowują do pracy, liczy się doświadczenie”, „Wiedza nie wystarczy, potrzebna jest praktyka”. W przypadku doradców biznesowych wszystkie te powiedzenia są prawdziwe, ale tylko częściowo. Tak, praktyka i doświadczenie życiowe oraz biznesowe są potrzebne, ale bez odpowiedniego poziomu wiedzy eksperckiej trudno ruszyć z miejsca z projektem doradczym. Dowiedz się, jaka wiedza zapewnia sukces w świecie konsultingu!

Czy można realizować projekty doradcze, będąc tylko praktykiem?

W poprzednich artykułach wiele pisaliśmy na temat kompetencji osobistych doradców biznesowych. Jeśli czytałeś nasze teksty, to wiesz, że praca w doradztwie wymaga posiadania pewnego zespołu cech, połączonego z doświadczeniem w zarządzaniu projektami i zespołem. Na doradców najlepiej nadają się nastawione na cel, umiejące komunikować się z ludźmi, dobrze zorganizowane.

Przy lekturze artykułów o kompetencjach doradczych może nasunąć się pewna refleksja – czy to oznacza, że w zawodzie doradcy biznesowego najlepiej sprawdzają się osoby o pewnym typie osobowości, mające dodatkowo doświadczenie, a wiedza jest mało istotna? Jeśli zdarzyło Ci się tak pomyśleć, jesteśmy Ci winni wyjaśnienie. Owszem, typ osobowości, umiejętności osobiste i doświadczenie w pewnych obszarach są bardzo ważne, ale to wszystko może zagrać idealnie tylko w połączeniu z wiedzą ekspercką.

Branża konsultingowa ma stosunkowo niski próg wejścia, co może być dla wielu kuszące. Czy do świata konsultingu trafiają praktycy, którzy pracowali przez jakiś czas w danej firmie i mogą pochwalić się sporym doświadczeniem? Oczywiście, ale jeśli takim osobom brakuje wiedzy eksperckiej, to prędzej czy później wyjdzie to na jaw. Nawet najbardziej błyskotliwy i zdeterminowany doradca biznesowy będzie miał wówczas problemy ze zrozumieniem procesów zachodzących w firmie, wyborem odpowiedniej metodologii pracy

Wiedza ekspercka w zależności od obszaru, w którym działa doradca – co jest najważniejsze?

Wiedza na temat zarządzania zespołem, wyznaczania celów, tworzenia harmonogramów i innych zagadnień związanych z organizacją pracy – tego potrzebuje każdy ekspert, niezależnie od dziedziny, w jakiej się specjalizuje. A jaka wiedza jest potrzebna doradcom pracującym w konkretnych obszarach? Pokażemy to na przykładach kilku kategorii naszego portalu:

  • Doradztwo w zakresie zarządzania strategicznego: prawo, finanse spółek, handel międzynarodowy, zagadnienia związane z PR-em i rozwojem produktu;
  • Transformacja cyfrowa: zarządzanie produkcją, nowe technologie, automatyzacja i robotyzacja, zarządzanie projektami IT, sztuczna inteligencja, analityka biznesowa;
  • Zasoby ludzkie: psychologia, socjologia, zarządzanie zmianą, prawo pracy, metody badania osobowości i kompetencji pracowników, komunikacja;
  • Sprzedaż i marketing: znajomość narzędzi marketingu internetowego i trendów w marketingu, psychologia, socjologia, zarządzanie sprzedażą, PR;
  • Zarządzanie operacyjne: technologia produkcji, zarządzanie projektami IT, bezpieczeństwo procesów, logistyka;
  • Finanse: prawo, księgowość i controlling, podatki.

Jak doradcy biznesowi pracują nad zdobywaniem i pogłębianiem wiedzy eksperckiej?

Eksperci współpracujący z firmami jako zewnętrzni doradcy nie korzystają z tajemnych metod zdobywania wiedzy. Mają do dyspozycji dokładnie te same narzędzia, co wszystkie osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Na co warto zwrócić uwagę, gdy zamierzasz współpracować z doradcą i chcesz wiedzieć, czy jego wiedza w danej dziedzinie jest nie tylko na wysokim poziomie, ale również aktualna?

Podstawowym sposobem na zdobycie wykształcenia w danym obszarze jest oczywiście ukończenie odpowiednich studiów. Doradcy to często osoby, które studiowały zarządzanie, ekonomię, prawo, stosunki międzynarodowe, marketing. Takie wykształcenie nie jest oczywiście konieczne (znajdziesz także doskonale radzących sobie w zawodzie absolwentów filozofii czy innych kierunków humanistycznych), ale daje podstawy do dalszego zdobywania wiedzy. Samo ukończenie studiów oczywiście nie wystarczy – jeśli doradca studiował na prestiżowej uczelni, ale lata temu, to będzie to dobrze wyglądało w CV, ale już niekoniecznie przełoży się na jego sprawne działanie.

Kluczowe w przypadku doradców biznesowych jest ciągłe aktualizowanie wiedzy. Wielu z nich decyduje się np. na studia podyplomowe czy studia MBA. Do dyspozycji mają także szkolenia – zarówno te stacjonarne, jak i online (w tym drugim przypadku nie ogranicza ich nic, poza pieniędzmi i znajomością języka, mogą więc korzystać z doświadczeń najlepszych ekspertów z całego świata).

Jeszcze większą skutecznością niż szkolenia charakteryzuje się inny sposób zdobywania wiedzy – mentoring. Jest on w pewnym sensie odzwierciedleniem tego, jak uczono się kiedyś. Pomiędzy mentorem a drugą uczestniczącą w procesie osobą zachodzi relacja uczeń-mistrz. Dlaczego mentoring jest tak skutecznym sposobem zdobywania wiedzy eksperckiej? Przede wszystkim dzięki dostosowaniu poziomu i zakresu wiedzy oraz tempa jej zdobywania do osoby uczącej się.

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670