Zamiast naprawiać – przewiduj! Nowoczesne strategie utrzymania ruchu

Na złotówki można przeliczyć wszystko. Na przykład – czas. Ten, który Twoja firma traci, gdy któryś z elementów linii produkcyjnej ulega awarii. Każda minuta przestoju kosztuje i są to pieniądze nie do odzyskania nawet wówczas, gdy problem zostanie szybko rozwiązany. Sprawnie działający dział utrzymania ruchu jest w każdej firmie nie do przecenienia. Myślenie o tym obszarze wyłącznie w kontekście napraw sprzętu i dbania o jego prawidłowe działanie to jednak zbyt duże uproszczenie. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości produkcyjne w swojej firmie, kwestia utrzymania ruchu potrzebuje znacznie więcej Twojej uwagi!

Zapobiegać, leczyć, czy… przewidywać? Którą ze strategii utrzymania ruchu stosuje Twoja firma?

Każdy dział utrzymania ruchu postępuje według określonej strategii. Robi to nawet wówczas, gdy nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, a jego działania wynikają raczej z potrzeby chwili, niż z przemyślanego planu. Utrzymanie ruchu może mieć charakter:

 • Reaktywny (Run to Failure, czyli RTF) – zgodnie z tą strategią działania podejmuje się doraźnie, dopiero wtedy, gdy pojawi się awaria lub usterka. W takim wydaniu utrzymanie ruchu nie obejmuje przeglądów ani planowanych remontów. Ma to swoje zalety – najważniejszą z nich są niskie koszty początkowe, co ma znaczenie w szczególności w nowych, dopiero rozwijających się firmach. W takim modelu nie da się jednak uniknąć negatywnych konsekwencji, którymi są: mniejsza kontrola nad tym, jak działa park maszynowy, a także większe ryzyko wystąpienia awarii. Z tego względu tę strategię powinno stosować się wyłącznie w przypadku maszyn, których znaczenie dla całego procesu produkcyjnego jest mniejsze, a ewentualna awaria nie wpłynie znacząco na funkcjonowanie firmy.
 • Prewencyjny – to model, który stosuje się obecnie najczęściej. Utrzymanie ruchu obejmuje nie tylko wykonywanie napraw, ale również przeprowadzanie przeglądów i remontów według ustalonego z wyprzedzeniem harmonogramu. To metoda, której przyświeca zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Prewencyjne przeglądy i remonty pozwalają wychwycić nieprawidłowości już na wczesnym etapie i rozwiązać problem niższym kosztem i nakładem pracy.
 • Predykcyjny – to pójście w kwestii utrzymania ruchu o jeszcze jeden krok dalej. W modelu predykcyjnym starasz się nie tyle zapobiec usterkom i awariom, co je przewidzieć. Dzięki gromadzeniu i analizie danych związanych z pracą maszyn możesz np. określić, po jakim czasie nastąpi zużycie poszczególnych komponentów. To pozwala wymienić je na nowe jeszcze zanim zaczną wpływać negatywnie na pracę całej maszyny. Używanie metody predykcyjnej wymaga zaawansowanych technologii (np. korzystania z systemów CMMS), ale jest najskuteczniejsze, jeśli chodzi o ochronę firmy przed skutkami awarii i przestojów.

Czy brak awarii to Twój główny cel?

Sytuacja, w której maszyny pracują sprawnie i bez przestojów, a wszystkie ich podzespoły są w nienagannym stanie, wydaje się idealna. Czy jednak właśnie to powinno być głównym celem działań związanych z utrzymaniem ruchu?

Na ten obszar funkcjonowania Twojej firmy dobrze jest patrzeć szerzej. Utrzymanie ruchu może być także jedną z dróg do rozwoju organizacji. Twój dział produkcji może, dzięki odpowiednim strategiom utrzymania ruchu, pracować wydajniej i wytwarzać więcej produktów, które będą przynosiły zyski firmie. Jak, oprócz zapobiegania usterkom i awariom, osiągnąć taki cel? Doradcy biznesowi Redegate najczęściej wskazują na następujące rozwiązania:

 • Zainwestuj w technologie informatyczne – systemy zarządzania utrzymaniem ruchu, automatyzację, IoT – do zbierania danych na teraz i na przyszłość.
 • Zadbaj o właściwy dobór personelu – co z tego, że będziesz miał niezawodne maszyny, jeśli zabraknie Ci ludzi, którzy będą mogli je obsługiwać? W badaniu przeprowadzonym przez amerykańską firmę Advanced Technology Services aż 41% respondentów jako główną przyczynę problemów z produkcją wskazało brak personelu.
 • Pamiętaj o szkoleniach pracowników – technologie zmieniają się w zaskakującym tempie i wykształcenie inżynieryjne sprzed lat nie wystarczy, by efektywnie planować i realizować procesy produkcyjne.
 • Nawet jeśli uda Ci się ograniczyć liczbę awarii i usterek, cały czas szukaj obszarów do poprawy. Dokształcaj się, korzystaj ze wsparcia specjalistów. Dzięki temu przekonasz się, że Twoja linia produkcyjna potrafi więcej niż myślisz!

Kiedy warto zgłosić się po wsparcie doradcy z zakresu utrzymania ruchu?

Masz do dyspozycji zespół specjalistów, nowy, niezawodny park maszynowy i opracowaną technologię produkcji. Mimo to efekty nie są takie, jak zakładałeś – w pracy na pełnych obrotach przeszkadzają Ci ciągłe awarie i spowodowane nimi przestoje. Do tego psujące się maszyny podnoszą koszty produkcji – bo przecież remontów nie przeprowadza się za darmo, nawet gdy robią to etatowi pracownicy. To wszystko pokazuje, jak ważne miejsce w każdej firmie produkcyjnej ma dział utrzymania ruchu. A także – że występowania takich problemów nie powinno się bagatelizować.

Jeśli zauważasz, że kłopoty z pracą maszyn nie pozwalają Twojej firmie wykorzystać potencjału i rozwinąć skrzydeł, to dobry moment, by zwrócić się po wsparcie do eksperta z bazy doradców Redegate. Jak może Ci pomóc taki specjalista? U naszych klientów doradcy realizują projekty związane z np.:

 • Analizą stanu bieżącego – przyjrzeniem się wszystkim obszarom funkcjonowania działu produkcji i wskazaniem na tej podstawie elementów procesów, które można poprawić.
 • Zmianą strategii utrzymania ruchu – wdrożeniem planów przeglądów i remontów, zastosowaniem modelu predykcyjnego.
 • Wypracowaniem planów naprawczych w sytuacji, gdy problemy w obszarze produkcji poważnie wpływają na funkcjonowanie firmy – np. gdy konieczne jest płacenie kar umownych ze względu na niską jakość dostarczanych produktów.
 • Zaproponowaniem technologii, które usprawnią utrzymanie ruchu – systemów CMMS, narzędzi analitycznych czy do rejestrowania danych.
logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670