Zerwane łańcuchy dostaw – jak możesz uzdrowić logistykę w firmie?

67% przedsiębiorców biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez SUUS Advisory stwierdziło, że przerwane łańcuchy dostaw mają wpływ na funkcjonowanie ich firm. A pozostałe 33%? Problemy z łańcuchem logistycznym także im się przytrafiają. Różnica polega jednak na tym, że są one dobrze przygotowane na takie wyzwania. Jak to możliwe, skoro zerwania łańcucha dostaw najczęściej nic nie zapowiada, a przyczyna prawie zawsze przychodzi z zewnątrz?

Jak pękają ogniwa w łańcuchach dostaw?

Jeśli Twój łańcuch logistyczny jest krótki, a dostawcami są firmy z lokalnego rynku, ryzyko jego przerwania jest minimalne. W poszukiwaniu najlepszych warunków handlowych i wysokiej jakości komponentów sięga się jednak najczęściej dalej – także w odległe części globu. W takim łańcuchu dostaw bezpośrednia dostawa do Twojej firmy jest praktycznie niemożliwa. W procesach logistycznych biorą udział producenci, pośrednicy, firmy transportowe i zarządzające magazynami.

Duża liczba ogniw w łańcuchu dostaw jest zazwyczaj korzystna – pozwala usprawnić procesy, a często także ograniczyć koszty. W nietypowych sytuacjach może to być jednak źródło zagrożeń. Jeśli łańcuchy dostaw są złożone i rozproszone, wzrasta ryzyko, że na drodze od fabryki do Twojej firmy wydarzy się coś nieprzewidywalnego. Właściwie jest niemal pewne, że prędzej czy później na którymś z etapów dojdzie do problemów z dostawami spowodowanych:

 • awariami sprzętu i przestojami;
 • klęskami żywiołowymi: powodziami, pożarami, silnymi wiatrami będącymi przyczyną zniszczeń w miejscu produkcji;
 • sytuacją polityczną – chodzi tu nie tylko o tak ekstremalne wydarzenia, jak wojny, ale także zmiany w przepisach danego kraju;
 • sytuacją gospodarczą – wzrostem cen produktów, trudnościami ze znalezieniem pracowników itp.

Reagować, a może zapobiegać? Co robić, by Twój łańcuch logistyczny był odporny na zagrożenia?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się długo czekać na dostawę? A może musiałeś szukać alternatywnych rozwiązań, gdy dostawca nie mógł się wywiązać ze zlecenia? Wszystkie takie sytuacje są trudne także dlatego, że trzeba działać szybko i bez wahania. Im dłużej będzie trwało zerwanie łańcucha dostaw, tym bardziej będzie się to odbijało na Twojej produkcji. Jeśli problemu nie uda się rozwiązać szybko, skutki mogą być nieodwracalne. Klienci nie lubią czekać – o ile nie jesteś monopolistą na rynku, szybko zapomną o Twoich produktach i zaczną wybierać te, które są dostępne. Problemy z łańcuchem dostaw wpływające na produkcję mają także konsekwencje finansowe, np. wówczas, gdy grożą Ci kary umowne za niezrealizowane zamówienia.

Nawet szybka naprawa zerwanego łańcucha dostaw nie zagwarantuje, że Twoja firma uniknie perturbacji. Z tego względu znacznie ważniejsza niż błyskawiczna reakcja jest umiejętność zapobiegania problemom. Czy jednak, skoro problemy z dostawami wynikają najczęściej z niezależnych od Ciebie czynników, takie zarządzanie łańcuchem dostaw jest w ogóle możliwe?

Eksperci Redegate przekonują, że tak właśnie jest! Nie unikniesz sytuacji, w których dostawa będzie się opóźniać lub nie dostaniesz wszystkich produktów w całości. Możesz jednak sprawić, że nie będzie to miało silnego wpływu na funkcjonowanie Twojej firmy. Jak to osiągnąć? Skuteczne rozwiązania można streścić w dwóch słowach:

 1. Analizuj:
 • zdobądź jak największą wiedzę o zagrożeniach na wszystkich etapach łańcucha dostaw – jakie klęski żywiołowe mogą się pojawić, jaka jest sytuacja polityczna i gospodarcza;
 • gromadź dane i automatyzuj je – dzięki temu będziesz mógł wykryć typowe zagrożenia z wyprzedzeniem;
 • na bieżąco sprawdzaj, jakie są aktualne zapasy firmy i czy są one wystarczające do tego, by bez przeszkód kontynuować produkcję w razie przerwania łańcucha dostaw;
 • szukaj alternatyw – przeprowadzaj regularnie analizy rynku, tak by w razie potrzeby wiedzieć, do kogo zwrócić się w sprawie dostaw.
 1. Usprawniaj:
 • postaraj się maksymalnie skrócić łańcuch dostaw – im mniej pośredników, tym mniejsze ryzyko;
 • zadbaj o sprawne funkcjonowanie swojej firmy – skracaj procesy decyzyjne i związane z planowaniem;
 • postaw na komunikację z pozostałymi uczestnikami łańcucha dostaw – to właśnie oni mogą być dla Ciebie pewnym i szybkim źródłem informacji o zagrożeniach.

Przerwany łańcuch dostaw można odbudować!

Jak szybko naprawić przerwany łańcuch logistyczny? Trudno tu o gotowe recepty. Eksperci Redegate zawsze dokładnie przyglądają się sytuacji firmy, zanim zaczną proponować skuteczne rozwiązania. Także Twój przypadek wymaga szczegółowej analizy. Można jednak mówić o kilku dobrych praktykach reagowania na zerwanie łańcucha dostaw:

 1. Spróbuj ustalić, dlaczego łańcuch logistyczny został przerwany. To nie tylko pozwoli Ci zaplanować skuteczne działania, ale także zapobiec problemom w przyszłości.
 2. Określ dokładnie wszystkie skutki zerwania łańcucha dostaw – tak, aby nie pominąć żadnego z problemów w obszarze logistyki.
 3. Zaplanuj działania naprawcze – nie musisz odbudowywać łańcucha dostaw dokładnie w tej samej formie. To dobry moment, by wprowadzić zmiany i usprawnienia oraz poszukać alternatywnych źródeł dostaw.
 4. Współpracuj z pozostałymi uczestnikami łańcucha dostaw, a także z podmiotami zewnętrznymi – doradcami, specjalistami rynków międzynarodowych, organizacjami, przedstawicielami władz. Czerp od nich wiedzę i doświadczenie.

W Twojej firmie nigdy nie doszło do poważnych problemów logistycznych? To może być wynik umiejętnego zarządzania łańcuchem dostaw albo… kwestia szczęścia. I nie traktuj tego jako przytyku w swoim kierunku – zmiany na rynkach światowych potrafią zaskoczyć nawet największych. Warto jednak zrobić wszystko, by Twój łańcuch dostaw ucierpiał w takiej sytuacji jak najmniej i by można było szybko go odbudować. Eksperci Redegate wiedzą, jak Ci pomóc! Skorzystaj z doświadczenia doradców specjalizujących się w obszarze logistyki i produkcji!

logo redegate
Design: PROFORMAT

Kontakt

GAP GROUP sp. z.o.o.

ul. Inżynierska, nr 39, lok. 206
53-228 Wrocław

KRS: 0000860301;
REGON: 387044670,
NIP: 8943158670