Czy w finansach są jeszcze zadania, które wykonuje się manualnie? Trudno takie znaleźć – stąd wniosek, że automatyzacja w tym obszarze ma się całkiem dobrze. Od automatyzowania pojedynczych czynności daleko jednak jeszcze do transformacji cyfrowej finansów firmy. Taka transformacja to nie tylko wdrożenie technologii, ale także zmiana podejścia do biznesu. Jak zacząć ten proces? Sprawdź nasze wskazówki!
Szeroko pojmowana automatyzacja zadań w różnych obszarach działalności firmy już dawno przestała być awangardą. Dowodzą tego dane zebrane w badaniu EY Cyfrowa Transformacja 2024:
Są sytuacje, gdy warto iść pod prąd – ale udział w cyfrowej transformacji do nich nie należy. Tu zdecydowanie warto postępować tak, jak robi to coraz więcej firm. Z jednym zastrzeżeniem: niewskazane jest kopiowanie gotowych rozwiązań i sięganie wybiórczo po nowe technologie, bez umocowania ich w szerszej strategii. Warto znać trendy (te najważniejsze za chwilę Ci przedstawimy) i szukać inspiracji u innych, ale przekładanie ich na firmową rzeczywistość wymaga dużej dozy zdrowego rozsądku.
Transformacja cyfrowa = cyfryzacja? Tych sformułowań nie można traktować jako synonimy. Cyfryzacja ma węższe znaczenie – to nic innego, jak zastępowanie procesów analogowych cyfrowymi i integracja technologii z istniejącymi procesami biznesowymi. Transformację cyfrową rozumie się znacznie szerzej. To również wdrażanie nowych technologii, ale przede wszystkim zmiana podejścia i myślenia o prowadzeniu działalności, doświadczeniach klientów, procesach biznesowych, kulturze organizacyjnej.
To wszystko wygląda/brzmi jak ogrom pracy – i rzeczywiście tak jest. Transformacji cyfrowej nie da się przeprowadzić ad hoc, w oderwaniu od innych obszarów działalności. A często także – bez udziału osób z zewnątrz, które pomogą poukładać procesy, zintegrować je ze sobą, przygotować firmę i jej pracowników na zmiany.
„W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości…” – to akurat jedno z haseł, po których łatwo rozpoznać, że tekst powstał z udziałem AI. Nie sposób jednak odmówić mu racji. Rzeczywistość w obszarze finansów korporacyjnych rzeczywiście zmienia się z dużą intensywnością i to właśnie sztuczna inteligencja jest jednym z motorów tych zmian.
Algorytmy AI mogą pomóc w transformacji cyfrowej na wiele sposobów, w zależności od potrzeb firmy i tego, w jakiej branży działa – na przykład:
Oprogramowanie, aplikacja robotyczna, robot software’owy odtwarzający zarejestrowane czynności człowieka w środowisku informatycznym – tak można określić RPA. Lub inaczej, bardziej zrozumiale: jako narzędzie, które „klika” za pracownika, zastępuje go w powtarzalnych czynnościach: odczytuje i przepisuje dane, wykonuje obliczenia, a nawet podejmuje decyzje na podstawie dostarczonych danych. W ten sposób RPA pomagają osiągnąć jeden z ważnych celów transformacji cyfrowej: przyspieszają wykonywanie zadań, odciążają działy finansowe, minimalizują ryzyko błędów.
Blockchain to zbiór zdecentralizowanych danych w chmurze. Użytkownicy mogą je gromadzić, udostępniać, integrować – ale nie zmieniać. Próba modyfikacji skutkuje powiadomieniem wszystkich uczestników procesu. Dane przechowuje się w łańcuchach bloków – do łańcuchów można jedynie dodawać kolejne bloki, nie da się ich usunąć.
Jak ma się technologia blockchain do transformacji cyfrowej w obszarze finansów? Można wykorzystać ją np. do:
O blockchainie dużo mówi się także w kontekście tokenów. Firmy mogą przekształcać swoje aktywa (nieruchomości, udziały, prawa autorskie) w wirtualne tokeny, które zainteresowani mogą kupić. Można to porównać do zakupu udziałów. Firma zyskuje w ten sposób dodatkowe środki finansowe i większą płynność. Transakcje za pośrednictwem blockchaina są zapisywane, co przekłada się na ich transparentność.
Przepis na udaną transformację cyfrową w dziedzinie finansów? Tak, mamy go – choć trzeba przyznać, że to właściwie nic odkrywczego. Nawet najlepsze technologie same w sobie nie sprawią, że zadzieje się magia. Za to technologie połączone ze staranną diagnozą sytuacji w firmie, identyfikacją obszarów do zmian i rozwoju, dokładnym planowaniem i mierzeniem wyników – jak najbardziej!
Właśnie wymieniliśmy w skrócie najważniejsze składniki przepisu na cyfrową transformację obszaru finansowego. A teraz – szczegóły:
Ekspertów, którzy będą wspierać transformację cyfrową firmy, możesz szukać w zasobach wewnętrznych – np. w dziale IT i finansowym. Powiemy więcej: bez zaangażowania takich specjalistów trudno sobie wyobrazić udany proces zmiany. Takie wsparcie może jednak nie wystarczyć, bo osobom zajmującym się na co dzień innymi zadaniami może brakować wiedzy na temat technologii, ale przede wszystkim świadomości biznesowej. Warto sięgnąć po zasoby z zewnątrz: eksperta, który zaplanuje i uporządkuje procesy, zaproponuje rozwiązania, które mają szansę się sprawdzić właśnie w Twojej firmie. W bazie Redegate na pewno znajdziemy dla Ciebie właściwą osobę – chcesz sprawdzić? Skontaktuj się z nami poprzez formularz!