Ekspert Redegate będzie z Twoją firmą przez tygodnie, miesiące lub lata. Niezależnie od tego, jak długo potrwa usługa doradcza czy współpraca, kompleksowe wdrożenie w obowiązki i firmowe realia po prostu mu się należy! Dziś będziemy Cię przekonywać, że taki onboarding to korzyści także dla Ciebie i Twojego zespołu. Chcesz zacząć działać od razu, bez przestojów i tracenia czasu na dodatkowe ustalenia? Pokażemy Ci, jak to zrobić!
Szczegóły współpracy z ekspertem możesz ustalać mailowo, telefonicznie lub w cztery oczy – dobra forma to taka, która odpowiada obu stronom. Ważne jest przede wszystkim to, by taka rozmowa się odbyła. I to możliwie jak najszybciej!
Zakładamy, że skoro zdecydowałeś się na współpracę, to wiesz, czym jest doradztwo biznesowe, jakie są cele współpracy i w jaki sposób będziecie je mierzyć. Jednym słowem – podstawowe kwestie związane z projektem doradczym macie już ustalone. Etap onboardingu doradcy to czas na rozmowę o konkretach.
Jakie tematy powinny pojawić się na początku? Wprowadź doradcę w następujące obszary:
Rozmowa onboardingowa z ekspertem wykonującym usługę doradczą nie powinna być monologiem. Ty również masz prawo pytać! Na etapie wdrożenia doradca może Ci przedstawić swoje metody, dzięki którym osiąga sukcesy w projektach, przedstawić plan działania i podzielić się dotychczasowym doświadczeniem eksperckim. Pytać może również sam ekspert – dociekliwość i zwracanie uwagi na szczegóły to dobry prognostyk na przyszłość!
Znasz historie, w których entuzjastycznie nastawiony pracownik całymi dniami czeka na dostępy do firmowych systemów czy na sprzęt IT, a jego entuzjazm powoli wyparowuje?
O zapewnienie wszystkiego, co potrzebne do pracy, trzeba zadbać również w przypadku doradcy biznesowego. Nie musisz raczej przejmować się dostarczeniem mu laptopa czy monitora (o to zadba sam).
W onboardingu eksperta zewnętrznego chodzi przede wszystkim o takie kwestie techniczne, jak udostępnienie firmowych plików, których będzie potrzebował w pracy (np. raportów, danych finansowych, strategii – w zależności od tego, czy masz do czynienia z doradztwem strategicznym, finansowym, marketingowym).
W wielu firmach praktykuje się również zakładanie doradcy adresu mailowego z firmową domeną. Warto zastanowić się, czy przyda się to również w Twoim przypadku. Podpowiemy, że takie rozwiązanie może się sprawdzić, gdy ekspert będzie kontaktował się w Twoim imieniu z innymi firmami, urzędami czy instytucjami. Maile wysyłane z firmowego adresu będą wówczas bardziej wiarygodne.
Jeśli masz w firmie bazę danych, w której pracownicy mogą szukać kontaktów do siebie nawzajem, pamiętaj, by dodać do niej eksperta wykonującego usługę doradczą. Jego adres e-mail czy numer telefonu nie muszą być oczywiście dostępne dla wszystkich, ale niektórzy członkowie zespołu mogą tych informacji potrzebować.
To tylko kilka przykładów tego, o co warto zadbać, by proces onboardingu doradcy przebiegł sprawnie na każdym poziomie. Przekazanie dostępów, sprzętu i informacji będzie wyglądało inaczej w każdej organizacji – w zależności od jej polityki bezpieczeństwa, procedur, sposobu komunikacji. Najlepiej będzie, gdy po prostu zastanowisz się, czego może potrzebować doradca, co ułatwi mu pracę, co może być dla niego przeszkodą. Pamiętaj też, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Nie musisz dzielić się wszystkim, co dzieje się w firmie. Nie chodzi tu nawet o bezpieczeństwo danych, ale o komfort pracy doradcy – lepiej jest ograniczyć dostępy tylko do tych naprawdę niezbędnych, aby nie rozpraszać go nadmiarem informacji czy maili od pracowników.
Onboarding to także wdrożenie na linii „doradca – zespół”. O zaangażowaniu zespołu w projekt doradczy pisaliśmy już ostatnio. Teraz przyjrzymy się temu procesowi z jeszcze bardziej praktycznego punktu widzenia.
O czym pamiętać, gdy z jednej strony wdrażasz doradcę do współpracy z firmą, a z drugiej – przygotowujesz zespół na projekt doradczy?
Doświadczony, kompetentny doradca nigdy nie zaczyna od zera. Ma solidny background w postaci zrealizowanych wcześniej projektów, a często nawet pracy zawodowej w firmach z Twojej branży. Nigdy nie oznacza to jednak, że będzie mógł „z marszu” wkroczyć w Twoją rzeczywistość firmową. Tak jak etatowi pracownicy, potrzebuje wdrożenia w cele, strukturę i życie codzienne organizacji. Gdy mu to ułatwisz, Twój projekt doradczy będzie mógł ruszyć pełną parą!