Stare nawyki są dobre, bo są znane. I to właściwie wszystko, co pozytywnego można o nich powiedzieć. To trochę za mało, by opierać na nich strategię działania i rozwoju Twojej firmy, prawda? Nawet gdy organizacja z pozoru funkcjonuje sprawnie, może się okazać, że niektóre elementy związane z systemem wartości i norm przestają się sprawdzać. To moment, by zacząć pozbywać się starych nawyków i rozpocząć wdrażanie zmian w kulturze organizacyjnej. Uprzedzamy – to może potrwać. Jeśli jednak zrobisz to zgodnie z zasadami i zadbasz o przejście wszystkich etapów po kolei, przekonasz się, jak zmiana kultury organizacyjnej może pomóc Twojej firmie.
Aby wiedzieć, co właściwie chcesz zmieniać, warto przyjrzeć się samemu pojęciu kultury organizacyjnej. Prawdopodobnie jesteś w niej tak zanurzony, że na co dzień jej nie zauważasz – tak jak ryba nie zauważa wody, w której żyje. Ta „wodna” metafora jest nieprzypadkowa. Kultura organizacyjna jest niezbędna Twojej firmie dokładnie tak, jak woda pływającym w niej rybom.
Co to jest kultura organizacyjna? To całość kwestii związanych z ważnymi dla firmy wartościami, zbiorem obowiązujących norm i przyjętych zachowań. Niemal nigdy nie zdarza się, by kultura organizacji była czymś ustalonym odgórnie, nadanym z zewnątrz. Jest czymś tworzonym przez lata, na co składa się sposób zarządzania pracownikami, kompetencje menedżerów i sposób, w jaki je wykorzystują, a także szeroko pojęty „klimat” panujący w organizacji.
Kultura organizacyjna nie tylko wyróżnia firmę spośród innych na rynku i nadaje jej tożsamość. Ma również zastosowanie praktyczne – wykorzystuje się ją do realizacji celów strategicznych i rozwoju, wpływa także na sposób rozwiązywania problemów i radzenia sobie z wyzwaniami.
Może się zdarzyć, że zmiana kultury organizacyjnej będzie wymuszona czynnikami zewnętrznymi. Takimi czynnikami mogą być:
Kulturze organizacyjnej warto się przyglądać (a w razie potrzeby ją zmieniać) także z innych, mniej widocznych na pierwszy rzut oka powodów. To zespół elementów, który silnie wpływa na całość funkcjonowania firmy. Pozytywna kultura organizacyjna, która jest zgodna z ważnymi dla pracowników wartościami, pomaga w:
Zmiana kultury organizacyjnej to nie tylko wdrażanie nowości, ale – przede wszystkim – przezwyciężanie starych nawyków. To one są najczęściej główną przeszkodą w tym procesie. Jak sobie z tym poradzić? Dowiesz się tego poniżej, śledząc kolejne etapy wprowadzania zmian.
W kwestii zarządzania kulturą organizacyjną wiele firm działa intuicyjnie. Luźna atmosfera, brak wyraźnej hierarchii, współdecydowanie zdają się nie działać? Zmieńmy to na model hierarchiczny, zwiększmy kompetencje menedżerów i usztywnijmy procedury – albo odwrotnie. Właśnie tak wygląda zmiana kultury organizacyjnej, która może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Jak w takim razie wdrożyć zmiany w kulturze organizacyjnej, by przyniosły one korzyści firmie? Zespół norm, wartości i zachowań to coś, co powstawało przez lata. Domyślasz się więc pewnie, że nie da się przekreślić tego jednym ruchem i odciąć się grubą kreską. Takie zmiany mogą zakończyć się powodzeniem tylko wtedy, gdy będą starannie zaplanowanym procesem.
Przez jakie etapy powinna przejść firma, która chce wdrożyć zmiany w swojej kulturze organizacyjnej? Jest ich aż 8, jeśli jednak chcesz, by transformacja kulturowa była skuteczna i trwała, nie powinieneś pomijać żadnego z nich:
Chciałbyś, by nawykom pracowników Twojej firmy przyjrzał się ktoś z zewnątrz? To może być bardzo pomocne na początkowym etapie wdrażania zmian w kulturze organizacyjnej. A może potrzebujesz wsparcia także na pozostałych etapach transformacji? To doskonale, bo właśnie my możemy dostarczyć takiego eksperta do Twojego projektu! Sprawdź na naszej stronie, jak to działa lub (jeśli nie chcesz czekać, bo po co?) od razu skontaktuj się z nami poprzez formularz!